آوریل 19, 2021

جاهای دیدنی جزیره بالی که به جزیره خدایان معروفه 

1 min read
جزیره بالی که به جزیره خدایان معروفه در کشور اندونزی هستش. شک نداشته باشین واسه...

جزیره بالی که به جزیره خدایان معروفه در کشور اندونزی هستش. شک نداشته باشین واسه کسائی که اهل گشت و گذار هستن بالی از هر نظر منحصر به فرد هستش و بیشتر افراد با اینکه نام اونو شنیده ان نمی دونن بالی در کجا هستش. در این مقاله ما رو همراهی کنین تا شما رو با دین جالب مردم بالی، جاذبه های گردشگری و وضعیت جغرافیایی منحصربه فرد اون آشنا کنیم.

 

جزیره بالی کجاست؟

بالی واقع در اندونزی دارای پهنایی ۹۵ دوست داری (هر مایل ۱.۶ کیلومتره) در اقیانوس هنده و تنها ۲ مایل با شرق جزیره جاوه فاصله داره. بالی در غربی ترین ضلع جزیرها سوندای کوچیک قرار داره. این جزیرها شامل لومبوک، فلورز، تیمور و… هستن. نزدیک ترین همسایه ی بالی از طرف غرب، جزیره لومبوکه که کوه رنجانی در اون قرار داره. بالی تقریبا در ۱۶۰۰ دوست داری شمال پِرث در استرالیای غربیه و حدودا ۶۰۰ مایل تا شرق جاکارتا فاصله داره.

جاذبه های گردشگری بالی؛ دلیل معروفیت جزیره بالی چیه؟

کتاب معروف «بخور، دعا کن، عشق بورز» نوشته الیزابت گیلبرت نقش زیادی در معرفی هر چه بیشتر فرهنگ بالی به عموم دنیا داشته. اما قبل اینکه این کتاب نوشته شه و فیلم اونو هم بسازند، گردشگرانی که با یک کوله پشتی و به قصد انجام سفر ارزون و جذاب، رهسپار مقاصد جورواجور می شدن، بالی رو واسه گردش انتخاب می کردن.

دلیل جذابیت بالی و فرهنگ اون می تونه به دلیلای زیادی باشه: مناظر قشنگ، فضای فوق العاده و خاص و…. . درحالی که بیشتر جمعیت اندونزی مسلمان هستن، جزیره بالی، جزیره ای هندو به حساب میاد. معماری شگفت انگیز استفاده شده هم در ساختمانای قدیمی و هم مدرن بالی باعث شده که ترکیبی قشنگ از سنت و مدرنتیه با هم به نمایش گذاشته شه. بعضی وقتا به سختی میشه فهمید، بنای زیبایی که مشاهده می کنین، معبدیه چندین هزارساله یا رستورانی نوساز یا هتلی جدید که با معماری زیبایی ساخته شده.

اگه از شما بپرسند که یکی از عاشقانه ترین محلا واسه گذراندن ماه عسل در آسیا کجاست، باید بی دودلی از بالی نام ببرین. شاید ترافیک شدید جاده ای خیلی جالب به نظر نرسه، اما وجود کوهای آتیش فشانی در کنار دریا، منظره یکی از زیباترین سواحل دنیا رو بی مثل می سازه، بالی شالیزارهای خیلی چشم نوازی داره. در دور و دور بالی، مناطق زیبای کشف نشده خیلی وجود دارن.

خاک کوهای آتیش فشانی بالی، زمینای باروری واسه کاشت برنج، گلای همیشه شکوفا و جنگلای انبوه فراهم کردن. خیلی از هنرمندان و افرادی که به انجام کارهای خلاقه می پردازند، واسه بهره مندی از جو و انرژی فوق العاده این خطه، به اونجا مهاجرت کردن. خاکستر خواننده شهیر و فقید، دیوید بووی، هم در این جزیره به دست باد سپرده شده. برخلاف پیشرفت ی زیاد این منطقه، ساخت هتلای جدید و زمینای گلف و…، بالی بازم بعضی از آثار و بقایای گذشته خود رو که مربوط به ده های گذشته حفظ کرده و گردشگران نتوانسته ان به اونا آسیبی بزنن.

یکی از جذاب ترین نکات درمورد سفر به بالی، گذراندن اوقاتی خیلی آسون و دل چسب با بودجه ای مناسبه. شما می تونین تنها با پرداخت شبی ۵۰ دلار در هتلای باشکوه بالی اقامت داشته باشین. در حالی که امکاناتی مثل در هاوایی بیشتر از ۲۰۰ دلار در هر شب تموم می شه. البته تنها جای دیدنی اندونزی، بالی نیس؛ ولی جواب به سوال بالی کجاست و توضیح ویژگیای زیبای اون باعث شده تا بیشتر گردشگران تنها به این نقطه از اندونزی سفر کنن و بی دیدن نواحی دیگر دیدنی این کشور، به خونه برگردن.

جاهای دیدنی بالی کجاست و چه کارایی رو میشه در اونجا تجربه کرد؟

علاوه بر استراحت، خرید و تجربه خوردن غذاهای فوق العاده ، بقیه نقاط دیدنی بالی کجاست و میشه در اونجا چه فعالیتایی واسه تفریح انجام داد؟ درادامه، به نمونه ای از این فعالیتا اشاره شده:

۱. موج سواری

از سالای ۱۹۳۰ تا کنون، موج سواران به بالی جذب می شدن. از دست دادن جزیرها مرجانی و زیادی مدارس موج سواری، ساحل کوتا در بالی رو به یکی از مشهورترین نقاط دنیا واسه موج سواری بدل کرده. واسه کسائی که حرفه ای تر هستن، اولواتو و بقیه نواحی دور جزیره، رقابت برانگیزتره.

۲. بازدید از اوبود

بازدید از اوبود در اندونزی با وجود مراکز اسپا (مراکز تخصصی ماساژ)، خرید، زمینا و مزارع سبز و مراکز درمانی پرشمار باعث می شه که تعداد زیادی از گردشگران از سواحل جذاب و جادویی به طرف داخل شهر هم برن.

۳. تماشای سواحل

در بالی، سواحل مختلفی با فضای جور واجور هست. هم می تونین از آفتاب گرفتن در سواحل کوتا و شبای خوشحال و شلوغ اون بهره ببرین و هم از حضوری لذت بخش در سواحل باشکوه تری در جنوب بالی بهره مند بشین. درهرحال، انتخابای زیادی جلو شماس. جزیرها سمین یاک و لگیان بالی خیلی مشهورند، اما با فاصله از سواحل غربی هم انتخابای مختلفی هست.

۴. بازدید از داخل جزیره

دریاچها، کوهای آتیش فشانی، شالیا و… و بازدید از داخل جزیره بالی خارج از دِنپاسار هم خیلی لذت بخشه. دهکدهایی که در دامنه ی کوهای آتیش فشانی فعال قرار دارن، محل بیرون اومدن آب زیر زمینیای آب گرم و… از دیدنیای این نقاط هستن. البته فاصله ها در بالی کوتاهه. پس بی اقامت شبونه می تونین نقاط مختلف و جنگلا و… رو هم ببینین. می تونین از اوبود در بالی، موتور کرایه کنین و همه مسیرها رو با اون برید.

۵. غواصی

غواصی در بالی معمولا از تایلند ارزون تر و جالب تره. دیدن جزیرها نوزا پِنیدا خالی از لطف نیس و شن ههای سیاه آمِد (AMED) در بخش شمالی جزیره هم غواصانی رو که واسه دیدن (USS Liberty wreck ) و غواصی به این محوطه بین، به خود جلب می کنه.۶. خرید نقره از سِلوک

سلوک دهکده ای در سوکوواتیه که به خاطر نقره کاری هاش مشهوره. این دهکده با اوبود تنها نیم ساعت فاصله داره. خیلی آسون می تونین یک روزه به اونجا برید و از مغازه های نقره فروشی زیبای اون در خیابون جالان رای ها دیدن کنین و سوغاتیای قشنگ بخرین. علاوه بر خرید اجناس جور واجور نقره، امکان سفارش دادن نقره طوری که خودتون دوست دارین هم هست. از چانه زدن هم خجالت نکشید، چون اینجا خیلی کار رایجیه.

۷. بازدید از جنگل میمونا

جنگل میمونا، معبدی هندی در اوبوده که از جاذبه های اصلی اونجا به حساب میاد. اینجا، حدود ۵۰۰ میمون زندگی می کنن و ۳ معبد هست که قدمت شون به قرن ۱۴ میلادی می رسه. شما علاوه بر بازدید از معابد، میمونا و عکس ورداری می تونین از منظرهای طبیعی قشنگ هم لذت ببرین. واسه ایجاد رابطه با میمونا می تونین با خودتون موز ببرین اما یادتون باشه که این میمونا خیلی اجتماعی هستن و اگه با خودتون عینک، بطری آب و… به همراه داشته باشین، اونا رو از شما می گیرن.

۸. رفتن به باغ وحش بالی

باغ وحش بالی در منطقه جیانیار ریجِنسی هستش و در اون تعدادی از حیوانات مخصوص ناحیه جنوب شرقی آسیا زندگی می کنن. در این باغ وحش طبیعی و قشنگ، حیوانات آزاد هستن و در قفس به سر نمی برند. از شکلای مختلف حیوانات موجود در باغ وحش بالی میشه به این موارد اشاره کرد: ببر، فیل، کرگدن و انواعی از پرندگان رنگارنگ. هم می تونین روزها از این باغ وحش جالب دیدن کنین و هم شبا با سافاری به این منطقه برید و حیواناتی رو که شبا به این محوطه بین ببینین.

۹. جشن غذاهای دریایی در سانور

سانور شهری دریاییه که از مناطق شلوغ بالی مثل کوتا چند دوست داری فاصله داره. یکی از جذابیتای این ناحیه در امکان پیاده روی و قدم زدن در طول ساحل عریض اینه. می تونین در کنار ساحل قدم بزنین و غذاهای دریایی مختلفی رو که در ساحل آماده و فروخته می شن، امتحان کنین.

معروفیت سانور به دلیل ی رستورانای دریایی اینه. گشت وگذار در بین رستورانا و یافتن غذاهای جالب و جدید واسه شما دل پذیر هستش. غذاهای این ناحیه در پوست نارگیل قرار میگیره و کبابی می شه. پس غذاها دودی و خوش عطر شده و با برنج و سُس سریع ارائه می شن.

۱۰. بازدید از سنگ تراشیا در باتوبولان

اگه می خواید از سنگ تراشیای خیلی قشنگ دیدن کنین، باید حتما یه سر به روستای باتوبولان بزنین. این داهات در ۲ کیلومتری دِنپاسار هستش. هنرمندان این ناحیه، با تراشیدن سنگا به شکلی هنرمندان، مجسمه خدایان و الههای معروف رو تراشیده ان. علاوه بر تصویر و مجسمه های خدایان صحنهایی از حماسه معروف مهابهاراتا و رامایانا هم در این سنگ تراشیا دیده می شه.

۱۱. دیدن موزه «دون آنتونیو بلانکو»

آنتونیو بلانکو هنرمندی با اصالت اسپانیایی بود که در فیلیپین به دنیا اومده و در بالی زندگی می کرد. اون از هنرمندان و افراد تأثیرگذار خارجی به حساب می رفت؛ بخاطر این، منزل اون که در کنار رودخانه ی زیبای کامپوهان قرار داره، به موزه تبدیل شده و تعدادی از آثار اون اینجا به نمایش گذاشته شدن.

۱۲. سفر به کارانگاسم

خیلی از گردشگران به این ناحیه زیبای بالی نمی رن که اشتباه بزرگی انجام دهنده می شن، چون این قسمت از بالی تجربه ای متفاوت از بقیه نقاط مثل کوتا و سِمینیاک در اختیار گردشگران می ذاره. از فرودگاه اصلی بالی تا اینجا حدود یک ساعت و نیم فاصله، اما ارزش صرف وقت داره. مثلا بازدید از تیرتاگاندا، به عنوان کاخ آبی مشهوری که خونواده سلطنتی شهر آملاپورا از اون استفاده می کردن، واقعا لذت بخشه.

۱۳. بازدید از کاخ اوبود

کاخ اوبود یکی از مهم ترین بناهای این منطقه و قدمت اون به سالای ۱۸۰۰ میلادی بازمی شه. صبحا یا هنگام غروب آفتاب می تونین از بناها، معماریای زینتی و باغ این کاخ دیدن کنین. اگه به دنبال شناخت فرهنگ مردم بالی هستین، پیشنهاد می شه شبا به این کاخ بیایید و از مراسم و برنامه های رقصی که در اون اجرا می شه، دیدن کنین.

۱۴. دیدن آبشار مخفی سوکوواتی

معروفیت بالی بیشتر به دلیل طبیعت زیبای اینه. یکی از این زیباییای فوق العاده هم آبشارهای اینه. آبشار سِکومپول هم آبشاری قشنگ و مقدس در بالیه که در کنار دره قرار داره و واسه دیدن اون باید از راهی دورافتاده عبور کنین که یهو شما رو با آبشاری قشنگ مخفی در دل طبیعت روبرو می سازه. بعد از طی راه تقریبا طولانی می تونین در آب کمی شنا کنین و خستگی راه رو از تن بیرون بریزین.

۱۵. کوهنوردی

شاید بپرسید که مرکز هیجان و کمی خطر کردن بالی کجاست؟ جواب اینه که واسه تجربه کمی هیجان بیشتر، باید به کوهستان باتور برید که ۱۷۰۰ متر از سطح دریا فاصله داره. باتور یکی از مشهورترین کوهای آتیش فشانی بالیه و می تونین از ساعت ۴ صبح واسه تجربه هیجان به قسمت مرتفع اون برید و بالا اومدن زیبای خورشید رو نظاره کنین. بالا رفتن از این کوه نسبت به بقیه کوهستانای بالی آسون تره و مشاهده مناظر زیبای شهر و رودخانهای اون خالی از لطف نمیشه.

بهترین زمان واسه بازدید از بالی چه موقعه؟

آب وهوای بالی در طول سال، گرمای مطبوعی داره. اما مثل خیلی از جایای جنوب شرقی آسیا، بارش بارانای موسمی می تونه به شکل جالب و مفرحی گرمای هوا رو کاهش کنه. درصورت بارندگیای شدید در فصل زمستون، امکان استفاده از ساحل در این ماه ها وجود نداره. فصول قبل و بعد از بارشای فصلی، زمان مناسبی واسه رفتن به بالیه، چون جمعیت کمتری در این مقاطع زمانی واسه سفر به بالی می رن.

بین ۲ ماه ژوئن و آگوست در تابستون، بارش کمتری در بالی رخ می ده و جمعیت زیادی هم به اینجا سفر می کنن. در این ماه ها، بالی خیلی شلوغه، چون خیلی از ساکنان نیمکره ی جنوبی واسه فرار از روبرو شدن با زمستون سخت منطقه خود به بالی بین. پس اگه در این فصل به بالی برید، باید جمعیت زیادی رو تحمل کنین و سفرتون در کنار تعداد زیادی گردشگر دیگر سپری میشه.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.