آوریل 19, 2021

اکو موزه، همزیستی آدم و طبیعت

1 min read
اکوموزه توضیح گر رابطه ی آدم و طبیعته و آدم رو در محیط طبیعی دور...

اکوموزه توضیح گر رابطه ی آدم و طبیعته و آدم رو در محیط طبیعی دور و برش قرار می دهد. جاییه که طبیعت رو در ذات سرکش خود و در عین حال در هم جهتی اش با رسوم و صنایع جامعه به تصویر می کشد.

مقاله ی در رابطه:

  • اکونوموزه «بانو لازم» و آشنایی با مشاغل اصیل کرمانیا

اکوموزه ها به سایت ها و محوطه های طبیعی زنده گفته می شه که طی اون وجود و هویت روشن و زنده یه منطقه رو به نمایش می گذارن و جوامع محلی از راه اون میراث فرهنگی و طبیعی خود رو به خاطر رسیدن به پیشرفت ی  پایدار، معرفی، تفسیر، مدیریت و حفاظت می‎کنن.

معمولا اکوموزه‎ها رو به دو نوع تقسیم می‎کنن:

اکوموزه ی طبیعی (دائم و موقت)

اکوموزه ی طبیعی در اثر تغییر فصل و زمان، دارای شرایط خاص آب و هوای موقتیه. اکوموزه طبیعی دائم شامل کوه ها، بیابان ها، دامنه ها، جنگل ها، تالاب ها، دریاچه ها و محل زندگی های جانوری و گیاهیه.

اکوموزه های طبیعی موقت شامل فضاهای برفی، سواحل و محل زندگی های موقته.

اکوموزه

اکوموزه سیانت دگان (Saint-Dégan) در فرانسه

اکوموزه مصنوعی

اکوموزه ی مصنوعی شامل اکوموزه های معماری، دریایی، تاریخی و صنعتیه؛ مثل اکوموزه «دره سلاطین مصر» که دره ای باستانی در مصره و در زمان مصر قدیم به عنوان گورستان فرعون ها مورد به کار گیری قرار گرفته.

دره سلاطین مصر

دره سلاطین مصر

اکوموزه در دهه ۷۰ میلادی، دوره ای که ویژگی روشن اونو به نابودی رفتن اقتصاد قدیمی بود، به سرعت در اروپا گسترده شد و هدف اون بهره ورداری و بهتر شدن وضعیت فرهنگ رو به نابودی و هم اینجور تقویت اقتصاد اون ناحیه بود.

اکوموزه ها یه تیکه از موج نو در جهان موزه ها بوده ان و هدف از تأسیس این نوع از موزه ها بهره ورداری و افزایش فعالیت های انسانی یا نواحی خاص به امید حفظ سنت ها و هویت اینجور مکان هایی بوده.

در واقع اکوموزه ها فرصتی رو جفت و جور کردند تا مکان هایی که زیبایی های طبیعی اون ها به حال خود ول شده یا رونق اون ها کم شده بود، به شکل اول بر گردونن.

می توان اکوموزه رو اسبابی دونست که با همکاری یه «قدرت اجتماعی» و یه «جمعیت محلی»، پرورده، طراحی و اجرا می شه.

نقش قدرت اجتماعی، در جفت و جور کردن متخصصین، امکانات و منابعه. از طرف دیگه، جمعیت محلی بسته به تمایل، علم و راه و روش فردی خود در اون به مشارکت می پردازه.

اکوموزه

اکوموزه نروژ

واژه «اکوموزه» اولین بار به وسیله «هوگوس دی وارن» (Hugues de Varine) در ۱۹۸۱ به کار برده شد.

کلمه اکوموزه (Ecomuseum) ترجمه انگلیسی از کلمه فرانسوی (Ecomusee) است که خود از ترکیب کلمه «موزه» و «اکولوژی» به وجود آمده.

«اکولوژی» راهیه که گیاهان، حیوانات و مردم با یکدیگر و محیط زیست دور و بر شون رابطه برقرار می کنن.

همونجوری که از واژه اکوموزه پیداه، معنی اون با اکولوژی رابطه داره. تا حدی که هم زیستی آدم و طبیعت، پایه شکل گیری اکوموزه هاس.

اکوموزه

اکوموزه «فلادن» انگلستان

«مایریزیو مگی» اکوموزه رو نوع خاصی از موزه می دونه که طبق توافق با جامعه محلی واسه حفظ اون مکان برپا شده؛ جایی که «توافق» به معنی تعهد طولانی مدته نه حتما وظیفه قانونی. اون در این تعریف، «جامعه محلی» رو ملحق شدن مردم بومی و مشارکت اونا می دونه. «حفاظت» هم به معنی تعهد اخلاقی نسبت به محیط و دیدی درست واسه پیشرفت بومیه.

در تعریف مگی از اکوموزه‎ها، «مکان» فقط به معنی سطح نیس. بلکه مجموعه ای از لایه های فرهنگی، اجتماعی و ارزش های محیطیه که به وسیله میراث بومی دست نخورده و خاص تعریف می شه.

اکوموزه

اکوموزه کوه پیستویس (Pistoiese Mountain) در ایتالیا

شکل های جور واجور اکوموزه رو می توان به شکل «مدل محیطی و محیط اجتماعی، «چتر اکوموزه»، «موزه دهاتی»، «آنتن اکوموزه»، «اکوموزه تطابقی و تکاملی»، «مدل گردن بند» و… شناخت.

فرق موزه و اکوموزه

عناصر تشکیل دهنده یه موزه «جای»، «وسایل» و «مردم» هستن.

تو یه موزه، «جای» همون ساختمونه که موزه نام می گیرد. «اشیا» مدارک، اسناد و مجموعه هستن و «مردم» یعنی محققان، کارشناسان، موزه داران و بازدیدکنندگانی که با موزه درگیر هستن. در اکوموزه «جای»، سرزمین یا قلمروه که افراد در اون زندگی می کنن. «اشیا» میراث و حافظه طبیعی، تاریخی، فرهنگی و صنعتی اون منطقه س. «مردم» هم افراد بومی اون قلمرو هستن.

دستاوردهای اکوموزه مربوط به یه زمان خاص نیس. بلکه مربوط به یه دوره لازم از زمان شروع اون تاکنونه.

این دستاوردها می تونه کار، آواز محلی،گویش محلی، رقص، بازی ها، صنایع دستی و بقیه آثار قابل لمس یا مثل خاطرات فردی و مشترک، اتفاقات، مبارزات و روایات شامل عناصر غیرملموس باشه.

اکوموزه

«پخت نون» در اکوموزه سیانت دگان (Saint-Dégan) در فرانسه

هدف یه اکوموزه ساپورت و قدرت بخشی به یه جامعه واسه بهبود و مدیریت میراث اون، و کمک دهنده ی اون ها در حفاظت از منابع و سنت هاشونه.

در عین حال گردشگران و اعضای همون جامعه رو به لذت بردن از بازدید و به کار گیری سایت های اکوموزه ای تشویق می کنه.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.