جاهای دیدنی تفلیس؛ ۱۱ جاذبه ای که باید در گرجستان تجربه کرد 

تفلیس، پایتخت گرجستان، شهری پر از فرهنگ، تاریخ و جاذبهه؛ جایی که فرهنگای مختلف درهم می آمیزند. جایی که واسه هر سلیقه و ذائقه ای چیزی واسه ارائه هست، اما گشت وگذار در پایتخت گرجستان نباید محدود به جاهای دیدنی تفلیس شه، بلکه باید به سراغ تجربه های منحصربه فرد هم رفت، چون این شهر پر از اینجور تجربه هاییه.

چیزی که در این مقاله می خونین، فهرستی از جاهاییه که در تفلیس باید دید و تجربه هایی که باید از سر گذراند. جاذبه های منحصربه فرد و جاهای دیدنی تفلیس رو گرد هم آورده ایم تا با این شهر و فرهنگ گرجی بیشتر آشنا شید. با ما همراه باشین.

 

۱. تفلیس قدیم

تفلیس قدیم (Old Tbilisi) بخش تاریخیِ پایتخت گرجستانه. با اینکه این شهر تقریبا بیست و نه بار خراب و دوباره ساخته شده، اما ساختار شهر قدیم تفلیس، با کوچهای باریک و خونه های بزرگی که دور حیاط ساخته شدن، بیشتر دست نخورده باقی مونده. اگه به تفلیس رفتید، حتما یه سر به کوچه و پس کوچهای تفلیس قدیم هم بزنین.

۲. قلعه ی ناریکالا

پایتخت گرجستان شهری برفراز تپه هاست؛ پس می تونین از جای جای تفلیس، از چشم اندازه های خیره کننده ی اون لذت ببرین. قلعه ی تماشاییِ «ناریکالا» (Narikala Fortress) از جاهای دیدنی تفلیس و از پرطرفدارترین جاذبه های گردشگری پایتخت گرجستانه. این قلعه که قدمت اون به قرن چهارم میلادی بازمی شه، روی تپه ای با خونه های رنگارنگ و چشم انداز فوق العاده ای از رود کُر قرار داره که شهر رو پیش چشم گردشگران می گسترد. آسونترین راه رسیدن به قلعه ی تماشایی «ناریکالا»، اینه که در پارک «ریکه» (Rike Park) سوار تراموای برقی شید؛ البته پیاده هم می تونین برید.

۳. مجسمه مادر گرجستان

این مجسمه خارج از پایتخت گرجستان قرار داره، اما میشه اونو از کیلومترها دورتر دید. «کارتلیس ددا» (Kartlis Deda) یا مادر گرجستان، بنای یادبود ملی این کشوره که بر فراز کوه «سولولاکی» هستش و از مهمانان با یک کاسه نوشیدنی و از دشمنان با شمشیرش پذیرایی می کنه!

۴. حمومای سولفور

مقصد بعدی حمومای «سولفور» (Sulfur baths) در «آبانوتوبانی» (محله ی حموم) در تفلیس قدیم هستن. اینجا محل بیرون اومدن آب زیر زمینیای آب گرم در قرن پنجم کشف شدن و شهر در دور اونا شکل گرفت. این شهر به خاطر وجود همین آب گرما «تفلیس» نامیده شد که به زبون گرجی به معنای «گرم» است. حموم آب گرم واسه مریضیای پوستی و سیستم عصبی خیلی خوبه. پس از استفاده از این محل بیرون اومدن آب زیر زمینیای آب گرم، حس تازگی فوق العاده ای رو تجربه می کنین. اگه هم علاقه ای به حموم آب گرم ندارین، می تونین اون دوروبرها بچرخی بزنین؛ از مغازه های سوغاتی خریدی بکنین و عکسای یادگاری بگیرین. در نزدیکی حمومای سولفور می تونین دره انجیر معروف (Leghvtakhevi) رو پیدا کنین که آبشارهای زیبایی داره و از جاهای دیدنی تفلیس به حساب میاد.

۵. کلیسای کامل تثلیث تفلیس

کلیسای کامل «تثلیث تفلیس» (Holy Trinity Cathedral of Tbilisi) که معمولا به نام «سامِبا» (Sameba) شناخته می شه، کلیسای اصلیِ ارتدوکس گرجی واقع در محله ی «آولاباری» است. این کلیسا، سومین کلیسای کامل ارتدوکس شرقی در دنیاست و یکی از بزرگترین ساختمانای مذهبی در قفقاز جنوبی حساب می شه. ارتفاع این کلیسا ۸۷/۱ متره. این ساختمان تماشایی، یکی از معروف ترین جاذبه های توریستی در گرجستانه.

۶. قطار کابلی

قطار کابلی (Funicular) در تپه ی «متاتسمیندا» (کوهستان مقدس)، یکی از جاهای دیدنی تفلیس و از پربازدیدترین جایای گردشگری گرجستانه که چشم انداز شگفت انگیزی از کل شهر رو پیش چشم بازدیدکنندگان قرار می ده. تپه ی «متاتسمیندا» که با قطار کابلی به بالای اون می رن، به خاطر برج تلویزیون و چرخ وفلک معروف اینه که تقریبا از هر جای شهر میشه اونا رو دید. سواری با قطار کابلی به مقصد بالای تپه خیلی جذابه. این قطار طی سالای ۱۹۰۳ تا ۱۹۰۵ واسه پیوند دادن «تفلیس بالا» با «تفلیس پایین» ساخته شد.

۷. بازار کهنه فروشان درای بریج

یکی دیگر از ویژگیای لاینفک و تماشایی تفلیس، بازار «درای بریج» (Dry Bridge Flea Market) است که در اونجا میشه اشیا جذاب زیادی پیدا؛ از سکهای قدیمی شوروی گرفته تا ظروف نقره ی آنتیک و فنجونای چای خوری و بشقابای چینی! یعنی، این بازار رو میشه نمایشی از تاریخ و فرهنگ گرجستان دونست. قدم زدن در بین بساط کهنه فروشان بازار «درای بریج»، شما رو به دنیای خیال می بره، حتی اگه خریدی هم نکنین.

۸. خیابون روستاولی

«روستاولی» (Rustaveli Avenue) خیابون اصلیِ تفلیسه که هیچ گردشگری نباید فرصت قدم زدن در اونو از دست بده. میدون انقلاب رز (Rose Revolution Square) هم که پر از مغازها، کافها، موزها و دست فروشان مختلفه در امتداد همین خیابون قرار گرفته. خیابون «روستاولی» محل قرار گرفتن خیلی از ساختمانای دولتی، عمومی، فرهنگی و تجاریه. مجلس گرجستان (Parliament of Georgia)، کلیسای «کشوتی» (Kashveti Church)، سالن اپرا و باله ی تفلیس (Tbilisi Opera and Ballet Theatre)، سالن تئاتر «روستاولی» (Rustaveli State Academic Theater)، موزه ی «روستاولی» (Rustaveli Museum) و آکادمی علوم گرجستان (Georgian Academy of Sciences)، همه در خیابون «روستاولی» هستش ان.

۹. خونه ی اپرای پالیاشویلی

خونه ی «اپرای پالیاشویلی» (Paliashvili Opera House) یا تئاتر اپرای ملی گرجستان، خونه ی باله و اپرای گرجستانه. ساختار داخلی این ساختمان خیلی شرقیه و جای تردیدی باقی نمی ذاره که با اینکه در کشور کوچیکی هستش، اما یکی از پیشروترین خونه های اپرا در جهانه. معماری این خونه ی اپرا، با اینکه مدرنه، اما خوب نشون می ده که گرجستان پلی بین خاورمیانه، آسیا، اروپای غربی و اروپای شرقیه.

۱۰. شیرینی پزیا

رژیم بی کربوهیدرات و بی گلوتن رو از یاد ببرین، یکی از جذاب ترین کارایی که میشه در تفلیس انجام داد، شرکت در جشن خوراکیای پر از کربوهیدراته! عطر اشتهابرانگیزِ نانی که تازه پخته شده، از پنجره ی شیرینی پزیای کوچیک مشام هر رهگذری رو پر کرده و اونو پشت ویترینای پر از شیرینیای خوشمزه و جذاب میخکوب می کنه.

نانی که با گوشت، پنیر یا سیب زمینی پر شده باشه، اون قدر سیرکننده هست که هم کار صبحانه رو می کنه و هم ناهار. حتی نون آسون هم در گرجستان اشتهابرانگیزه، به ویژه «شوتیس پوری» (shotis puri). نانی مثل قایق که در تنور پخته شده و داغ داغ سرو می شه.

اما این وسوسهای خمیری فقط به شیرینی پزیا محدود نمی شن، بلکه جزوی از منوی رستورانای این شهر هم هست، اونم معمولا به شکل خینکالی (Khinkali) یا خاچاپوری (Khachapuri). از خینکالی معمولا با عنوان دلمه ی گرجی یاد می شه. این کیسه های بزرگ با گوشت، قارچ یا سیب زمینی پر می شن و از بالا پیچ خورده و بسته می شن تا آب خوشمزه ی داخل اون بیرون نریزد. بهترین خینکالیا اونایی هستن که تازه تازه سرو می شن، پس باید براش انتظار بکشین، که ارزشش رو هم داره.

«خاچاپوری» که به نام نون پنیری گرجی یا نون مهمانی گرجی هم معروفه، غذای ملی این کشور حساب می شه؛ هیچ گردشگری نباید تجربه خوردن اونو از دست بده. این نون رو با پنیر و ادویه ای که داخلش می ذارن، می پزند (مثل پیتزا) و بعد هم روی اون تخم مرغ و مقداری کره می ریزند. واسه خوردن اون، باید پوسته ی بیرونی که سرخ شده رو جدا کنین و درون مایع پنیری تخم مرغی وسط اون بزنین.

۱۱. بازار دزرتر

اگه می خواید تفلیس رو مثل خودِ گرجیا تجربه کنین، حتما در گشت وگذارتان سری هم به بازار «دزرتر» (Dezerter Bazaar) بزنین. این بازار که در نزدیکی ایستگاه مرکزی راه آهن قرار گرفته، جریان بزرگی از رفت وآمد رو به شکل بی نظم و درعین حال کنترل شده شاهده؛ از ساختمان اصلی صفی کشیده شده از غرفها، کیوسکا و ماشینایی پر از خوراکی و پوشاک و شکلای مختلف دیگر و مخازنی پر از ماهی.

بوقلمون زنده می خواید؟ سیب زمینی لازم دارین؟ هرچه که بخواهید، یک پارکینگ پر از ون هاییه که اینجور کالاهایی رو ارائه میدن. به دنبال یک جفت کفش خوب هستین، یا لوازم آشپزخانه؟ دیگر لازم نیس بگردید! شاید هم دوست دارین با بومیای تفلیس شطرنج بازی کنین؟ علاوه بر شکلای مختلف فروشی، در اعماق بازار «دزرتر» می تونین با گرجیا بازی کنین و گپ بزنین.

این بازار نام خود رو از سربازانی گرفته که در سالای ده ۱۹۲۰ پست خود رو ترک کرده و بعد هم اسباب و اسلحه شون رو در این بازار به فروش می رساندند. در سال ۲۰۱۲، بازار اصلی به طور کامل بازسازی شد که واسه این کار باید فروشندگان رو به خیابونا و میادین جنبی انتقال می دادن؛ حالا خیلی از اونا مایل هستن به ساختمان تکمیل شده برگردن. با اینکه این بازار قاعدتا از جاذبه های گردشگری تفلیس به حساب نمیاد، اما یکی از جاهای دیدنی تفلیسه.دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *