آوریل 22, 2021

اولین چاه نفت ایران به موزه کشف نفت تبدیل می‌شه

چاه شماره یه مسجد سلیمان بعد از ۱۱۰ سال به موزه تبدیل می شه. ۱۱۰...

چاه شماره یه مسجد سلیمان بعد از ۱۱۰ سال به موزه تبدیل می شه.

۱۱۰ سال پیش بعد از این که مته حفاری دل زمین رو در میدون نفتون منطقه دره خرسونِ مسجدسلیمان شکافت و نفت از زیرزمین فوران کرد، ویلیام دارسی که تا اون زمان چیزی حدود ۶۰۰ هزار پوند واسه کشف نفت در ایران هزینه کرده بود و ناامید قصد ترک ایران رو داشت، تونست قراردادش با شاه قاجار رو رسمیت ببخشد.

حالا این چاه که به چاه شماره یه معروف شده، در مرکز شهر مسجدسلیمان در کنار منطقه ای که به همین عنوان شناخته می شه در حال تبدیل شدن به موزه است و تحت نظارت شرکت بهره ورداری نفت و گاز مسجدسلیمان، ساخته میشه.

ابوذر شجاعی برجوئی، رییس روابط عمومی شرکت بهره ورداری نفت و گاز مسجدسلیمان، در این مورد گفت:

الان بخشی از تاسیسات ابتدایی این چاه که واسه ۱۱۰ سال پیشه، مثل دیگ بخار، تلمبه رفت و برگشتی، گاری های حمل لوله و دکل ساده ظاهری چاه شماره یه یا دکل کوبه ای در این فضا وجود دارن.

شجاعی برجوئی اضافه کرد:

در بخش کشف نفت که محوریت اون در موزه مسجد سلیمانه، وسایل و اسناد تاریخی، کلیپ، فیلم ها و تاسیسات فرآورشی نفت قرار دارن. از طرف دیگه اولین جای چاه شماره یه به عنوان یکی از شش نقطه پارک موزه صنعت نفت مسجد سلیمان در حال اجرا و بهسازیه که بخشی از فضا هم به عنوان فضای خدماتی به کار گیری می شه.

شجاعی برجوئی، مسجدسلیمان رو زادگاه نفت و شهری دونست که قدیمی ترین تأسیسات فرآورش اون واسه اولین بار در کشور و خاورمیانه در اون شکل گرفت و ادامه داد:

به خاطر حفظ این بخش از تاریخ صنعت کشور، وزارت نفت تصمیم به ایجاد موزه گنجینه نفت در مسجد سلیمان گرفت و تأسیسات و اماکن تاریخی مثل چاه شماره یه، اولین کارخانه چکوندن، اولین پالایشگاه، اولین کارخانه گوگردسازی، اولین کارخانه تولید برق و محل بیرون آمدن آب زیر زمینی های طبیعی نفت در منطقه سی برنج به عنوان اجزای این موزه تعریف و عملیات اجرایی ساختمون اصلی اون پس از یه معطلی در نیمه ی دوم سال ۱۳۹۵ شروع شد.

ایشون با بیان این که ساختمون اصلی در چار بخش اجرائی می شه و پیشرفت فیزیکی اون تا الان  بیشتر از  ۸۰ درصد بوده و تا آخر نیمه ی اول امسال اون به آخرسر می رسد، ادامه داد:

در این موزه اسناد و اشیای تاریخی مربوط به گذشته صنعت نفت مورد بازدید علاقه مندان قرار می گیرد.

شجاعی در توضیح وضعیت اسناد و مدارکی که قراره در این موزه به نمایش دربیاد هم گفت:

تعداد خیلی از مکاتبات و اسناد اداری مربوط به دهه های گذشته که ارزش تاریخی و استنادی دارن از بایگانی این شرکت و شرکت ملی مناطق نفت خیز جنوب بیرون و در اختیار مرکز موزه های وزارت نفت قرار گرفته ان تا کارشناسان اون مرکز نسبت به نظارت و انجام اقدامات مربوط به اون اقدام و بعد واسه به کار گیری عموم در اختیار موزه نفت مسجدسلیمان قرار گیرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.