آوریل 18, 2021

 فناوری اطلاعات/پایان نامه سرمایه گذاری در فناوری اطلاعات

1 min read
 فناوری اطلاعات[1](IT) نزدیک به پایان هزاره دوم میلادی، چند رویداد که از اهمیت تاریخی برخوردارند...

 فناوری اطلاعات[1](IT)

نزدیک به پایان هزاره دوم میلادی، چند رویداد که از اهمیت تاریخی برخوردارند چشم‌انداز اجتماعی زندگی انسان را دگرگون ساخته‌اند. انقلابی تکنولوژیک که حول محور تکنولوژی‌های اطلاعات متمرکز است با سرعتی شتابان در کار شکل‌دهی مجدد بنیان مادی جامعه است. اقتصادهای سرتاسر جهان به یکدیگر وابسته شده‌اند و در سیستمی که هندسه آن همواره در حال تغییر است، شکلی جدید از روابط میان اقتصاد، دولت، سازمان‌ها و جامعه ایجاد کرده‌اند. فناوری اطلاعات و ارتباطات، عامل اساسی در شکل دهی به اقتصاد جدید جهانی و ایجاد تغییرات سریع در جامعه است. امروزه این فناوری بر جنبه های مختلف زندگی فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی افراد و اجتماعی تاثیر گذاشته است. جوامع مختلف برای حل مشکلات اقتصادی و اجتماعی و فرهنگی خود در عصر فناوری اطلااعات به راه حل‌های مختلفی روی اورده اند (نخعی و یوسفی، 1390). پیشرفت‌های آینده به شکل ایجاد یک محیط اطلاعاتی محور مجازی خواهد بود که در آن انسان‌ها به کارکردن و زندگی کردن با هم مشغول اند. بر اساس این دیدگاه، انسان‌ها در این محیط با واسطه های هوشمندی سر و کار دارند که با شبکه‌ها و کامپیوترها حمایت می‌شوند و در قالب لباس، مبلمان، وسیله‌ی نقلیه، جاده و سایر اشیا به شکل مجازی نمایان می‌شوند. در این فضا ارتباط یکپارچه ای میان اجزای مختلف شامل خانه، وسیله‌ی نقلیه، فضای عمومی، کار، فضای فراغت، مقصد توریستی و غیره برقرار می‌باشد (بوهالیس و او کانر[2] ، 2005 ).

نقش اطلاعات و ارتباطات در دنیای امروز، بسیار شگرف و پیچیده است، به گونه ای که عصر فعلی را عصر انفجار اطلاعات می‌نامند. به همین دلیل، کاربرد فناوری اطلاعات و ارتباطات در سازمان‌ها سرعت یافته است. فناوری اطلاعات و ارتباطات شاخه ای از فناوری است که با استفاده از سخت افزار، نرم افزار، شبکه افزار، فعالیت بر داده‌ها و پردازش آن‌ها را در زمینه های دستیابی، ذخیره سازی، تبادل و کنترل را امکان پذیر می‌سازد (فتحیان، 1385).

پاسخ به این سوال که فناوری اطلاعات چیست ساده به نظر می‌آید چرا که عبارتست از سخت افزار، نرم افزار، ارتباطات و خدمتدهی کاربران این فناوری، چه در خانه و چه در محل کار باشند. البته در تحقیقات مختلفی که در این زمینه صورت گرفته است در اکثر موارد به همه این عناصر پرداخته نمی شودو تنها یک عنصر مورد توجه قرار می‌گیرد که اکثر توجه‌ها به مقوله سخت افزار می‌باشد(افی[3]، 2005).

نیروهای اقتصادی جامعه اطلاعات محور متفاوت با نیروهای غالب بر جامعه متکی بر روابط کشاورزی و صنعتی می‌باشد. بنا براین اگاهی از ان‌ها بسیار مهم می‌باشد چون اصول مدیریتی که پیش از این در این اقتصادها جواب می‌دادند، ضرورتا در جوامع مبتنی بر اطلاعات جواب نمی‌دهند (صالح و استراک[4]، 2007). تکنولوژی اطلاعات نقش اجتناب ناپذیری در موفقیت یک شرکت تحت شرایط اطمینان و متغیر اقتصادی دارد. سیستم‌های IT بر محصولات، خدمات، بازارها، قیمت محصولات و تمایز آن‌ها تاثیر می‌گذارد. موفقیت شرکت‌های نوآورانه اساسا بستگی به اجرا و استفاده خلاقانه از IT دارد (جانسن[5]، 2008). انتقال از تولید کالاهای فیزیکی به اقتصادی بر مبنای تولید و گردش اطلاعات و خدمات دانش محور را تسریع می‌کند. در این محیط جدید، مزیت رقابتی را می‌توان بر اساس توانایی دسترسی، خلق، پردازش و توزیع دانش به صورت استراتیژیکی بنا نمود (گوندوری و کوگات[6]،2002). فناوری اطلاعات به معنای جمع آوری، ذخیره سازی، پردازش، توزیع و استفاده از اطلاعات است و محدود به سخت افزار و نرم افزار نمی‌باشد و نیز فناوری اطلاعات را می‌توان نقطه همگرایی الکترونیک، پردازش داده‌ها و ارتباطات مخابراتی دانست امروزه فناوری اطلاعات مشوقی برای جهانی شدن تولیدات و بازارها است و پویایی و انعطاف پذیری خدمات و جریانهای پولی-مالی را افزایش می‌دهد و اغلب عرصه را برای افزایش بهره وری[7] و کارآیی[8] مهیا می‌کند(موسوی، 1386:  458).

فناوری و توانمندی‌ها در تعامل با یکدیگر رشد و توسعه می‌یابند و تسهیم آن‌ها در زیر گروه‌ها و شبکه‌ها براساس میزان دانستنیهای افراد حایز اهمیت می‌شود. کسب و کارالکترونیکی سلسله مراتبی از شبکه‌ها است که بر سرعت تغییرات و یادگیری می‌افزاید. آنچه که خلق می‌شود در جامعه به صورت شبکه های است و باید دریافت در کجاها فرصت‌ها و قابلیت‌ها در دسترس قرار می‌گیرند(حمیدی زاده، 1387).

[1] Information Technology

[2] Buhalis & Oconnor

[3] Effy

[4] Saleh & Strok

[5] Janson

[6] Gondory & Cogat

[7] Productivity

[8] Efficiency

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.