آوریل 23, 2021

جاهای دیدنی باتومی و تفریحات هیجان انگیز در این شهر 

1 min read
باتومی شهریه در گرجستان که واقعا از دیدنش لذت میبرین. شهری با راه های قشنگ...

باتومی شهریه در گرجستان که واقعا از دیدنش لذت میبرین. شهری با راه های قشنگ واسه پیاده روی، بلوارهای طولانی، ساختمانای شیشه ای و مدرن و ساختمانای قرن نوزدهم و میدونای زیبایی که باعث می شن حس کنین در اروپا هستین. پارکای سبز، مناطق آرامش بخش و زیبایی با دریاچها، فوارها، دسترسی به تموم خدمات (البته اگه پول کافی واسه خرج کردن داشته باشین)، از رستورانا و هتلا گرفته تا کلوپای شبونه، پارکای آبی، باشگاهای غواصی و باشگاهای قایق بادبانی از دیگر جاذبه های باتومی هستن.

حالا شهر باتومی به مقصد تابستونی شلوغی واسه خیلی کشورهای همسایه تبدیل شده. درطول سالای گذشته باتومی تغییرات زیادی داشته. الان بازدیدکنندگان این شهر مدرن می تونن از جاذبه های زیاد، هتلای بین المللی، چشم اندازه های فوق العاده ای واسه صرف غذا و زندگی شبونه ای شلوغ لذت ببرن. با اینکه باتومی الان ساختمانای مدرن بیشتری داره، ولی هنوزم جذابیت، زیبایی و فضای آرامش بخش خود رو حفظ کرده. با ما همراه باشین تا شما رو با جاهای دیدنی باتومی آشنا کنیم و بهترین چیزایی رو که می تونین در این منطقه ساحلی دریای سیاه ببینین و انجام بدین، معرفی کنیم.

بلوار باتومی (پارک ساحلی)

این بلوار در سال ۱۸۸۴ ساخته شده، ولی درطول زمان تغییرات زیادی کرده و هر سال جاذبه های تازه ای به اون اضافه شده. این بلوار ۷ کیلومتری که از خلیج باتومی شروع شده و درامتداد ساحل ادامه پیدا میکنه، جاذبه های هیجان انگیز زیادی رو به بازدیدکنندگان ارائه می ده. در راه این بلوار بعضی از مهم ترین مناظر باتومی مثل مجسمه علی و نینو رو مشاهده می کنین. بعد چرخ و فلک بزرگ و برج الفبا رو می ببینن.

پس از گذشتن از کنار کافها و جاذبه های زیاد می تونین برجای مدرن زیادی رو در طرف چپ خود ببینین و هتلای جدید رادیسون (Radisson) و شرایتون (Sheraton) و بلندترین ساختمان گرجستان یعنی برج باتومی با ۲۰۰ متر ارتفاع رو مشاهده کنین. چشم اندازه های زیبای رو به دریا، جایای زیبایی واسه عکاسی، بلوارهای قدیمی با فوارهای جورواجور و کافهای زیاد، فقط بخشی از جاذبه های این بلواره. اینجا مکانی واسه استراحت، تماشای مردم، قدم زدن، دویدن موقع صبح، گردش کردن، تماشای غروب خورشید در دریای سیاه، تماشای کوها، اجاره ی دوچرخه، بازی با بچه ها و غیرهه.

میدون اروپا

باتومی در کنار ساختمانای جدیدش، بهترین ساختمانای واسه قرن نوزدهم رو هم حفظ کرده؛ دوره ای که باتومی در اون، بندر آزادی در راه نفتی خزر به اروپا بود و به لطف سرمایه گذاریای کسائی مثل نوبل و روچیلد در راه رشد و شکوفایی قرار داشت. درطول دوره بازسازی باتومی، ساختمانای قدیمی هم بازسازی شدن و در نزدیکی اونا ساختمانای جدیدی هم به سبک قدیمی ساخته شدن. ساختمانای قدیمی و جدید ساخته شده به سبک قدیمی میدون اروپا رو محاصره کردن. در وسط این میدون هم ساعت نجومی و تندیس مده آ (Medea Monument) رو مشاهده می کنین. مده آ زنی گرجی از افسانه ی آرگوناتا (Argonauts) است که به جیسون کمک کرد تا پشم زرین رو از کشور گرجی کولختی (Colchis) بدزدد و به یونان قدیم ببره.

باغ گیاه شناسی باتومی

باغ گیاه شناسی باتومی زیباترین جای در هر زمانی از ساله. این باغ رو که گیاه شناسی روسی تأسیس کرده و در Mtsvane Kontskhi، شهر کوچیکی در ۱۰ کیلومتری باتومی، قرار داره. این باغ یکی از بزرگ ترین باغای گیاه شناسی در اتحاد جماهیر شوروی سابقه. باغ گیاه شناسی باتومی، چشم اندازه های زیبای خط ساحلی و گیاهان و جانوران زیبایی رو در خود داره.

میدون پیازا (Piazza Square)

در میدون پیازا خودتون رو در وسط ایتالیا تصور می کنین. این میدون جای زیباییه با رستورانای فانتزی، موسیقی زنده و زنگی که پس از ساعت ۳ بعدظهر، هر ساعت به صدا درمی آید (موسیقی پخش می کنه). میدون پیازا که شامل بوتیک هتلا، کافها و معماری منحصربه فردیه، مقصد جذابی واسه خیلی از مردم محلی به حساب میاد و افراد خیلی واسه نوشیدن و خوردن غذا به این میدون بین. در میدون پیازا که معمار گرجی به نامِ وازا اوربِلادزه (Vazha Orbeladze) اونو طراحی کرده، سبکا و تمایلای مختلف خوب باهم ترکیب شدن.

دلفیناریوم، فضاهای تفریحی ۲ دریاچه در داخل پارک ششم مِی و نزدیک اون

اینجا می تونین جاذبه های زیادی رو پیدا کنین، مثل بخش جانورشناسی، دلفیناریوم و آکواریوم. دریاچه ی زیبای نوریگلی (Nurigeli) در وسط پارک ششم مِی قرار داره و جای فوق العاده ای واسه استراحت و آرامشه. بیرون پارک ششم می دریاچه ی دیگری هست؛ دریاچه ای مصنوعی با فوارهای رقصان، چند رستوران و چشم اندازه هایی رو به بخش مدرن و برجای باتومی. اینجا می تونین ساختمان دادگستری باتومی (Justice house) و ساختمان جدید مک دونالد رو که در سال ۲۰۱۳ نامزد دریافت جایزه ی ساختمان سال شدن، مشاهده کنین.

دلفیناریوم یکی از محبوب ترین جاذبه های گرجستانه که در اون نمایشای هیجان انگیزی اجرا می شه. نمایشایی که در اونا دلفینای دوست داشتنی و باهوش کارهای قشنگ و بانمکی مثل رقصیدن، آواز خوندن، بوسیدن و در آغوش گرفتن انجام میدن. با پرداخت هزینه بیشتر پس از برنامه می تونین با دلفینا بازی کنین. مجری مراسم هم نمایش رو به ۳ زبون گرجی، روسی و انگلیسی اجرا می کنه.

تندیس علی و نینو

این تندیس نمایانگر عشق ابدی که در خلیج باتومی قرار گرفته، نشونه ای ظاهری از شهر باتومیه. این تندیس رو هنرمند گرجی، تامارا کِوِسیتادزه (Tamara Kvesitadze)، ساختهه. پیکرهای این اثر هنری، هر ۱۰ دقیقه به طرف هم حرکت می کنن، به شکل تندیس یک پارچه ای با هم ترکیب می شن و بعد از همدیگه دور می شن. ایده ی ساخت این اثر هنری باشکوه از کتابی با همین نام نوشته قربان سعید گرفته شده. این کتاب درمورد رابطه عاشقانه ای بین مسلمانی آذربایجانی به نام علی و دختر مسیحی نجیب زاده ی گرجستانی در باکو به نام نینو در سال ۱۹۱۸ه. این ساختار فلزی که مرد و زنی رو روبه روی هم نشون می ده، در شب به زیبایی روشن می شه.

برج چاچا (Chacha Tower)

در نزدیکی برج الفبا و مجسمه علی و نینو، برج قشنگ و تأثیرگذاری هست که برج چاچا نام داره. این برج دراصل واسه ساخت یک فواره ی چاچا (نوشیدنی ملی گرجستان) به جای فواره ی آب ساخته شده. گفته می شه که هنوز از این فواره به مدت ۱۵ دقیقه در هفته چاچا جریان پیدا میکنه.

تله کابین آرگو

تله کابین آرگو در سال ۲۰۱۲ ساخته شده و حتما باید یک بار اونو تجربه کنین. این تله کابین شما رو به چشم اندازه های زیبایی میرسوند و هزینه اون درحال حاضر ۱۰ لاری (gel) است. طول راه این تله کابین ۲٫۵ کیلومتره و بیشترین حد ارتفاع اونم ۲۵۲ متره. در آخر راه، سکویی واسه مشاهده ی مناظر و چشم اندازه های شهر هست. ضمنا کلیسایی کوچیکی هم در نزدیکی سکو و کافه ای هم در ایستگاه بالایی قرار داره که درصورت تمایل می تونین چیزی بخرین و از تماشای مناظر شگفت انگیز لذت ببرین.

برج الفبا

باتومی پر از آسمان خراشه و برج الفبا هم یکی از آنهاست. این برج که بنای بزرگی با حروف الفبای قدیمی گرجیه، منحصربه فرد بودن الفبا و مردم گرجستان رو نشون می ده. این برج نزدیک مجسمه علی و نینو قرارگرفته و نشونه ظاهری دیگری از این شهره. برج الفبا ساختمانی ۱۳۰ متریه و طراحی اون به شکل رشته DNAه که ۳۳ حرف الفبای گرجی روی اون قرار گرفته. طول هر یک از این حروف آلومینیومی ۴ متره. آسانسور این برج به بالاترین نقطه اون میره؛ جایی که در اون می تونین چشم انداز پانورامای زیبایی رو مشاهده کنین.

گردش در خیابونا و قسمتای قدیمی شهر باتومی

در باتومی مناطق زیادی با خونهایی به سبک قرن نوزدهم و رستورانای قشنگ هست. یکی از اونا خیابون کوتایسی (Kutaisi Street) است؛ جایی که در اون حس می کنین در منطقه دریای سیاه کارادنیز (karadeniz) کشور ترکیه هستین.

مسجدی قدیمی، رستورانای ترکیه ای (رستوران زنجیره ای لوکانتاسی، lokantasi)، مغازها، کلوپای شبونه و رستوران گرجی شِمویخِده جِناتسواله (Shemoikhede Genatsvale) هم ارزش دیدن دارن. رستوران ماچاخلا (Machakhela) هم رستوران دیگری با چشم اندازی روبه دریاست. واسه باخبر شدن از پیشرفت ی شهر در قرن نوزدهم و خط لوله ی نفت می تونین از موزه ی فناوری برادران نوبل باتومی دیدن کنین.

می تونین با تاکسی به صومعه ی سامبا (Sameba Monastery) در بالای تپه ای مشرف به شهر برید. البته خط افق باتومی از ساحل ماخینجوری (Makhinjauri seaside) بهتر دیده می شه تا از بالا، ولی اینم تجربه خوبیه. ضمنا می تونین به جایای دیگری در نزدیکی باتومی، مثل پارک ملی مالتیرالا (Mtirala National Park) برید.

غذاهای محلی باتومی

حتما غذاهای محلی این منطقه مثل آدجارولی خاچاپوری (Adjaruli Khachapuri) رو امتحان کنین. آدجارولی خاچاپوری غذاییه که مختص این منطقه از گرجستانه. این نوع خاچاپوری، غذایی مثل پیتزاست و از پنیر و خمیر درست می شه و به شکل قایقیه که در اجاق آجری پخته می شه.

وقتی سرآشپز غذا رو از اجاق بیرون میاره، پیش از سِرو، یک تخم مرغ نپخته و تکه ای کره رو به اون اضافه می کنه. واسه خوردن این غذا باید همه چیز رو با هم مخلوط کنین، تکه ای از خمیر رو جدا کنین و اونو به مخلوط پنیر، تخم مرغ و کره آغشته کنین. این غذا در اندازه های مختلفی سرو می شه و فرد رو سیر می کنه. بیشتر محلیا حتی نمی تونن یک خاچاپوری کامل رو بخورند، پس در بعضی کافها «tsom gamotslili» سرو می شه. یعنی خمیر اضافه کنارهای «قایق» ورداشته می شه، البته نه به این معنی که پنیر کمتری در وسط غذا استفاده شه.

بقیه غذاهای محلی محبوب باتولی یعنی: بورانو (borano، پنیر آب شده در کره)، چیربولی (chirbuli، صبحانه ای با تخم مرغ و گردو) و سینوری (sinori، غذایی محلی با کشک محلی و خمیر). شیرینیای محلی جور واجور این منطقه هم معروفیت زیادی دارن، به ویژه باقلوا و شاکارلاما (shakarlama، شیرینی قندی).

در هر زمانی از سال میشه از طبیعت باتومی لذت برد

در هرفصلی از سال می تونین از سفر به باتومی لذت ببرین. حتی وقتی نمی تونین در دریا شنا کنین یا در ساحل حموم آفتاب بگیرین، بازم حوصله تون سرنمی رود. می تونین باتومی برفی رو ببینین که فوق العاده زیباست و بهشت عکاسانه یا به قلهای قفقاز برید و از باغای گل قشنگ در فصل بهار دیدن کنین.

باتومی اول فصل بهار خیلی زیباست. روزهایی که هوا صافه و دید خوبی دارین، می تونین رشته کوهای قفقاز رو از بلوار مشاهده کنین، حتی بعضی وقتا قله ی البروس (Elbrus summit) هم دیده می شه. در نزدیکی هتل رادیسون، درختان ساکورا کاشته شده و پس از چند سال در اونجا باغ ساکورای زیبایی هست که در فصل شکوفه ارزش دیدن داره. بنای یادبود ایلیا چاوچاوادزه (Ilia Chavchavadze، یکی از بنیان گذاران گرجستان) هم در همون نزدیکیه و جای زیبایی واسه عکاسی حساب می شه.دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.