آوریل 19, 2021

اگه کسی در هواپیما جون خود رو از دست بده، چه می شه؟

1 min read
تا حالا با خود فکر کرده اید چی اتفاقی می افتد اگه شخصی در هواپیما...

تا حالا با خود فکر کرده اید چی اتفاقی می افتد اگه شخصی در هواپیما بین پرواز جون خود رو از دست دهد؟ اگه به دنبال جواب این سئوال می گشتید یا اینکه حالا با خوندن تیتر مطلب مشتاق به فهمیدن این موضوع شده اید، در ادامه با سایت ما همراه باشین.

مقاله های در رابطه:

  • باورهای غلط در رابطه با هواپیما
  • چیجوری یه پرواز طولانی رو تحمل کنیم؟

در همین اول کار، اینجور شرایطی رو تصور کنین: به خاطر یه سفر کاری یا تفریحی در هواپیمایی نشسته اید و در حالی که هواپیما در حال پروازه، شما به طور کامل خونسرد و آروم روی صندلی خود نشسته اید که یهو متوجه رفتار عجیب مهمانداران می شید و شخص بغل دستی شما توجهتون رو به خودش جلب می کنه. اون نمی تونه حرکات خودشو کنترل کنه، صحبت نمی کنه و چشمانش رو بسته س. حتی وقتی که شما چند بار اون رو صدا می زنید بازم اتفاق خاصی نمی افتد و وقتی قضیه رو با مهمانداران در بین می‎ گذارید اونا آروم در گوشتون می می گن: «متاسفیم… اما اون مردهه…!»

به نظرتون این شرایط به طور کامل غیرمحتمله؟ سخت در اشتباهید! مشابه اتفاق گفته شده در سال ۲۰۰۷ واسه شخصی اتفاق که با خطوط هوایی بریتانیا (British Airways) از «دهلی» به طرف «هیترو» پرواز می کرد. جالبه بدونین این اولین باری نیس که یه نفر در بین پرواز می میرد! فکر نکنین اگه تا حالا در یکی از پروازهایتان شخصی در بین پرواز نمردهه چیز مهمی رو از دست داده اید یا از دنیا عقب هستین؛ هدف از گفتن این مطالب فقط اینه که در جریان باشین اگه شخصی در بین پرواز جون خود رو از دست داد، دقیقا چه اتفاقی خواهدافتاد؟

هواپیما

شخصی در بین پرواز شدیدا مریض می شه؛ در قدم اول چه اتفاقی می افته؟

بیایید از اول شروع کنیم: خدمه هواپیما چه کاری انجام میدن وقتی که شخصی در بین پرواز شدیدا مریض شده یا در حال مرگه؟ جواب ساده س!! یه خلبان جواب این سئوال رو این جوری گفت:

اول از هممون این سئوال رو می پرسیم که در هواپیما شخصی مجرب در مورد پزشکی هست یا نه؟ و اگه مریض در حال مردن بود، راه پرواز رو عوض می کنیم تا اون رو نجات بدیم.

حتما با خود می پرسید که راه هواپیما در چه جهتی و به طرف چه مقصدی عوض خواهدشد؟ سئوال خوبی بود! خلبان این گونه جواب می دهد:

اگه پرواز داخلی باشه، هواپیما به طرف نزدیک ترین فرودگاه تغییر راه خواهدداد تا رسیدگی های پزشکی لازم واسه مریض انجام شه. اگه پرواز بین المللی باشه، اول باید اقدامات لازم جهت فرود هواپیما انجام شه. در این شرایط، فرود اومدن در فرودگاه های آمریکا گزینه مناسبی هستش، چون که اقدامات لازم تند تر انجام شده و کاغذبازی های کمتری پیش روه. پس از فرود هواپیما دوباره اقدامات پزشکی لازم صورت می پذیرد.

هواپیما

چه اتفاقی می افته اگه هیچ راهی واسه نجات یا زنده موندن فرد وجود نداشته باشه؟

محض شفاف سازی باید بگم از نظر فنی هیچکی در هواپیما نمی میرد، چون که به دلیل مسائل قانونی، خدمه پرواز نمی تونن مردن شخصی رو در بین پرواز به شکل علنی اعلام کنن. از طرف دیگه، اگه دکتر بین پرواز هم این مسئله رو اعلام کنه، مسئولان خطوط هوایی شدیدا با ایشون برخورد می کنن. اگه شخصی واقعا در بین پرواز مرده باشه و هیچ راه دیگه ای واسه نجاتش وجود نداشته باشه، پرواز بازم باید به راه خود ادامه دهد و این تصمیم رو دوش خدمه پروازه که تا زمان رسیدن به مقصد، جسد رو در کجا نگهداری کنن.

شاید جسد تا رسیدن به مقصد روی صندلی خودش بمونه!

سازمان هوانوردی فدرال (FAA) قانون خاصی رو مبنی بر محل نگهداری جسد در هواپیما تنظیم نکرده؛ پس روش های برخورد با اجساد داخل هواپیما به نسبت خطوط هوایی، بسیار متفاوت هستش و از اونجایی که اتفاق این اتفاق اصلا عادی و عادی نیس، در نتیجه بیشتر خدمه پرواز هنگام اتفاق این مورد نمی دانند چه کاری باید بکنن. در واقع عادی ترین پاسخی که در اینجور زمانی از خدمه یا خلبان خواهیم شنید اینه:

«باید دستورالعمل راهنما رو چک کنم.»

در گذشته، آدمایی رو که در بین پرواز جون خود رو از دست می دادن به حال خود روی صندلی شون رها می کردن تا وقتی که هواپیما به مقصد برسه و بعد از اون مسئولان پزشکی جسد رو جابه جا کنن. معمولا روی جسد یه پتو هم می انداختن تا بقیه مسافران تا انتهای سفر به جسد خیره نشن. اینم بگیم بعضی از خطوط هوایی، کاورهای مخصوص جسد همراه خود دارن.
اما تازگیا اگه شخصی در بین پرواز بمیرد، جسد به بخش «درجه یه» (First Class) هواپیما منتقل می شه به خاطر این که صندلی های این بخش هم فضای بیشتری دارن و هم بیشتر وقتا خالی هستن. هر چند بعضی وقتا ممکنه مسافران در کنار جسد نشسته باشن. دقیقا مثل اتفاق و ماجرایی که در اول مقاله ذکر شد و دوستمون در بین سفرش فهمید یه جسد کنارش نشسته س!
اگه هیچ جای خالی در هواپیما نبود و تصمیم بر این بود که جسد رو نسبت به جای اصلی اش جابه جا کنن، در این شرایط خدمه باید مبتکرانه عمل و از فضاهای دیگه هواپیما به کار گیری کنن. فضایی مثل فضای دستشویی! شک نداشته باشین غلطه که یه جسد رو در دستشویی قرار داد، اما می توان اون رو در نزدیکی دستشویی گذاشت! یه مهماندار هواپیما داستان جالبی رو تعریف می کنه:

یه خانوم در پرواز یکی از دوستانم جون خود رو از دست داد. اون ها جسد رو در پتو پیچیدند و روی زمین بین دو دستشویی قرار دادن و به بقیه مسافران اعلام کردن که الان کسی نمی تونه از دستشویی به کار گیری کنه.

پس جریان «بخش مخصوص اجساد» در هواپیماها چیه؟

«بخش مخصوص اجساد» در هواپیماها یه افسانه نیس! خطوط هواپیمایی سنگاپور وقتی هواپیماهایی در اختیار داشت که از «سنگاپور» به طرف «نوارک» پرواز می کردن. هر کدوم از این هواپیماها مجهز به بخش مخصوص اجساد بودن. اما سنگاپور در سال ۲۰۱۳ تولید این هواپیماها رو متوقف کرده و قطعات باقیمونده اون رو هم به فروش رساند. پس از این به بعد دیگه خبری از بخش مخصوص اجساد در هواپیماها نخواد بود.

هواپیما

کلا احتمال مردن شخصی در بین پرواز چقدره؟

رو راست بگم، خیلی خیلی کم! طبق آمار MedAire (شرکتی که تماس های لازم پزشکی در بین پرواز رو برقرار می کنه.) از تعداد ۲۰۰۰۰ تماسی که در سال ۲۰۱۰ گرفته شد (آخرین سالی که آمار و ارقامش موجود بود)، تنها ۹۳ مورد به مرگ ختم شد و این تعداد فوت، از بین میلیاردها نفر که هرساله از راه خطوط هوایی سفر می کنن حاصل شده است. پس با این حساب احتمال به اتفاق پیوستن مرگ فردی در بین پرواز من و شما تقریبا صفره.
اما بد نیس با این دید هم به قضیه نگاه کنیم که شاید تا الان این اتفاق در بین پرواز من و شما افتاده باشه و ما متوجه اون نشده باشیم. فقط واسه حفظ آرامش مسافران در طول پرواز، خیلی کم پیش می آید که خدمه در مورد مرگ شخصی در طول پرواز صحبت کنن. پس به هر حال دفعه بعد در پرواز حواستون رو جمع کنین. اگه با بغل دستی خود صحبت کردین یا از اون چیزی خواستین و به طور کامل هیچ پاسخی نشنیدید، ناراحت نشید. این احتمال رو بدین که شاید اون بی ادب نباشه؛ شاید اون مرده باشه!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.