آوریل 19, 2021

مجموعه راهکارها برای افزایش اعتماد به نفس

اعتماد به نفس اعتماد به نفس یکی از مهم ترین عوامل در تمامی موقعیت های...

اعتماد به نفس

اعتماد به نفس یکی از مهم ترین عوامل در تمامی موقعیت های زندگی است که به هر زمان و سن و سال (کودکی، بزرگسالی) مؤثر است. زیرا این ویژگی در هر شرایط زمانی و مکانی کاربرد دارد و خاصّ و عام نمی باشد یعنی عموم افراد می توانند از آن استفاده کنند، بخصوص دانش آموزان.

ارزش و اهمیّت «اعتماد به نفس» در بسیاری از مواقع، متفاوت اما ضروری می باشد. مثلاً برای موفقیت در انواع دروس و انجام فعالیتهای متنوّع و گوناگون و برای مقابله با فشارهای روانی و عصبی، در بحث های کلاسی و انجام تکالیف و در پرسش و پاسخ های ساعات کلاسی، اگر دانش آموز در چنین مواقع، اعتماد به نفس کافی داشته باشد می تواند نقش مؤثر را ایفا نماید و محکم و استوار در برابر ناملایمات بایستد و برای حل مسائل آنها گام بردارد و بدون هیچگونه اضطراب و دلهره پاسخگوی هرگونه ابهام باشد.

بدین ترتیب، اعتماد به نفس یکی از مهم ترین ویژگی دانش آموزان شناخته شده است. زیرا ارزش آن از استعداد ذاتی و توانایی و تیزهوشی بیشتر است. ممکن است دانش آموزی بسیار هوشمند و دارای استعداد خارق العاده ای باشد اما اگر اعتماد به نفس و پشتکار نداشته باشد نمی تواند موفق شود و همواره با مشکلات درسی یا موانع دیگر کلنجار می رود اما به خاطر نداشتن اعتماد به نفس از پاسخ دادن به ساده ترین سؤالات هم برنمی آید و قادر به پاسخگویی آن نمی باشد.

اعتماد به نفس چیست؟ چگونه آن را افزایش دهیم؟!!

اغلب مردم کلمه ی «اعتماد به نفس» را به خوبی درک نمی کنند… به همین دلیل آن نونع از اعتماد به نفس و خودباوری را که مطلوب و مورد نظرشان هست را در زندگی تجربه نمی کنند چون فکر می کنند اعتماد به نفس یعنی این که ایمان و اعتماد به موقعیت هایی که در کارها به دست می آورند، در صورتی که اعتماد به نفس واقعی و حقیقی آن است که قبل از این که در کاری موفق شویم نوعی اعتماد به توانایی خود برای انجام آن کار داشته باشیم.

اعتماد به نفس چیست؟ و برای افزایش اعتماد به نفس چه کار باید کرد؟ «عزت نفس» یک منبع انرژی است. یک چتر وسیعی است که «اعتماد به نفس» زیر سایه ی آن است. اعتماد به نفس یعنی دیدن خود به عنوان فردی
توانا ، باکفایت، دوست داشتنی و منحصر به فرد.

کفایت یعنی توانایی که در حد کافی و تسلط بر امور باشد.

منحصر به فرد یعنی با توجه و در نظر گرفتن تفاوتهای فردی.

به تعبیر دیگر اعتماد به نفس یعنی آن احساس و شناختی که از توانایی و محدودیت های بیرونی و درونی خود دارید. بنابراین وقتی که اعتماد به نفس و خودباوری خود را بر اساس آن که و آن چه به راستی هستید و نه بر اساس موفقیت ها و دستیابی ها و شکست ها یا ناکامی‌های خود بنای کنید چیزی را در خود خلق می نمایید که هیچ کس و هیچ چیز یارای گرفتن آن را از شما نخواهد داشت. حال با توجه به مفاهیم بالا می توان گفت که اعتماد به نفس واقعی همواره در درون خود شما تولید می شوند نه از بیرون. اعتماد به نفس واقعی زاییده ی تعهد شما به خودتان است این تعهد که هرچه لازم باشد انجام خواهید داد تا به خواسته ها و نیازهایتان برسید و اعتماد به نفس باور شخصی شماست نسبت به روح خودتان به عنوان یک انسان. اعتماد به نفس حقیقی این نیست که نترسم، بلکه آن است که بدانید و مطمئن باشید با این که می ترسید اما بی گمان دست به عمل خواهید زد.

 

انواع اعتماد به نفس

  • اعتماد بهنفس رفتاری
  • اعتماد به نفس احساسی، عاطفی
  • اعتماد به نفس روحی و معنوی

چگونه اعتماد به نفس را در خود تقویت کنیم؟

اصل اول) گذشته را بپذیرید و آینده را دگرگون کنید. شما باید بدانید که گذشته را
نمی توان تغییر داد اما آینده هنوز آفریده نشده است. پس باید عاقلانه به گذشته نگاه کرد و اندیشه و وقت خود را صرف چیزی کنیم که توان آفریدن و دگرگون ساختن آن را داریم.

اصل دوم) درباره ی اهدافتان با خود گفتگو کنید. اهداف را به صورت جملاتی مشخص درآورید و به خود بگویید آن هم به صورت جملات مثبت. اهداف باید واقعی و معقول باشند نه بلندپروازانه که  دسترسی به آنها ممکن نباشد و نه پیش پا افتاده که ارزش کوشیدن را نداشته باشد.

اصل سوم) تصمیم گرفتن را تمرین کنیم. تمرین تصمیم گیری به شما کمک می کند تا نسبت به قدرت قضاوت خود اطمینان بیشتری به دست آورید و در نتیجه اعتماد به نفس کامل تری کسب نمایید.

اصل چهارم) نتیجه ای را که می خواهید مجسم کنید. اگر می خواهید از شر خصلتی رها شوید خود را در حالتی تصور کنید که از آن خصلت هیچ اثری در شما نیست.

اصل پنجم) در برخی زمینه ها متخصص شوید. آگاهی عمومی لازمه ی زندگی فردی و اجتماعی است اما کافی نیست. برای پیشرفت در زندگی فردی و حرفه ای شما باید در
زمینه های متخصص و منحصر به فرد باشید همین نکته که شما چیزی می دانید و دیگران نمی دانند به شما اعتماد به نفس می دهد.

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.