آوریل 21, 2021

اکوموزه فلادن، موزه ای بینامرزی در اسکاتلند و انگلیس

1 min read
«اکوموزه فلادن» اولین اکوموزه در انگلستان و اولین اکوموزه ی میان مرزی در بریتانیای کبیره...

«اکوموزه فلادن» اولین اکوموزه در انگلستان و اولین اکوموزه ی میان مرزی در بریتانیای کبیره که نشون دهنده جنگ «فلادن» میان بریتانیا و اسکاتلنده.

مقاله های در رابطه:

  • اکوموزه، همزیستی آدم و طبیعت
  • موزه بریتانیا، محبوبترین جاذبه گردشگری انگلیس

اکوموزه  فلادن در واقع موزه ای روبازه که ۴۱ سایت رو در ۳۲ نقطه ی جغرافیایی به هم وصل می کنه.

این مجموعه شامل موقعیت های فیزیکی، وسایل، آرشیوها و باقی ابعاد تعریف «میراث» می شه که انگار با جنگ فلادن در رابطه هستن؛ چه از نظر تاریخ، سنت، فولکلور یا افسانه ها.

تموم این سایت ها، جاذبه هایی هستن که از جهت اجتماعی مهم هستن. مثل: قلعه ها، پل ها، کلیساها، موزه ها، دیواره ها، مجسمه ها و از همه مهم تر خود صحنه ی جنگ.

جنگ فلادن

جنگ «فلادن» در تاریخ ۹ سپتامبر ۱۵۱۳، فاجعه ای ملی بود که باعث مرگ تعداد زیادی سرباز اسکاتلندی و بریتانیایی، ۱۰۰ تسلط زاده و پادشاه اسکاتلند جیمز چهارم شده.

این جنگ بخشی از درگیری های میان حکومت انگلستان و حکومت اسکاتلند بوده که در شهر «برانکستون» از استان «نورتامبرلند» و در تاریخ ۹ سپتامبر ۱۵۱۳ میان لشکری از اسکاتلند به فرماندهی «شاه جیمز چهارم» و سپاه انگلستان به فرماندهی «ارل ساری» اتفاق افتاده و با پیروزی قاطع سپاه انگلیس پایان یافته است.

اکوموزه فلادن

سربازان جنگ فلادن

از نظر تعداد، این جنگ بزرگترین جنگ میان دو سلطنت حساب می شه.

درگیری های بعد این دو حکومت با یکدیگر و بر تخت اسکاتلند نشستن سرلشکر سپاه پیروز (ارل ساری)، موجب تغییر سلطنت این کشور شده بود.

گذشته تبدیل منطقه به اکوموزه

در سال ۲۰۰۸ گروه کوچیکی گرد هم اومدن تا واسه پانصدمین سالگرد جنگ فلادن در سال ۲۰۱۳ برنامه ریزی و دست به کار شن.

تمایل به پیشرفت در علم قدیم شناسی درباره ی جنگ، مطالب پژوهشی و ایجاد فرصت یادگیری واسه دبیران و علم آموزان، موجب شد تا تعدادی از جستجو های قدیم شناسی سایت های اکوموزه به وسیله گروه های علم آموزی (اسکاتلند و انگلستان) به دست آیند که همه نتیجه فعالیت های داوطلبانه در بخش های جور واجور مثل علوم آزمایشگاهی، موسیقی، هنر، تحقیقات تحصیلی و چیزای دیگه ای به جز اینا بوده ان.

اکوموزه فلادن

گروه های علم آموزی داوطلب در حال جستجو سایت های اکوموزه «فلادن»

روندی که موجب ایجاد اکوموزه ی فلادن شده، با پیدا شدن ۱۲ سایت (۸ سایت در انگستان و ۴ سایت در اسکاتلند) شروع شده که از بین لیستی شامل ۲۰ پیشنهاد از طرف دو کشور و مردم نورتامبرلند شمالی انتخاب شده ان.

اصل این سایت ها به اتفاق و میراث فلادن در رابطه بوده و حوادث قبل، بین و بعد از جنگ رو نمایش می بدن. در واقع نشون دهنده مرز فعلی میان دو فرهنگ و تا حد زیادی نشون دهنده وجود ریشه اینجور تقسیم بندی مرزی در حادثه ۱۵۱۳ میلادی هستن. این ۱۲ سایت فقط اولین فاز پیشرفت اکوموزه فلادن حساب می شن.

اکوموزه فلادن

جستجو های قدیم شناسی گرو ه های داوطلب در سایت اکوموزه «فلادن»

در طول سال ۲۰۱۳ میلادی سایت های جدید مربوط به ماجرای فلادن به اون ها اضافه شده تا روی هم رفته شامل ۴۰ سایتی شن که توضیح مفصل تری از فلادن رو ارائه می بدن.

اکوموزه فلادن

واسه بزرگداشت پانصدمین سالگرد این جنگ، «اکوموزه  فلادن ۱۵۱۳» به دنبال پروژه ی تحقیقاتی-عملیاتی «فلادن ۵۰۰» تاسیس شده.

اگه بخوایم اکوموزه فلادن رو در جمله ای کوتاه معرفی کنیم، چیزی که برجسته ترین ویژگی اون به حساب می رود، بینامرزی بودن اون و اختصاص فضایی بسیار وسیع از دو کشور همسایه جهت نمایش واقعه ای مشترکه.

یعنی، پیام اصلی «اکوموزه فلادن» فقط اکتفا کردن به نمایش نزاعی تاریخی نیس؛ بلکه کامل در تلاشه تا به شکل معنی نوپای اکوموز ها رو از داستان های تاریخی بالاتر گذاشته، مرزها رو شکافته و فرهنگ جوامعی رو برجسته  کنه که از زمان های قدیم تحت تاثیر واقعه ی نامبرده بوده ان، اما بازم بر حفظ اشتراکات فرهنگی، دینی و سنت های مشابه خود (حتی در اون طرف مرزهای سیاسی) اصرار ورزیده ان.

چیزی که بازدیدکننده به هنگام بازدید از فلادن مشاهده می کنه، بیشتر از خاطره ی خونریزی و نزاع، خاطره ی همزیستی صلح آمیزیه که دو شهر همسایه یعنی «نورتامبرلند» و «کلدستریم» با یکدیگر داشته و در اشتراکات فرهنگی و هنری خود به نمایش می گذارن. درست در همین جاه که اهمیت «جامعه ی محلی» در تعریف اکوموزه پررنگ شده و به نمایش در می آید.

بیشتر چیزایی که درباره سرگذشت «فلادن» گفته شده، مربوط به شکست فاجعه انگیز اسکاتلندی ها بوده.

بخش بزرگ اطلاعات موجود، از لشکرکشی های آگوست تا سپتامبر ۱۵۱۳ میلادی حکایت می کنه که فاجعه ی بزرگی واسه اسکاتلندی ها و در عین حال اتفاق باشکوهی واسه امپراتوری انگلیس بود.

منطقه ی اکوموزه ای فلادن از این جهت اهمیت داره که خونین ترین جنگ بین مرزی رو به خود دیده که در طول چند ساعت باعث کشته شدن هزاران نفر از دو ملت «اسکاتلند» و «انگلستان» شده.

به جهت بررسی منطقه از زاویه دید دو کشور، در طراحی اکوموزه از دو شهر مرزی «برانکستون» و «کلدستریم» در دو طرف خط مرزی میان دو کشور به کار گیری شده؛ به این صورت که نصف از اکوموزه در خاک «انگلستان» و نیم دیگه اون در خاک «اسکاتلند» قرار داره.

بعضی از اجزای منطقه اکوموزه ای فلادن

قلعه «اتال»

این کاخ اشرافی در قرن ۱۳ میلادی به وسیله خاندان اشرافی «منرز» ساخته شده و در قرن چهاردهم به شکل الان اش بازسازی شده.

قلعه اتال

قلعه «اتال»

خاندان «منرز» تا ابتدا قرن پانزدهم در اون می زیسته ان. اما گزارشی از سال ۱۵۴۲ میلادی می گوید که ساختمون در اون زمان تقریبا در حال تخریب بوده. حالا تنها دروازه و شمای کلی قلعه به جای مونده.

پل قرون وسطایی «اتال»

این پل که از روی رود تا دروازه ی قلعه ی «اتال» ادامه داره، محل گذر ارتش انگلیس واسه رسیدن به میدون جنگ فلادن هم بوده.

پل اتال

پل قرون وسطایی «اتال»

انجمن صلح فلادن

این انجمن در پانصدمین سالگرد جنگ فلادن ایجاد شده و قرارگاه خود رو «کلیسای کروکهام» واقع در خود منطقه و با فاصله ی کوتاهی از میدون جنگ قرار داده.

این انجمن تلاش داره به همه یادآوری کنه که ما بازم در جهانی پر از جنگ و عناد زندگی می کنیم و باید هدف مون پیدا کردن راهی به طرف صلح جهانی باشه.

قصر آبوتسفورد (Abbotsford)

«سر والتر اسکات» پس از موفقیت اولین مجموعه ی حماسی خود در سال ۱۸۰۵ میلادی، تصمیم به نوشتن اثری مشابه درباره ی جنگ فلادن گرفت.

واسه تالیف این کتاب، اون نیاز به زیستن در فضای واقعه و بهره گیری از فرهنگ و طبیعت منطقه داشت. در نتیجه با اجاره کردن خونه ای در نزدیکی «سلکرک» (در نورتامبرلند و نزدیک محل واقعه ی فلادن) در اون زندگی کرد.

قصر

قصر آبوتسفورد (Abbotsford)

پس از خرید این خونه و ساخت بنایی در طول ۱۴ سال، تلاش ایشون موجب شد تا این خونه سبکی قدیمیاز معماری اسکاتلندی در همه جهان پیدا کنه.

میدون جنگ فلادن

میدون جنگ فلادن، محل اصلی درگیری میان سپاه «جیمز چهارم» و «ارل ساری» بوده که در ۹ سپتامبر ۱۵۱۳ رخ داده.

این جنگ در زمین های جنوبی «برانکستون» و در دره ای به همین نام درگرفت. شروع جنگ رو عصر ۹ سپتامبر و زمانش رو سه ساعت نوشته ان. با غروب آفتاب، «جیمز چهارم» و جمع کثیری از دلیران سپاهش کشته شده بودن. این روزا محل اتفاق این حادثه به وسیله یه صلیب بزرگ الجثه که در سال ۱۹۱۰ ساخته شده، علامت گذاری شده.

میدون فلادن

محل جنگ «فلادن»

بنیاد «یادواره فلادن» هم دور و بر میدون رو حصارکشی کرده و از اون حفاظت می کنه.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.