مقاله درمورد دانلود جنگ جهانی اول

نظام‌های آموزشی و پرورشی و استبداد سیاسی اشاره کرد. اما از یک منظر و نگاه فلسفی می‌شود همه علت‌های مختلف را تجلیات متفاوت دو علت اصلی به شمار آورد0 تعارض آرا و عقاید و یا تضاد منافع (هاشمی،1390).
واقعیت اجتماعی خشونت مبتنی بر بافت متکثر جوامع انسانی از حیث فکر و فرهنگ، بایستگی راهکار برون رفت ازاین معضل را به مثابه یکی از دغدغه‌های جدی اندیشه وران درآورده است، نه از امروز بلکه ازگذشته دور، هر چند که وضعیت دنیای معاصر جست وجوی چاره را فوریت و ضرورت دو چندان بخشیده است زیرا در جهان کنونی قلمروهای سیاسی را نمی‌توان قلمرو اندیشه‌های خاص دانست.
در قلمرو معرفتی، گروهی از اندیشمندان به این نتیجه رسیده‌اند که یکی از مناسب‌ترین راه‌های جلوگیری از خشونت، ترویج نسبی گرایی درحوزه امور واقع و ارزش‌هاست، به باور آنان، اگر این آموزه برای همگان پذیرفته افتد که دیدگاه‌های افراد، اقوام و فرهنگ‌های مختلف در خصوص حقایق و ارزش‌ها متفاوت است و الگوی مشترک که بتوان بر سر آن‌ها به توافق رسید و نیز ملاک‌های کلی و عام در مقام داوری میان مدعیان ناسازگار معرفتی و ارزشی وجود ندارد، زمینه زیست مسالمت آمیز به نیکوترین وجه آن میان اقوام، ملت‌ها و فرهنگ‌های متفاوت پدید می‌آید.
در این جوامع هر آموزه ای که ذهنیت قبیله ای و تجزیه شدن گروه‌ها را تقویت کند، بر پایه این پیش فرض که مفاهمه امکان ندارد و یا موازین حقیقت نما وجود ندارد، زمینه ساز بروز خشونت و درگیری می‌شود، آن هم در سطح بسیار گسترده، به ویژه اینکه ارتباط انسان‌ها و جوامع چنان در هم تنیده است که تنش اندک به ضایعه بزرگ و گاه جبران ناپذیر می‌انجامد.
چهار: درباور نسبی گرایی، عوامل و علت‌های بیشتری برای خشونت و ناروا داری موجود است، حال آنکه طرفدار بودن وجود حقایق مطلق و پیروان ادیان سنتی، بیشتر اهل تسامح و رواداری اند، و این به دو علت است یکی وجود و حضور حقایق مشترک و متعالی در میان ادیان سنتی گوناگون، و دیگری نبود چنان زمینه‌های مشاع و مشترک بنیادین بین نظرگاه لاادری گرایانه ـ دنیاگرایانه در یک طرف و نظرگاه دینی در طرف دیگر. این دو عامل اثباتی و سلبی، رواداری را در حوزه اندیشه نسبی گرایی به شدت کاهش داده است. به دیگر سخن «مدارا بر مبتنی سازی حقیقت، مستلزم عدم مدارا در قبال کسانی است که به وجود حقیقت مطلق قائل و نسبت به آن متعهدند». چه آنکه نفس اثبات و ایجاب مدارا بر اساس نسبیت باوری، مولد نفی و عدم مدارا نسبت به دیگران است که حاضر نیستند با روند رایج نسبی سازی همراه شوند. (بهرامی،1379).
رئیس دادگاه کیفری استان کرمان مسائل ناموسی، شوهرکشی به دلیل اعتیاد شوهر و ارتباط همسر او با فردی دیگر، مصرف مشروبات الکلی در مهمانی‌ها و مراسم عروسی که به دعوا و قتل منجر می‌شود، معاملات مواد مخدر، حمل و نگهداری سلاح گرم از سوی مردم، تمرکز حضور افاغنه در جنوب کرمان و دسترسی سریع و آسان آن‌ها به مرزهای شرقی و فرار از کشور پس از ارتکاب جرم، اختلافات ملکی و منازعات قومی و طایفه ای را از علت‌های ارتکاب قتل در جنوب استان کرمان برمی شمرد.
مصطفی بنده می‌افزاید: متاسفانه به دلیل این که در این منطقه معاملات مواد مخدر رو به افزایش بوده و به موضوعی طبیعی تبدیل شده است، قاچاقچیان مواد مخدر به جراتی رسیده‌اند که مواد مخدرهای عمده را به صورت نسیه به افراد مختلف می‌فروشند و طبق قوانین خودشان اگر فرد خریدار پول مواد مخدر را در زمان معین نپردازد، آن‌ها برای تلافی کردن یک یا چند نفر از اعضای خانواده فرد بدهکار را ربوده و به قتل می‌رسانند.
این مقام قضایی نسبت به فراوانی سلاح در مناطق جنوبی کرمان هشدار می‌دهد و می‌گوید: آمار رو به افزایش حمل و نگهداری سلاح‌های گرم در این مناطق باعث شده بسیاری از افراد به پشتوانه این سلاح‌ها مرتکب قتل شوند به طوری که بر اساس بررسی‌های صورت گرفته، حدود 40 درصد پرونده‌های ارتکاب قتل با سلاح گرم به دلیل دلگرم بودن فرد قاتل به سلاحی که در خانه‌اش نگهداری می‌کرده، بوده است. (تارنمای جام جم آنلاین، 12 مرداد 1392).
توسلی در مصاحبه با تارنمای سلامت نیوز به علل خشونت در جامعه ایرانی می‌کند و می‌گوید: با بیان اینکه به طور خلاصه خشونت نوعی حالت تهاجمی روانی است و در شرایطی است که افراد ناچارند و هیج راه دیگری را پیدا نمی‌کنند گفت: البته در افراد هم سطح هم این تهاجمات به وجود می‌آید مثلاً در گذشته بر سر تقسیم غنائم این خشونت‌ها بسیار زیاد ایجاد می‌شده است. تعصبات نقش مهمی در ایجاد خشونت‌ها دارند تعصبات دینی، نژادی، قومی، هر کدام به نوبه خود می‌توانند سر منشأ خشونت‌های جدی شوند به همین دلیل برخی گرایش‌های مسلمانان و یا یهودیان دست به خشونت می‌زنند.
این‌ها تعصبات قومی و مذهبی است که ندانسته در افراد رسوخ می‌کند و افراد به دلیل تحقیرهای نژادی، واکنش‌های خشونت آمیزی را از خود نشان می‌دهند. خشونت در جامعه متمدن هم رخ می‌دهد انسان‌ها هر چه از خوی های حیوانی خود دور شوند و به تمدن نزدیک تر شوند و تمدن و فرهنگ جانشین خشونت خواهد شد البته در جوامع جدید هم خشونت‌های زیادی بوده است مانند جنگ جهانی اول و دوم که ناشی از خودخواهی‌هایی است که کشورها بر سر منابع با یکدیگر داشتند.

او تصریح می‌کند: انسان یک نوع خشونت تخریبی دارد و حالت دیگر آن هم نسبت به هم نوع است. خشونت‌هایی که علیه کودکان و زنان وجود دارد از جمله خشونت‌هایی است که سرچشمه القایی دارد و از فیلم‌هایی که توسط رسانه‌های جمعی پخش می‌شود و مورد استقبال بیشتر افراد قرار می‌گیرد، نشأت می‌گیرد و این‌ها خوی خشونت را در انسان ترویج می‌کند و در اینجاست که فرد به انتقام گیری روی می‌آورد. چون زنان از نظر نیروی جسمانی متفاوت با مردان برخوردار هستند خشونت‌ها تبعیض جنسی هم ایجاد می‌کند. این مساله در کشورهای کانادا و ژاپن هم دیده می‌شود. در مقاله ای خواندم که در کانادا حدود 48 درصد از مردان، زنان خود را کتک می‌زنند بنابراین این گونه خشونت‌ها در کشورهای متمدن هم دیده می‌شود البته در قبایل بیشتر و در شهرها هم کمتر است ولی از بین نرفته و به نوع‌های مختلف خود را نشان می‌دهد. (تارنمای سلامت نیوز، تاریخ، 23/1/1393، کد خبر:108870).
دکتر امان الله قرائی مقدم در گفت و گو با خبرنگار «حوادث» خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، با استناد به اخبار مندرج در صفحات روزنامه و رسانه‌های مختلف، گفت: خشونت‌های جسمی به ویژه خشونت در خانواده وبروز قتل افزایش یافته است.
وی با بیان اینکه فقر، بیکاری و ناتوانی والدین در برآورده کردن نیازهای خانواده، توقعات نامعقول اعضای خانواده و مشکلات روحی و روانی می‌تواند خشونت در خانواده را افزایش دهد، گفت: ضعف و مشکلات قانونی سبب شده است، اعضای خانواده به ویژه مرد و پسران فضا را برای اعمال خشونت باز کند.
این آسیب شناس مسائل اجتماعی وجود این تفکر سنتی مبنی که مشکلات باید در درون خانواده حل شود را عاملی در بروز جرائم و خشونت در خانواده بیان کرد و افزود: بسیاری از زنان و دختران در خانه مورد خشونت قرار می‌گیرند، اما به دلیل این تفکر سنتی این مسأله را بروز نمی‌دهند. متأسفانه قانون نیز از آسیب دیدگان به ویژه زنان حمایت خاصی نمی‌کند.
این جامعه شناس افزود: نبود فرهنگ مناسب و قوانین و مقررات مشخص، عدم حمایت‌های قضایی و وجود زمینه بروز خشونت در جامعه سبب شده است که بسیاری از خشونت ه به قتل تبدیل شود.
وی درباره علل وقوع قتل، به خشن بودن فضای جامعه اشاره کرد و یادآورشد: سریال‌ها و فیلم‌های که صحنه‌های دلخراش خون ریز و ترور و برخورد نامناسب افراد در جامعه را به نمایش می‌گذارد سبب سردرگمی و فروریختن ارزش‌ها و هنجارها در نتیجه بروز خشونت در درون خانواده و جامعه می‌شود.
قرائی مقدم با تأکید بر اینکه مسائل اقتصادی، سیاسی، فرهنگی و اجتماعی در بروز خشونت در خانواده نقش دارد، اظهار کرد: فرد در بیرون از خانواده مورد خشونت اعضای جامعه قرار می‌گیرد و این خشونت را به داخل خانواده سوق می‌دهد و سعی می‌کند انتقامش را یکی از اعضای خانواده بگیرد.
وی مدعی شد: سطح سواد و تحصیلات، شخصیت درونی افراد، وضعاقتصادی و نحوه تربیت وی همگی در بروز خشونت نقش دارند.
این آسیب شناس مسائل اجتماعی با تأکید بر اینکه مسائل ناموسی یکی از دلایل عمده در بروز قتل‌های قبیله ای است و گفت: افراد به دلیل توهمات، تعصبات و تصورات خود این اجازه را می‌دهند که به بهانه دفاع از آبرو، شرف و حیثیت دست به قتل یکی از اعضای خانواده بزنند( تارنمای خبرگزاری ایسنا، تاریخ، 23/1/1393، کد خبر:129975).

دانلود پایان نامه

اینجا فقط تکه های از پایان نامه به صورت رندم (تصادفی) درج می شود که هنگام انتقال از فایل ورد ممکن است باعث به هم ریختگی شود و یا عکس ها ، نمودار ها و جداول درج نشوندبرای دانلود متن کامل پایان نامه ، مقاله ، تحقیق ، پروژه ، پروپوزال ،سمینار مقطع کارشناسی ، ارشد و دکتری در موضوعات مختلف با فرمت ورد می توانید به سایت  40y.ir  مراجعه نمایید.

رشته حقوق همه گرایش ها : عمومی ، جزا و جرم شناسی ، بین الملل،خصوصی…

در این سایت مجموعه بسیار بزرگی از مقالات و پایان نامه ها با منابع و ماخذ کامل درج شده که قسمتی از آنها به صورت رایگان و بقیه برای فروش و دانلود درج شده اند

19-2- رابطه فقر با بزهکاری:
دکتر شهلا معظمی در تحقیق خود تحت عنوان خشونت اجتماعی و قتل می‌نویسد: حضور ملموس خشونت در ابعاد مختلف زندگی اجتماعی، اقتصادی و سیاسی و به‌ویژه رسوخ آن در درون خانواده‌های ما از جمله معضلات اجتماعی است که در سطح ملی با آن روبرو هستیم. رشد ضرب و جرح نه تنها در اجتماع بلکه در خانواده‌ها احساس ترس و نا امنی را در جامعه گسترش داده و اذهان عمومی را به شدت نگران نموده است. برخی فقر، افزایش مواد مخدر و خشونت حاکم بر خانواده و جامعه را از جمله زنجیره ای از علل افزایش بزهکاری می‌دانند. به عقیده یکی از جرم شناسان فقر محرک طغیان و موجد بغض و کینه و محرومیتی است که شخص را متوجه سعی و کوشش و تلاش برای بهبود زندگی می‌کند. فقر فقط اشخاص بی استعداد را به بزه کاری وامی دارد اما فقر زاییده نابرابری‌های اجتماعی و اقتصادی موجب می‌گردد بیشترین میزان خشونت از آن جوامعی باشد که بالاترین نابرابری‌های اجتماعی و اقتصادی را دارا هستند (معظمی،1390).

آن چه مسلم است فقر نمی‌تواند این موضوع را توجیه کند که چرا یک نفر در آینده مرتکب جرمی خشونت‌بار می‌شود. چون اگر فقر، مسأله جرم را توجیه می‌کرد، مسأله جرم بسیار بدتر از آن چیزی بود که امروز هست. اما می‌توان اذعان نمود که گستره خشونت پنهان، ناشی از عدم انعطاف و سخت بودن اصول ساختاری و تقسیم نابرابر قدرت و منابع در درون ساختارهای اجتماعی، اقتصادی، سیاسی و حقوقی، امکان بروز پرخاشگری و خشونت را فراهم می‌کند.
خشونت به هر شکل، هر گاه در یک مکان بیش از چندین سال به طول بکشد، مشکلات اقتصادی افزایش می‌یابد. افزایش بیکاری در میان جوانان، میل به ثروت و غارتگری را در این قشر افزایش می‌دهد و باعث رذالت و تبهکاری و تکرار جرم خشونت‌بار می‌شود. نابرابری اجتماعی و اقتصادی سبب بزهکاری می‌گردد و در نتیجه، بحران اقتصادی و خشونت را به یکدیگر مرتبط می‌سازد. از این منظر شاید بتوان عدم توانایی و قابلیت خانواده‌ها در ایفای نقش تربیتی فرزندانشان و شیوع رفتارهای خشونت‌بار در خانواده‌ها را با نابرابری‌های ساختاری توجیه نمود. گزارش را با توصیف قتل و انواع قتل و چارچوب نظری خشونت با عنوان “مانعی در توسعه” ادامه می‌دهیم.
قتل و آدم‌کشی را به معنی سلب حیات دیگری توسط فردی از افراد بشر توصیف کرده‌اند. دیگرکشی غیرکیفری یعنی اتفاقی یا در دفاع از خود یا قابل توجیه. قتل جنایی شامل قتل عمد و قتل غیرعمد می‌شود. انواع قتل شامل قتل‌های خانوادگی، قتل غریبه‌ها، شبکه‌های آدم‌کشی مانند قتل‌های مربوط به قاچاق مواد مخدر و درگیری قاچاقچیان یا تبعیض‌های نژادی و قتل‌های زنجیره‌ای مانند قتل‌های سریالی و قتل‌های دسته‌جمعی و ترویستی است. از جمله شایع‌ترین قتل‌ها در ایران، قتل‌های ناموسی، قتل‌های خانوادگی و درگیری و نزاع است. (معظمی،1390).
دیگر گزارش، روند قتل در ایران است که

Be the first to comment

Leave a Reply

ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد


*