دانلود رایگان پایان نامه حقوق با موضوع قرارداد بیع متقابل

قرارداد اول صادرکننده تعهد می‌کند تا کالاها و خدماتی را که در مقابل ثمن معینی جهت ساخت یا توسعه یک واحد اقتصادی ارائه نماید. در قرارداد دوم صادرکننده متعهد می‌شود که بخشی از محصولات تولیدی آن واحد اقتصادی را بازخرید کند. علی‌الاصول این دو قرارداد متضمن شروطی که نشان‌دهنده ارتباط آن‌ها با یکدیگر باشد، نیستند.
2-6-5- سازوکار قراردادهای بیع متقابل
در الگوی فعلی بیع متقابل، شرکت‌های نفتی خارجی نسبت به تولید که در سر چاه یا در نقطه صادرات به آن‌ها اختصاص‌یافته، مالکیت ندارند. ازاین‌رو، ادعا می‌کنند باید بتوانند مالک نفت و گاز اختصاص‌یافته به آن‌ها در تأسیسات سطح الارضی باشند، چراکه این امر به آن‌ها امکان می‌دهد تا بر اساس قواعد بین‌المللی بورس و اوراق بهادار نسبت به ثبت مخازن اقدام کنند.
بیع متقابل می‌تواند دریک مرحله انجام پذیرد وهم در چند مرحله ولی در کل به دلیل حجم انبوه تمامی محاسبات به‌صورت تفکیکی از ابتدا تا انتها صورت گیرد.

دانلود پایان نامه

اینجا فقط تکه های از پایان نامه به صورت رندم (تصادفی) درج می شود که هنگام انتقال از فایل ورد ممکن است باعث به هم ریختگی شود و یا عکس ها ، نمودار ها و جداول درج نشوندبرای دانلود متن کامل پایان نامه ، مقاله ، تحقیق ، پروژه ، پروپوزال ،سمینار مقطع کارشناسی ، ارشد و دکتری در موضوعات مختلف با فرمت ورد می توانید به سایت  40y.ir  مراجعه نمایید.

رشته حقوق همه گرایش ها : عمومی ، جزا و جرم شناسی ، بین الملل،خصوصی…

در این سایت مجموعه بسیار بزرگی از مقالات و پایان نامه ها با منابع و ماخذ کامل درج شده که قسمتی از آنها به صورت رایگان و بقیه برای فروش و دانلود درج شده اند

توسعه میدان ممکن است در چند فاز انجام شود و درواقع فاز، یک پروژه مستقل است که می‌تواند نفت خام یا گاز طبیعی تولید کند و هدف از فازبندی میدان برای رسیدن به اطلاعات بیشتر میدان و سرمایه‌گذاری مرحله‌ای و نهایتاً دسترسی به تولید و درآمد می‌باشد.
ما دریک فاز تولید می‌توانیم هم تولید زودهنگام (مثلاً 30 هزار بشکه نفت در روز) وهم تولید نهایی (مثلاً 90 هزار بشکه نفت در روز) داشته باشیم، این بخش درواقع مرحله‌بندی کردن پروژه می‌باشد که اهدافی چون بازپرداخت هزینه‌ها در تولید زودهنگام و به‌صورت علی‌الحساب را می‌تواند دنبال کند.
تحت الگوی جدید بیع متقابل، اگر کلیه امور به نحو مقتضی و طبق برنامه پیش رود و پروژه در محدوده سقف هزینه‌های سرمایه‌ای تکمیل گردد، حداکثر پاداشی که به شرکت‌های نفتی خارجی داده می‌شود مبلغی ثابت یا همان حق‌الزحمه است.
شرکت‌های نفتی خارجی تمایل ندارند تا ریسک‌های سنگین اکتشاف و توسعه را تنها درازای مبلغی ثابت، متقبل گردند. آن‌ها انتظار دارند که اگر میدانی غنی درنتیجه مشارکت و سرمایه‌گذاری آنان کشف شد و توسعه یافت، سود بیشتری نصیب آنان گردد.
هزینه‌ها و حق‌الزحمه‌ها از محل درآمد ناشی از تولید، دریک دوره زمانی (معمولاً چندین سال) برگشت می‌یابد، اما پس از اتمام توسعه میدان برای مرحله استخراج به شرکت ملی نفت ایران تحویل داده خواهد شد. ازاین‌رو هرگونه کاهش در تولید، تأثیر منفی بر شرکت نفتی خارجی خواهد داشت. در این مرحله، دیگر میدان از تخصص سرمایه شرکت نفتی خارجی منتفع نمی‌گردد. شرکت‌های نفتی خارجی تشکیل کمیته نظارت بر تولید را آن‌گونه که در الگوی جدید پیشنهادشده، روشی مؤثر و کارآمد برای پرداختن به مسائل و مشکلات تولید نمی‌پندارند شرکت‌های نفتی خارجی ترجیح می‌دهند تا از طریق یک هیئت بهره‌برداری مشترک، مستقیماً در عملیات تولید مشارکت کنند. اگر در طول مرحله توسعه براثر عواملی پیش‌بینی‌نشده در ارتباط با چاه‌ها، تأسیسات سطح الارضی و مسائل دیگر که نیاز به ایجاد تغییراتی در طرح جامع توسعه شود که نهایتاً منجر به هزینه‌های اضافی شود این هزینه تا سقف هزینه‌های سرمایه‌ای برگشت‌پذیر خواهد بود و اگر بیشتر شود بر شرکت‌های نفتی خارجی تحمیل خواهد شد؛ اما هزینه‌های مازاد ناشی از کار اضافی، حتی در صورت تجاوز از سقف هزینه‌های سرمایه‌ای اگر منتهی به افزایش اهداف قرارداد گردد برگشت‌پذیر خواهد شد. شرکت‌های نفتی خارجی ادعا می‌کنند که هزینه‌های ناشی از تغییرات طرح جامع توسعه، حتی اگر موجب افزایش اهداف قرارداد نگردند. باید قابل‌برگشت باشند.
به‌موجب الگوی فعلی هرگونه افزایش قیمت ناشی از تغییرات در شرایط بازار بر عهده شرکت نفتی خارجی قرار می‌گیرد. درحالی‌که این هزینه‌ها به نفع پروژه ایجاد گردیده و بنابراین باید برگشت‌پذیر باشند.
برای توسعه‌ی میدان‌ها نفتی، از طریق قراردادهایی عمل می‌کنیم که به‌موجب آن‌ها شرکت‌های نفتی خارجی متعهد به تأمین سرمایه و اجرای عملیات توسعه در رابطه با یک میدان نفتی یا گازی می‌گردند. در مقابل شرکت ملی نفت ایران بازپرداخت شرکت نفتی خارجی را از طریق فروش مستقیم نفت و گاز حاصل به شرکت نفتی خارجی یا به‌وسیله پرداخت عواید ناشی از فروش سهم نفت و گاز اختصاص‌یافته به آن به ‌طرف‌های ثالث متقبل می‌گردد.
شرکت نفتی خارجی به‌موجب قرارداد ملزم است سرمایه کافی برای عملیات توسعه را تأمین کند معمولاً هزینه‌های سرمایه‌ای در قرارداد مشخص می‌گردد اما اگر هرگونه هزینه سرمایه‌ای مازاد برای اجرای طرح جامع توسعه باید از سوی شرکت نفتی خارجی فراهم گردد.
2-6-6-موارد مهم در قراردادهای بیع متقابل
تغییرات غیرقابل‌پیش‌بینی در شرایط بازار ممکن است باعث افزایش هزینه‌های سرمایه‌ای از سقف تعیین‌شده گردد که مقدار مازاد آن تنها بر عهده شرکت نفت خارجی قرار می‌گیرد.
به دلیل اینکه طرح جامع توسعه توسط یکسری اعداد و ارقام زمان تنظیم، تهیه می‌گردد احتمال دارد با دستیابی به اطلاعات بیشتر درنتیجه عملیات توسعه نیاز به تغییر پیدا کند که در این شرکت نفتی خارجی باید تائید شرکت ملی نفت ایران را کسب کند و اگر هزینه‌های بیشتر از هزینه‌های سرمایه‌ای گردد را متحمل گردد.
چون بازپرداخت‌ها و حق‌الزحمه منوط به تحقق اهداف قرارداد است (رسیدن به سطح خاصی از تولید) در صورت عدم تحقق این اهداف شرکت نفتی خارجی متحمل زیان سنگینی خواهد شد.
همچنین اگر تولید از میدان ناکافی باشد یا اگر قیمت‌های نفت پایین باشد شرکت نفتی خارجی حتی در صورت تحقق اهداف قرارداد، قادر به بازیافت تمامی هزینه‌ها و حق‌الزحمه نخواهد بود.
هرگونه تأخیر در شروع کار ممکن است تأثیرات منفی بر هزینه‌های پروژه بگذارد اما بااین‌حال بازگشت هزینه‌های سرمایه‌ای محدود به سقف آن است. هرگونه تأخیر در دستیابی به سطح تولید تعیین‌شده بازگشت هزینه و پرداخت حق‌الزحمه را به تأخیر خواهند انداخت.
حق‌الزحمه ثابت: در بیع متقابل یک حق‌الزحمه ثابت درازای سرمایه‌گذاری و پذیرش ریسک به شرکت نفتی خارجی پرداخت خواهد شد. این حق‌الزحمه باید متناسب با هزینه‌های سرمایه‌ای باشد تا نرخ بازگشت ثابتی (به‌عنوان‌مثال 15%) را برای شرکت نفتی خارجی تضمین کند.
شرکت نفت خاری که درواقع پیمانکار می‌باشد می‌بایستی تمام سرمایه و هزینه‌های مالی پروژه را تأمین نماید.
شرکت نفت خارجی مستحق بازپرداخت کلیه هزینه‌های ملی خود ازجمله هزینه‌های سرمایه‌ای به‌علاوه یک سود موردتوافق می‌باشد.
سود شرکت نفت خارجی در اقساط مساوی و طی دوره بازپرداخت، پرداخت می‌گردد.
سهم شرکت نفت خارجی از یک پروژه به یک پروژه دیگر متفاوت است و علی‌الاصول بین 15 تا 20 درصد می‌باشد.
در پایان تسویه‌حساب شرکت نفت خارجی هیچ‌گونه حق مالکیتی در میدان نفتی ندارد.
زمانی که تولید آغاز گردید، میدان به شرکت ملی نفت ایران واگذار می‌گردد و همچنین پرداخت سود هنگامی‌که محصول و نفت تولیدی آماده بازاریابی می‌گردد صورت می‌پذیرد. به عبارتی بعد از اتمام عملیات توسعه.
این شکل از قراردادها یک مفهوم نسبتاً جدید در صنایع نفت و گاز بوده و عموماً توسط دولت ایران در معاملات این‌چنین مورداستفاده قرار می‌گیرد.
قرارداد بیع متقابل یک نوع از قراردادهای خدماتی در صنایع نفت و گاز می‌باشد که بر اساس آن شرکت نفت خارجی به‌عنوان پیمانکار عمل نموده و به توسعه یک میدان نفتی می‌پردازد و همچنین هزینه‌های مالی پرداخت‌شده در پروژه از درآمدهای تولیدشده از نفت خام استخراج‌شده تأمین می‌گردد.
2-7-ویژگی‌های اصلی قراردادهای بیع متقابل
به‌طورکلی می‌توان از ویژگی‌های اصلی و مهم این نوع قراردادها به موارد ذیل اشاره نمود:
به پیمانکار هزینه‌های سرمایه، هزینه‌های مربوطه مالی و سود از پیش تعیین‌شده در طول یک دوره سه‌ساله از تاریخ شروع تولید تا 65 درصد تولید میدان نفتی بازپرداخت می‌شود.
سود یا نرخ بازگشت برای پیمانکاران حدود 13 درصد است.

سود پرداختی به پیمانکار در اقساط مساوی از طریق دوره استهلاک از پیش تعیین‌شده سرمایه صورت می‌گیرد.
پیمانکاران هیچ‌گونه منافعی پس از پرداخت سود در پایان دوره ندارند.
مراحل عمومی گردش کار قراردادهای بیع متقابل در جمهوری اسلامی ایران
انتخاب موضوع قرارداد: تولیدکننده (صادرکننده) ایرانی، بایستی با توجه به مزیت‌های نسبی ایران در امر تولید برخی کالاها و با توجه به مجموعه امکانات بالقوه و بالفعل خود درزمینهٔ های مالی، حقوقی، فنی، اجرایی و با اتکا به منابع اطلاعاتی معتبر در خصوص بازار بین‌المللی، کالاهای موردنظر خود را انتخاب نماید.
انتخاب تأمین‌کننده: صادرکننده (تولیدکننده) ایرانی می‌بایست با توجه به موضوع انتخابی نسبت به اخذ اطلاعات لازم درزمینهٔ ماشین‌آلات و تکنولوژی موردنیاز، شرایط پرداخت دیون و میزان تعهد خرید متقابل طرف خارجی، از تأمین‌کنندگان (سازنده /بازرگان) اقدام نماید.
به‌این‌ترتیب، بازاریابی و جلب موافقت طرف خارجی (تأمین‌کننده)، به عهده میزبان خواهد بود. در ضمن کسب اطلاعات مربوط به سوابق طرف خارجی ازجمله اساسنامه، صورت‌های مالی، معرفی‌نامه از بانک خارجی در تائید عملکرد شرکت مذکور، همچنین معرفی‌نامه از اتاق بازرگانی محل استقرار شرکت خارجی، به عهده طرف ایرانی است.
اخذ موافقت اصولی: طرف ایرانی می‌بایست پس از انتخاب تأمین‌کننده و با توجه به وسعت پروژه و حجم ماشین‌آلات موردنظر، نسبت به موافقت اصولی از وزارتخانه مربوط اقدام نماید. صدور موافقت اصولی مبتنی بر یک سری اطلاعات منسجم خواهد بود که متقاضی در خصوص پروژه موردنظر ارائه می‌نماید.
انعقاد قرارداد: پس از اخذ موافقت اصولی و حصول اطمینان نسبت به صلاحیت طرف خارجی ازنظر قابلیت و میزان آیین پایبندی به تعهدات، میزبان ایرانی می‌تواند با رعایت کلیه ضوابط و مقررات آیین‌نامه معاملات متقابل مصوب 30/4/74 هیئت‌وزیران جمهوری اسلامی ایران، نسبت به انعقاد قرارداد بیع متقابل اقدام نماید.
تعهدات طرفین با توجه به مراحل خرید ماشین‌آلات /تکنولوژی و فروش محصول تولیدی در دو قرارداد جداگانه تنظیم می‌گردد. اصول کلی قراردادها، مطابق عرف قراردادهای بین‌المللی خواهد بود، اما در تنظیم شرایط پرداخت و نحوه تسویه‌حساب بدهی‌های فی‌مابین، ارتباط بین دو قرارداد خریدوفروش می‌بایست طبق ضوابط و مقررات آئین‌نامه معاملات متقابل لحاظ گردد.
تأیید قرارداد توسط وزارتخانه مربوطه: پس‌از انعقاد قرارداد و نهایی شدن آن می‌بایست یک نسخه از قرارداد به همراه سایر مدارک ضروری به وزارتخانه ذی‌ربط ارائه گردد. به استناد ماده 3 آیین‌نامه معاملات متقابل مسئولیت بررسی و تأیید، توجیه فنی اقتصادی و تکنولوژیکی قراردادهای بیع متقابل، به عهده وزارتخانه‌های ذی‌ربط می‌باشد.
انجام امور مالی قرارداد در سیستم بانکی: بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران طی بخشنامه شماره 1086/60 مورخ 7/2/1371، مسئولیت بررسی و تأیید مالی قراردادهای بیع متقابل را به بانک توسعه صادرات واگذار نموده است. این بانک نیز با استناد به ماده 3 آیین‌نامه معاملات متقابل، قراردادهای واصله از وزارتخانه‌های مربوط را از جنبه‌های ملی، حقوقی و ترتیبات بانکی ارزیابی می‌نماید؛ در صورت انطباق مفاد قرارداد با ضوابط و مقررات آئین‌نامه معاملات و مطابقت شرایط کلی پروژه با استانداردهای عمومی طرح‌ها و پاره‌ای ضوابط موردنظر بانک، قرارداد مذکور می‌تواند به‌عنوان قرارداد آماده اجرا معرفی گردد.
بیع متقابل در قانون برنامه پنج‌ساله اول، دوم و سوم توسعه جمهوری اسلامی ایران
بندی «ی» تبصره 29

Be the first to comment

Leave a Reply

ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد


*