آوریل 23, 2021

جاهای دیدنی باکو؛ ۲۴ جاذبه ای که دیدن شون آرزوی هر گردشگریه 

1 min read
باکو، پایتخت زیبای آذربایجان، یه سری از جاذبه های دیدنی مدرن و تاریخی رو در...

باکو، پایتخت زیبای آذربایجان، یه سری از جاذبه های دیدنی مدرن و تاریخی رو در کنار هم داره؛ از برجای سربه فلک کشیده تا حمومای قدیمی که هنوزم کار می کنن. درادامه، مهم ترین جاهای دیدنی باکو رو معرفی می کنیم. با ما همراه باشین.

 

پایتخت پرزرق و برق آذربایجان، یعنی شهر دیدنی باکو، جاییه که در اون ترکیبی از جاذبه های قدیمی و مدرن رو خواهید دید. با وجود صادرات نفتی که ثروتی بزرگ واسه این شهر داشته، روز به روز بر تعداد بناهای جدید و آسمان خراشای باکو اضافه می شه. در بین این آسمان خراشا و بناهای مدرن، کوچه پس کوچهای محلهای قدیمی شهر، خودنمایی می کنن. محلهای قدیمی که زمانی قلب تپنده ی شهر رو تشکیل می دادن. پارکای سرسبز، مناطق تجاری شلوغ، بلوارهای پررفت وآمد و خیابونای پرازدحام، همه جنبه های مختلف زندگی در باکو رو به تصویر میکشن.

زندگی در باکو با بقیه شهرهای آذربایجان فرقای زیادی داره. زندگی آروم و آسون ی روستایی هنوزم در خیلی از مناطق کشور جمهوری آذربایجان رواج داره. البته پایتخت این کشور، پر از جاذبه های مدرنه که خیلی آسون می تونین قبل اینکه به مناطق آروم تر و دنج تر برید تا سبک زندگی روستایی رو تماشا کنین، چند روزی هم خودتون رو با اونا سرگرم کنین.

چه به دنبال جاذبه های مدرن باشین، چه به دنبال دیدن آثار تاریخی، در هر دو صورت در باکو جاذبه های زیادی انتظارتان رو می کشه.

۱. قلعه ی دختر (Maiden’s Tower)

در مرکز منطقه ایچری شهر، که با عنوان ارگ باکو هم شناخته می شه، برجی استوانه ای به ارتفاع ۲۹ متر قرار داره. این برج که برج دختر یا قلعه ی دختر نام داره، بیشتر از یک هزاره قدمت داره و قدمت اون به قرنای هفتم تا دوازدهم میلادی برمیگرده. الان این برج، نمادی از محله ی قدیمی شهره. یکی از نکات عجیب درمورد این برج اینه که دانشمندان و کارشناسان از اهداف ساخت برج اطلاعات دقیقی ندارن و به اطمینان کامل نرسیده ان.

بیشتر کارشناسان فکر می کنن که این بنا زمانی معبد زرتشتی بوده. افسانهای زیادی درباره این برج هست. داخل بنا موزه ای قرار داره و پلکانی مارپیچ به طرف بالای برج میره.

این بنا، ساختاری خیلی آسون داره ولی چشم انداز شهر از بالای اون، یکی از منظره هاییه که نباید تماشای اونو ازدست بدین. پارکا و جایای تاریخی زیادی دور این برج هست که باعث شده فضایی دوست داشتنی در دور اون شکل بگیره. یکی از دلایل نام گذاری این برج وجود افسانه ای درباره اینه. طبق یکی از این افسانها، دختری مجبور می شه برخلاف میلش و به خواسته پدر با کسی ازدواج کنه. پدر دختر، این برج رو به عنوان هدیه ی ازدواج می سازه و زمانی که ساخت اون به پایان می رسه، دختر، خودش رو از بالای برج به پایین میندازه و اینطوری از یک ازدواج ناخواسته فرار می کنه.

فارغ از هر دلیلی که باعث ساخت این ساخته شده، الان این برج یکی از مشهورترین بناهای ظاهری شهر باکوه و همیشه در بالا فهرست جاذبه های دیدنی باکو قرار داره.

ساعت بازدید از این بنا، ۹ صبح تا ۶ بعدازظهره.

۲. ایچری شهر (Icheri Sheher) بافت قدیم شهر باکو

یکی از مهم ترین جاذبه های دیدنی شهر باکو که حتما گردشگران این شهر واسه بازدید از اون وقت می ذارن، ایچری شهر یا بافت قدیم شهر باکوه. مثل بقیه مناطق تاریخی دنیا، این منطقه تاریخی هم موردتوجه ویژه ی گردشگران قرار داره. این مرکز تاریخی رو با نام ارگ باکو هم می شناسن. قلعه ی دختر، کاخ شروان شاهان و دروازه مراد در این بافت تاریخی قرار گرفتن. از دیگر جاذبه های این محله ی تاریخی میشه حموما، مساجد و کاروان سراهای زیاد رو نام برد.

در قرن پانزدهم میلادی، بعد از زلزله ویرانگری که در شهر شماخی، پایتخت سابق آذربایجان رخ داد، مجموعه پادشاهی شروان شاهان، پایتخت خود رو به باکو منتقل کرد. اونا، ایچری شهر رو گسترش دادن و دیوارهای دفاعی به اون اضافه کردن. بیشتر مردم شهر در محدوده دیوارهای این شهر زندگی می کردن تا اینکه در قرن نوزدهم، افزایش درآمدهای نفتی در باکو، باعث پیشرفت روزافزون این شهر شد.

در این منطقه تاریخی به غیر از کاخای قدیمی، عمارتای مدرن هم ساخته شده. هتلای شیک و چار ستاره، خیابونای پرپیچ وخمی که انگار طی سالیان متمادی هیچ تغییری نکرده ان و ترکیب بافت مدرن و قدیمی باعث شده که گردشگران به این محله ی تاریخی توجه کنن.

کوچهای این محله با وجود بالکنای چوبی که روی پیاده روها سایه انداخته ان، خیلی قشنگ هستن. رستورانا در فضایی سنتی و در ساختمانای قدیمی، غذاهایی خوشمزه عرضه می کنن و مغازه های فروش سوغات در کنار خیابونای اصلی، شکلای مختلف سوغاتیا و صنایع دستی شهر رو میفروشن. ممکنه در خیابونا و کوچهای کوچیک تر جهت رو گم کنین، ولی نگران نباشید. به زودی راه تون رو از این هزارتوی جذاب پیدا می کنین. آسمان خراشایی که در فاصله ای نه خیلی دور از محله ی قدیمی شهر قرار دارن، می تونن راهنمای خوبی براتون باشن که مسیرتون رو به درستی انتخاب کنین.

۳. برجای شعله

برجای شعله، یه سری از سه برجه که در مرکز شهر باکو قرار دارن. این سه برج به شکل شعله آتیش طراحی شدن. هویت کشور آذربایجان با آتیش گره خورده س. ارتفاع بلندترین برج به ۱۸۲ متر می رسه. بعد از غروب آفتاب و با تاریک شدن هوا، برج شعله با نمایشی خیره کننده، روشن می شه. رنگ نورپردازیای برج بین نارنجی، زرد، آبی، قرمز و سبز متغیره. واسه اینکه بتونین منظره ی بهتر و زیباتری از این برج ببینین، باید به بلوار باکو برید.

برجای شعله، نمادی از باکوی مدرنه. این برجا در تپه ای مشرف به شهر قرار دارن؛ پس هر جایی از شهر که باشین می تونین منظره ی زیبایی از برجا رو ببینین. آتیش، سمبل ملی آذربایجانه. واسه همین این برجا به رنگ شعله های آتیش و رنگ پرچم آذربایجان نورپردازی شدن.

۴. دروازه مراد

در نزدیکی دیوارهای شرقی ارگ باکو، دروازه مراد، یکی دیگر از بناهای دیدنی شهر قرار داره که ممکنه به اندازه بقیه آثار تاریخی باکو، جذاب به نظر نرسه، ولی نماینده ی دوره متفاوتی از تاریخ این منطقه. این دروازه به نام سلطان مراد سوم نام گذاری شده.

۵. قطار کابلی باکو

قطار کابلی باکو واسه اولین بار در سال ۱۹۶۰ در زمان شوروی افتتاح شد. این قطار کابلی، اولین و تنها قطار کابلی در آذربایجانه. این قطار کابلی، از خیابون Neftchilar تا جنوب غربی ایچری شهر ادامه داره و طول اون به ۴۵۵ متر می رسه. از بالای این قطار کابلی، چشم اندازه های خیلی دیدنی از شهر باکو دیده می شه.

۶. خیابون شهدا

بازدید از خیابون شهدا و بنای یادبود شعله ابدی، دو مورد از بهترین جاذبه های دیدنی باکوه. علاوه بر اینکه ازنظر چشم انداز و زیبایی چشمی مهمه، ازنظر تاریخی هم یادآور حوادث و رویدادهای مهم تاریخ باکوه. سنگ قبرهایی که اینجا می ببینن واسه گرامیداشت بیشتر از ۱۰۰ تظاهرکننده آذری ساخته شدن که ارتش شوروی اونا رو به تیر بست. این روز تلخ رو در تاریخ آذربایجان به نام ژانویه ی سیاه نام گذاری کردن. این کوچه از زمان جنگ جهانی اول، قبل اینکه به شکل تعجب آوری به شهربازی ای واسه شوروی تبدیل شه، گورستان مسلمانان بود.

۷. بلوار باکو

بلوار باکو به طول ۳/۵ کیلومتر در کنار دریای خزر امتداد پیدا کرده. این بلوار از میدون آزادی تا میدون پرچم در طرف غرب ادامه داره. علاوه بر مناظر دیدنی، این گردشگاه، دارای جاذبه های دیدنی فراوانیه؛ ازجمله پارک شهر، ونیز کوچیک، چرخ وفلک چشم باکو و چندین کافه و رستوران. در راه عبور از این گردشگاه، از دالگا پلازا (DALGA Plaza) و مرکز خرید کاسپین واترفرانت عبور می کنین. بعد از غروب آفتاب، این منطقه پر از خونوادهای جوانی می شه که تفریح می کنن.

۸. چشم باکو

یکی از جدیدترین جاذبهایی که به بلوار باکو اضافه شده، چرخ وفلک بزرگ چشم باکوه که مثل اون در خیلی از شهرهای بزرگ دنیا هست. ارتفاع چشم باکو به ۶۰ متر می رسه و دور زدن کامل اون، سی دقیقه طول می کشه. هزینه ورودی اون نسبت به خیلی از چرخ و فلکای دنیا مثلا چشم لندن، خیلی کمه. این هزینه تقریبا سه دلاره و این قیمت واسه سوار شدن به چرخ و فلک در هر ساعتی از شبونه روز، چه شب چه روز، ثابته.

۹. کاخ شروان شاهان

کاخ شروان شاهان، واسه قرن پانزدهم میلادی و یکی از آثار ثبت شده در فهرست میراث جهانی یونسکوه. این کاخ در ایچری شهر هستش و بعد از اینکه پایتخت به باکو انتقال پیدا، ساخته شده. شیروان، از اعرابی بودن که بر بخشایی از آذربایجان امروزی بین قرنای نهم تا شانزدهم میلادی فرمانروایی می کردن. هنگام بازدید از این مجموعه، از کاخ اصلی، دو مسجد، یک مقبره، سردابه و حموم دیدن کنین. بعد از چند قرن بی توجهی، این مجموعه تاریخی با تعمیرای زیاد، حفظ و نگهداری شده و تصویر اون روی یکی از اسکناسای آذربایجان ثبت شده.

در این مجموعه تاریخی، جاذبه های زیادی هست که از اونا لذت میبرین. مثلا نمایش آثار هنری و دست سازه های قدیمی از زمان مختلف تاریخی یا پوشیدن لباسای محلی.

ساعت بازدید از این مجموعه تاریخی، ۱۰ صبح تا ۶ بعدازظهره.

۱۰. موزه ی کتابای مینیاتوری باکو

یکی از خاص ترین جاذبه های دیدنی باکو، موزه ی کتابای مینیاتوریه. این موزه، مجموعه شخصی «ظریفه سلاهوا» بوده و درحال حاضر تنها موزه ی کتابای مینیاتوری در کل دنیاه. آثار به نمایش درآمده در این موزه عبارت ان از مجموعه ای منتخب از کتابای زمان شوروی، یک قرآن که قدمت اون به سال ۱۶۷۲ برمیگرده و سه کتابی که در کتاب رکوردهای گینس ثبت شدن و ابعاد اونا فقط دو میلی متر در دو میلی متره.

ساعت کار این موزه از ۱۱ صبح تا ۵ بعدازظهره. موزه روزهای دوشنبه و سه شنبه تعطیل و ورودی اون رایگانه.

۱۱. میدون فواره

این میدون، خارج از منطقه تاریخی شهر، درست در مرکز منطقه تجاری مدرن و لوکس باکو قرار داره. میدونی شلوغ که دور اون پر از مغازه و مرکز خرید و رستورانای شیکه و باکوی پیشرفت یافته ی امروزی رو تشکیل می ده. این میدون بهترین جا واسه تماشای تغییرات باکو در چند ده گذشته و رفت و اومد با مردم شهره. خیابونای دور این میدون، حتی شبا هم شلوغ و پررفت و اومده. رستورانای زنجیره ای فست فود، بوتیکای شیک مد و مغازه های زیورآلات و اکسسوری در دور این خیابونا قرار داره و این منطقه مدرن و جذاب رو تشکیل داده.

۱۲. موزه ی تاریخ زین العابدین تقی یف

در نزدیکی میدون فواره، می تونین به دیدن موزه ی ملی تاریخ یا موزه ی تاریخ زین العابدین تقی یف برید که در اون مجموعه های با ارزشی از آثار و صنایع دستی تاریخی از دوره های مختلف تاریخ آذربایجان نگهداری می شه. این آثار از زمان پیش از تاریخ تا زمان مدرن در عمارتی به نمایش درآمده ان که بیشتر از یک قرن پیش ساخته شده و به یکی از سرمایه داران و خیرین باکویی به نام زین العابدین تقی یف تعلق داشته.

بنای موزه به تنهایی جاذبه ای دیدنیه. اتاقای اون دکوراسیونی باشکوه و قشنگ داره. آثار به نمایش درآمده در اونم خیلی دارای اهمیته و تاریخ و تغییر آذربایجان رو خوب نشون می ده.

۱۳. موزه ی ادبیات نظامی گنجوی

این موزه در ساختمانی قشنگ در نزدیکی میدون فواره قرار داره و گرامیداشتی واسه شاعر بزرگ پارسی گویه. این شاعر گرچه در غرب به اندازه خیلی از شاعران دیگر شناخته شده نیس، ولی غیر از آذربایجان و ایران در خیلی از کشورهای دنیا ازجمله تاجیکستان و افغانستان معروفیت داره. این شاعر رو پیشوای داستان سرایی در ادب فارسی میدونن. ترجمه ی اشعار نظامی شاید واسه کسائی که فارسی زبون نیستن کمی سخت و غیرممکن باشه؛ به خاطر این، بازدید از این موزه، می تونه افراد زیادی رو با اندیشه ها و آثار این شاعر بزرگ آشنا کنه.

۱۴. دومین پرچم بلند دنیا

اگه از بلوار باکو عبور کنین، بی شک این پرچم بلند رو می ببینن. البته تا زمانی که از دور اونو تماشا کنین، متوجه عظمت و بزرگی اون نمی شین. بازدید از میدونی که پرچم در اون قرار داره، شاید به تنهایی جالب نباشه، ولی هر چه به اون نزدیک تر شید آسون تر می تونین میزان بلندی و عظمت اونو درک کنین. این میله پرچم به اندازه ای استواری داره که می تونه پرچمی بزرگ رو در روزهایی که باد شدید می وزد، نگه داره.

۱۵. موزه ی فرش

این موزه در بنایی بزرگ و قشنگ قرار داره که طراحی اون خیلی جالبه. این بنا به شکل فرشی لوله شده طراحی شده. البته این موزه به غیر از فرش، بخشای مختلفی هم داره؛ مثلا لباسای سنتی مناطق مختلف آذربایجان که هنوزم اهالی اون منطقه، این لباسا رو واسه بعضی از رویدادهای خاص مثل شرکت در مراسم عروسی می پوشند، در این موزه به نمایش درآمدهه.

موزهای زیادی در آذربایجان بخشی مربوط به لباسای سنتی دارن. پس اگه فرصت نکردید در این موزه لباسای محلی رو ببینین، نگران نباشید.

۱۶. فیلارمونیا

ساختمان فیلارمونیا الان تغییر کاربری داده و به عنوان تالاری واسه برگزاری رویدادها و اجراهای موسیقی استفاده می شه. این مجموعه حتی روزها هم موسیقی پخش می کنه تا افرادی که در پارکِ نزدیکِ این مرکز به تفریح مشغول ان، از شنیدن موسیقی لذت ببرن. این بنا و پارکی که در نزدیکی اون قرار داره، جزو زیباترین منظرهای شهره. گذرگاهای طاق دار، آب نمایی قشنگ و موسیقیای گوش نوازی که پخش می شه، محیط مناسبی رو واسه گذراندن پیک خوب و استراحتی به یادماندنی ایجاد کرده.

۱۷. مرکز فرهنگی حیدر علیف

این بنای سفیدرنگ و منحنی شکل، واسه رئیس جمهوری سابق آذربایجان ساخته شده و میزبان نمایشگاهای هنری متعدده. خود بنا به تنهایی ازنظر معماری خیلی جالبه و حتی بیشتر از نمایشگاهای داخل اون، توجه بازدیدکنندگان رو جلب می کنه. با مترو از بافت قدیم شهر باکو خیلی آسون می تونین به این مرکز سر بزنین. پارکی که در نزدیکی این مرکز هست، با وجود تندیسای جالب و رنگارنگ از حلزون و خرگوش، جای خوبی واسه عکس انداختن و گشت و گذاره.

۱۸. رستوران Sehrli Tendir

سیاست مداران و خونوادهای سلطنتی که به باکو سفر می کنن، مهمون این رستوران باشکوه می شن. عکسایی از پوتین، مدودف و بزرگان خیلی از کشورهای دنیا روی دیوارهای این رستوران دیده می شه. غذاهای این رستوران خیلی باکیفیت و عالیه؛ البته این رستوران کوچکه و انتخابای محدودی دارین.

۱۹. بزرگ ترین شعبه ی KFC در دنیا

واسه اینکه به بزرگ ترین شعبه ی KFC سر بزنین لازم نیس راه دوری برید. این شعبه درست در میدون ۲۸ مه قرار داره و حتما در راه گشت و گذار خود در شهر، به اون برخورد می کنین. البته این شعبه، همه ساختمان رو دراختیار نگرفته، ولی چند طبقه از اونو به خودش اختصاص داده.

۲۰. گالری Ali Shamsir

در نزدیکی کاخ شروان شاهان، کارگاه، خونه و گالری این هنرمند قرار داره. خودش در طبقه ی بالا زندگی می کنه و درب کارگاهش رو واسه بازدید عموم باز گذاشته. در این گالری می تونین جدیدترین آثارش رو ببینین که شامل نقاشی و آثار و اشیای دکوریه. بازدید از این گالری خیلی جالب و لذت بخش تر از موزهای هنریه. چون می تونین مستقیما با هنرمند در رابطه باشین و مراحل تولید آثار مختلف رو ببینین.

۲۱. حمومای قدیمی

تعدادی از حمومای تاریخی شهر باکو که در بافت تاریخی شهر قرار دارن، هنوزم فعالیت می کنن. ازجمله حموم Mehellesi که قدیمی ترین حموم شهره یا حموم Teze Bey که مدرن تره و چندین نوع حموم داره که می تونین بین اونا انتخاب کنین. این حموما چند روز در هفته زنانه و چند روز مردانه هستن و بعضی از اونا فقط به آقایان اختصاص داره. پس قبل اینکه واسه حموم کردن در یکی از این حمومای قدیمی برنامه ریزی کنین، حتما برنامه کاری حموم رو درنظر بگیرین.

۲۲. معبد آتشگاه

واسه اینکه خودتون رو به معبد آتشگاه برسونین، باید اتوبوس شهری سوار شید، چون با مترو به این معبد دسترسی ندارین. البته ممکنه کار سختی باشه، چون ممکنه هیچکی در ایستگاه اتوبوس انگلیسی بلد نباشه. این معبد باستانی زرتشتی، به خاطر شعله های دائمی اش، مکانی خیلی مقدس بوده. این شعله های دائمی از گازی که در زیر زمین جریان داشته، نشئت می گرفته. البته منبع اون گاز مدت هاس که به پایان رسیده، ولی الان آتیش دائمی دیگری در این محل برپا شده. بنای معبد در قرن هجدهم ساخته شده و با وجود سادگی، خیلی دیدنیه.

۲۳. یانار داغ

یانار داغ یا کوه سوزان، شعله آتیش دائمیه که خیلی بزرگ تر از آتیش آتشگاهه و طول اون به ده متر می رسه و از ده ۱۹۵۰ درحال سوختنه. دلیل وجود شعله در یانار داغ، وجود لایه هایی از گاز طبیعیه که در دل یانار داغ هست. این کوه در تموم روزهای سال در بیست و چاری روشنه و خاموش نمی شه. حتی بارش باران هم باعث خاموش شدن شعله های این کوه نشده .

۲۴. سفر کوتاه به قبوستان

در راه سفر به قبوستان، پتروگلیفایی (سنگ تصویر) رو از زمان پیش از تاریخ می ببینن. آتیش فشانای گِلی، گرافیتیای رومی، میدونای نفتی جیمز باند و مسجد بی بی هیبت از دیدنیای راه سفر به قبوستانه. ازطریق هماهنگی با هتل یا هاستل محل اقامت خودتون می تونین با تاکسی به این دیدنیا سر بزنین. البته با اتوبوس هم می تونین این راه رو طی کنین، ولی اگه بخواهید همه جاذبها رو ببینین، باید یک روز کامل واسه اون درنظر بگیرین. واسه بازدید از آتیش فشانای گلی باید یک راه اضافی ۵ کیلومتری رو طی کنین. پس بهتره با تاکسی این راه رو طی کنین و با پیداکردن دوست یا هم سفر هزینه سفر رو نصف کنین.

جالب ترین جاذبه ای که خواهید دید، آتیش فشانای گلیه. این جاذبه در مکانی دنج و آروم قرار داره و تماشای حبابای گلی که از زمین بیرون میاد، براتون جالب هستش. واسه پیاده روی در این منطقه کفش مناسب بپوشید. چون راه این آتیش فشانا خیلی مناسب نیس و ممکنه خیلی از تاکسیا ادامه راه رو دنبال نکنن و مجبور شید دو سه کیلومتر آخر رو پیاده برید. اگه می خواید به این پدیده طبیعی نزدیک شید و عکس بندازین باید وارد گِلا شید.

بخشی که پتروگلیفا قرار دارن، پیشرفت یافته تره و موزه ای هم در نزدیکی اون قرار گرفته. تورهای گروهی زیادی واسه بازدید از این منطقه باستانی به اینجا بین. بیشتر بخشای این منطقه با طنابای حفاظتی محاصره شده و زیاد نمی تونین به پتروگلیفا نزدیک شید و از دور می تونین اشکال صخره ای رو ببینین.

در راه برگشت می تونین در میدونای نفتی جیمز باند توقف کنین. این میدونای نفتی به خاطر این که در یکی از فیلمای جیمز باند به نام «دنیا کافی نیس» به نمایش درآمده ان، به معروفیت رسیدن.

مسجد بی بی هیبت یکی از جاذبه های دیدنی این مسیره. این بنا در زمان شروان شاهان ساخته شده بود، ولی در سال ۱۹۳۶ بلشویک اونو کلا نابود کرد. ساخت وساز بنا از ده ۹۰ شروع و آخرسر در سال ۱۹۹۷ میلادی، ساخت بنای الان به پایان رسید و مسجد افتتاح شد.

باکو به غیر از جاذبهایی که معرفی کردیم، دیدنیای زیادی داره. ولی مواردی که نام بردیم، جزو مشهورترین جاهای دیدنی این شهره. موزها و گالریای هنری زیادی در سراسر شهر قرار داره که اگه به هنر و فرهنگ و تاریخ علاقه مند باشین، از دیدن اونا لذت می برین.دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.