آوریل 22, 2021

جاهای دیدنی بدروم ترکیه؛ میزبان یکی از عجایب هفتگانه دنیا قدیم 

1 min read
ایرانیان همیشه یکی از مشتریان همیشگی شهرهای توریستی ترکیه هستن، یکی از این شهرها بدرومه...

ایرانیان همیشه یکی از مشتریان همیشگی شهرهای توریستی ترکیه هستن، یکی از این شهرها بدرومه که از حیث داشتن جاذبه های تاریخی کم نظیره. فقط این رو در نظر بگیرین که یکی از عجایب هفتگانه دنیا قدیم در بدروم قرار داره. در این مقاله همراه ما باشین تا شما رو با جاهای دیدنی بدروم ترکیه آشنا کنیم.

 

۱. قلعه ی سنت پیتر

اگه می خواید با تاریخ ترکیه آشنا شید، بازدید از قلعه ی سنت پیتر رو فراموش نکنین. این قلعه در ساحل دریا قرار داره و نمایشگاهی واسه نمایش وسیله و لوازم کهنیه که در مناطق دور یافته شدن. برجای بلند قلعه ازجمله برج فرانسوی و برج انگلیسی که در دوره های مختلف به دست شوالیهای هوسپیتالر ساخته شدن، دید شگفت انگیزی به زمینای دور و دریا دارن. در زمان عثمانی و سلطنت سلطان سلیمان، این قلعه به دست ترکا افتاد و مسجدی درون اون ساخته شد. الان دالانای گسترده ی درون قلعه، تبدیل به موزه شدن. پیشنهاد ی ما اینه که عصرها به دیدن قلعه برید، چون که در این زمان هوا خنک تره و درعین حال می تونین تماشاگر غروب دل انگیز خورشید از بالای برجای قلعه باشین.

۲. موزه ی قدیم شناسی زیر آب

این موزه که درواقع بخشی از قلعه ی سنت پیتره، یکی از جایای دیدنیِ ساحل بدرومه. از اونجا که ترکیه کشوری باستانیه، یافتهای قدیم شناسی در خشکی و دریا هم در اون زیادن. در این موزه می تونین نمونه هایی شگفت انگیز از تمدنی قدیمی رو که از اعماق آبا درآورده شدن، تماشا کنین. حتی اگه علاقه ای به آثار باستانی ندارین، بازم دیدن این موزه رو از دست ندین. پس از گذر از ورودی که خمرهای یونانی غول پیکری در اون ردیف شدن، وارد کارگاه شیشه گری میشید. پس از اون وارد محوطه ای میشید که در اون یک کشتی ۱۶متریِ واسه قرن دوم میلادی انتظارتان رو می کشه. در دالانای برج فرانسوی، یک کشتی یونانی واسه قرن چهارم پیش از میلاد به نمایش گذاشته شده. در اتاق گنج که گل سرسبد موزهه می تونین یافتهای مربوط به کشتیای غرق شده ی عصر برنز رو تماشا کنین.

۳. دریا و کرانه ی اون

این دریای پاک و شفاف مدیترانهه که بیشتر افراد رو به بدروم میکشونه. قایقرانی و کشتیرانی از صنایع بزرگ بدروم ترکیه هستن. دریا بهشتی واسه شناگران و قایق سوارهاست و قایقای مختلف در شکلا و اندازه های جورواجور پیدا می شن و گشتای مختلف یک روزه یا چندروزه رو ارائه میدن. این گشتا شما رو به گوشه های مخفی بدورم می برن. اگه کمی بیشتر در جاده ی ساحلی به طرف غرب برید، به محوطه ی کشتی سازی دوره عثمانی می رسین که سنگ قبرهایی تاریخی در اون پیدا می شن. اینجا دید خیلی زیبایی هم به دریا داره.

یکی از زیباترین جایای بدروم گردشگاه بارداکی، با نمای زیبای ساحل، درختان نخل و امکانات مختلف واسه گردشگرانه. اگه به دنبال تعطیلاتی لوکس هستین یا اگه می خواید با خرید کردن مشکلات تون رو از یاد ببرین، اینجا جای مناسبی واسه شماس. ساحل یاشی یکی از بهترین سواحل بدرومه. می تونین درحالی که در ساحل لم دادین، از نوشیدنیای مختلف، فرو رفتن در شن ههای نرم و طلایی، آب تنی در آب تمیز و کم عمق و نسیم خنک تابستونی لذت ببرین. رستورانا و کافهای خیلی هم دور ساحل رو فرا گرفتن.

۴. گشت کشتی اُز

خیلی باور دارن که گشت کشتی اُز (Ozzlife Boat) بهترین جاذبه ی گردشگری بدرومه. شما گشتی دلپذیر رو در این کشتی تجربه می کنین؛ مناظر شگفت انگیز، غذا و نوشیدنی و اطلاعات شگفت آوری که خدمه ی کشتی در اختیارتون قرار میدن، همه مایه ی لذت شما می شن. در این کشتی هر خواستی با روی گشاده جواب داده می شه. گشت وگذار با کشتی اُز یکی از آروم بخش ترین روش ها واسه تماشای دریا و ساحله.

۵. پال مارینا

گردشگاه ساحلی پال مارینا که تازگیا نوسازی شده، یکی از گزینه هاییه که نباید از دست بدین. پیاده روی زیر درختان نخل با لالایی گوش نواز امواج دریا، منظره ی قایقای تفریحی قشنگ و تفریحات شبونه این شهرک ساحلی ازجمله لذتایی هستن که می تونین تجربه کنین. شکلای مختلف مغازها، کافها و رستورانا در این شهرک ساحلی وجود دارن. روز بی نظیرتون رو با شب شگفت انگیز پال مارینا به پایان برسونین.

۶. گشتای دور بدروم با سِگ اون (رانَک)

شما می تونین با جدیدترین و هیجان انگیزترین روش رفت وآمد که لذت زیادی هم داره، بدروم رو بگردید. خیلی بر این باورند که سگ اون بهترین وسیله واسه بازدید از جایای تاریخی و جاذبه های بدرومه. با کمی آموزش، رعایت مسائل ایمنی و داشتن راهنمایی کاربلد، گشت باحالی در بدروم ترکیه دارین.

۷. آرامگاه ماسول و موزه ی زکی مورن (Zeki Muren)

شاید خیلی باشکوه به نظر نرسه، اما این ویرانه زمانی یکی از عجایب هفتگانه ی دنیای قدیم بوده. آرامگاه ماسول (ساتراپِ هخامنشیانِ این منطقه در قرن چهارم پیش از میلاد) با دیوارهایی به بلندی ۴۶ متر و گچکاریای هنرمندان مشهور یونانی، یکی از دیدنیای این منطقه. گرچه طی سالیان دراز، زلزله آسیبایی به اینجا وارد کرد، اما آخرسر شوالیهای هاسپیتالر اونو خراب کردن تا سنگ هاش رو واسه ساخت قلعه ی سنت پیتر استفاده کنن. باقی مونده ی اینجا با پرداختی امروزی در بین باغی قشنگ قرار گرفته. با بازدید از این آرامگاه می تونین ادعا کنین که یکی از عجایب هفتگانه ی قدیم رو از نزدیک دیده اید.

موزه ی هنر زکی مورن «Zeki Muren» واسه یادبود این خواننده، تنظیم کننده و بازیگر مشهور ترک ساخته شده. این موزه در آخرین محل زندگی این هنرمند ترک هستش. این موزه شامل داراییای شخصی و اطلاعاتی درباره زکی مورن و نقش اون در موسیقی معاصر ترکیهه.

۷. آمفی تئاتر بدروم و دروازه میندوس

آمفی تئاتر بدروم جاذبه ای شگفت انگیزه که تاریخ دور رو در پیش چشم شما به نمایش می ذاره. شاید در مقایسه با بناهای رومی کوچیک باشه اما خوب بازسازی شده و می تونه با مناظر خود شما رو به قرن چهارم ببره. این آمفی تئاتر در تابستون محل اجرای کنسرت و برنامه های فرهنگیه. در اون بگردید، از پلها بالا برید و روی سنگای آفتاب خورده لم بدین و خودتون رو به گذشته دور پیوند بدین. بلندترین نقطه آمفی تئاتر با نمایی از بدروم، گذشته و حال رو به سبکی که تنها در ترکیه خواهید دید، به هم پیوند می ده.

دوستداران تاریخ باید بدونن که دروازه میندوس آخرین به جامانده از قلعه ی شاه ماسوله که زمانی برجا و دیوارهای محکم اون در کمربندی به طول ۷ کیلومتر شهر رو دربر گرفته بودن. این منطقه پر از آثار و اجزای تاریخی واسه گردشگرانیه که به جستجو علاقه دارن، ازجمله تکهای سنگ قبر، کاشیا و آثار به جامانده ای از قرن ۴ پیش از میلاد. شاید هیچ یک از این آثار به تنهایی مایه ی تعجب نباشن اما همه در کنار هم باعث می شن تا ساعات باحالی رو به گشت وگذار بگذرونین.

۹. گوموشلوک و شهر قدیمی

هر کسی که بدروم رو خوب می شناسد، بازدید از گوموشلوک رو پیشنهاد می کنه. گوموشلوک با آرامش سحرانگیزش شما رو به خیابونای سنگ فرش شده ی پیچ درپیچش فرا می خونه. ساحل تمیز این منطقه مناسب هر خونواده ایست، رستورانا با نمایی از دریا و غذاهای محلی تازه از شما پذیرایی می کنن. بد نیس بدونین که بازدید از گوموشلوک بازدید از گوشه ای از بهشته!

جذاب ترین منطقه بدروم در پشت قلعه ی سنت پیتر قرار داره؛ کوچهای باریک با کلبهای سنگی پنهون در برگ مو که انگار از کارت پستال بیرون افتادن! بیشتر قسمتای بدورم مدرن شدن، اما این بخش یکی از کم بخشای باقیمونده از اون روستای ماهیگیری قدیمیه که پیش از ورود گردشگران در این منطقه وجود داشت. اینجا بهشت عکاسا و مکانی فریبنده واسه پیاده روی دلپذیرِ عصرهاست. می تونین پس از گشت وگذار در دکانای جمع وجور و کافهای دنج این منطقه کمی استراحت کنین.

۱۰. بازار

اگه عاشق خرید کردن هستین، بدروم ناامیدتان نمی کنه. در بازسازی بازار سنتی بدروم، مغازه های امروزی جای دکهای سنتی رو گرفتن. گرچه نمی تونین خیلی چانه بزنین اما هرچه بخواهید در این بازار پیدا می شه؛ از پارچهای زیبای ترک و کشورهای آسیای میونه گرفته تا ظرفای سفالی رنگارنگ و طلافروشیایی که دادوفریاد کردن. گشت وگذار در پیچ وخم بازار پس از یک حموم آفتاب خیلی لذت بخشه.دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.