آوریل 22, 2021

کشف در دنیای فیلم از راه نقشه های زیبای دست ساز

اگه به جستجو در دنیای بهترین فیلم های تاریخ سینما از راه نقشه هایی که...

اگه به جستجو در دنیای بهترین فیلم های تاریخ سینما از راه نقشه هایی که با دست نقاشی شده ان، علاقه مندین، در ادامه مقاله با ما همراه باشین.

مقاله های در رابطه:

  • وستروس رو در دنیای واقعی ببینین
  • لوکیشن فیلم: اینتر استلار

نقشه ها و توضیح جغرافیایی فیلم های زیبای جنگ ستارگان، عروس شاهزاده، ارباب حلقه ها و دیگه فیلم ها رو از اول تا آخر در این نقشه های زیبای با دست نقاشی شده تماشا کنین.

این مقاله به وسیله بتسی میسون در تیم نشنال جئوگرافی نوشته شده. ایشون یه خبرنگار در بخش علمیه که وبلاگ نشنال جئوگرافی رو با کمک نویسندگان، روی نقشه به تصویر کشید.

جنگ ستارگان

تصویر از اندرو دگراف

نقشه فیلم جنگ ستارگان (۲۰۰۹)، تشکیل شده از سیارات ولکان (طرف چپ بالای تصویر) و زمین (طرف راست پایین تصویر) به عنوان لوکیشن های اصلی.

ژوراسیک پارک

تصویر از اندرو دگراف

صحنه های فیلم پرمخاطب علمی تخیلی ژوراسیک پارک (۱۹۹۳) بیشتر تو یه پارک موضوعی هستش تو یه جزیره به نام نبلار، اتفاق افتاد.

ژوراسیک پارک

تصویر از اندرو دگراف

جزئیات نقشه ژوراسیک پارک، مسیرهای سفر شخصیت ها در جزیره در جیپ ها رو نشون می دهد.

عروس شاهزاده

تصویر از اندرو دگراف

عروس شاهزاده، ۳۰ سال پس از اکران، بازم یه فیلم محبوب همگانیه.

عروس شاهزاده

تصویر از اندرو دگراف صحنه های نزدیک از چاله های نا امیدی در عروس شاهزاده

طبق گفته های هنرمندی به نام اندرو دگراف، به تصویر کشیدن تموم اتفاقات تو یه فیلم مهیج ماجراجویانه مثل جنگ ستارگان تو یه صفحه مثل بازی کردن تتریسه. این هنرمند، حرکات شخصیت های داخل این دنیای خیالی در حدود ۴۰ فیلم رو به روی نقشه آورده.

اون می گوید:

زمان زیادی رو سپری کردم تا مطمئن شوم همه چیز بر سر جای خودشه و درست کار می کنه و هیچ وقت این گونه نمی شه.

دگراف، یه تصویرگر و هنرمند حرفه ای، می گوید پروژه ای واسه طراحی یه نقشه جنبه های سفر، اون رو به این فکر برد که می توان از دیگر چیزها هم نقشه جفت و جور کرد. ایشون اشتیاق به ساختن دنیاهای کوچیک داشت. وقتی که دگراف در حال کشیدن این نقشه ها بود، با خود فکر می کرد خلق نقشه از چیزی غیرخطی مثل فیلم و چسباندن صحنه های فیلم به یکدیگر و اون رو تو یه شکل قابل فهم در آوردن، بسیار باحال و مفرحه.

در اول اون تلاش کرد نقشه زیرزمین پر پیچ و خم در فیلم گونیز (۱۹۸۵) رو بکشه و بعد به سراغ دیگه فیلم ها رفت که در زمان کودکی واسه اون باحال بودن و در سن بزرگسالی جذابیت خود رو واسه اون نگهداشتن. دگراف، اولین نقشه خود رو از فیلم شمال از شمال غربی ساخته آلفرد هیچکاک کشید. به عنوان کودکی در دهه ۱۹۸۰، اون عاشق جنگ ستارگان و فیلم های ایندینیا جونز بود. ایشون تموم اون مجموعه فیلم ها رو دست کم یه بار به روی نقشه آورده. اون هم اینکه یه نقشه بزرگ تک از ۶ قسمت اول جنگ ستارگان خلق کرده.

خانواده

ایشون فیلم های انتخابی خود رو به عنوان فیلم هایی بسیار بزرگ و حجیم که هم زمان نمی تونسته تموم اون رو در ذهنش جا بده، توضیح می کنه. هم حالا اون تموم اون ها رو تو یه کتاب بزرگ تصویرگری به نام نقشه های سینما: اطلس ۳۵ فیلم بزرگ، جمع بیاری کرده.

جنگ ستارگان

تصویر از اندرو دگراف

طرح های ابتدایی از جنگ ستارگان (۲۰۰۹)، مراحل رسم حرکات تموم شخصیت های اصلی (طرف راست) و پیش نمایش منظم کردن تموم اون ها تو یه نقشه (طرف چپ) به وسیله دگراف رو نشون می دهد.

فهمیدن از جغرافیای فیلم ها می تونه رقابت برانگیز باشه و معمولا این موضوع به این معناه که باید بین ۱۰ تا ۳۰ بار هر کدوم از اون ها رو نگاه کنین. دگراف کار خود رو با نوشتن تموم جای هایی که شخصیت های اصلی می روند و وصل کردن تموم لوکیشن ها و صحنه ها به یکدیگر به وسیله خطوط و فلش ها (بالا، پایین) شروع می کنه. اون می گوید نکته کلیدی اینه که از وجود داشتن تموم جای های فیزیکی داخل فیلم و بودن شخصیت ها در جایی که باید باشن، اطمینان حاصل کرد. در مرحله بعدی، دگراف طرح تموم لوکیشن های اصلی رو به روی نقشه می برن (بالا، راست)، که معمولا نیاز به تلاش های زیاد داره تا به نقشه دلخواه خود برسه.

وقتی اون از پایین نظر گرفتن تموم عناصر مهم مطمئن شد،آماده نقاشی کشیدنه. فرآیندی که ممکنه ۲۰۰ ساعت یا بسته به جزئیات، حتی بیشتر به طول برسه. دگراف تخمین زده که حدود ۱۰۰۰ ساعت در حال نقاشی از سه گانه ارباب حلقه ها روی یه نقشه بزرگ باشه.

یکی از دلایل وقت بردن این پروسه، انتخاب خود دگرافه، یعنی نقاشی با آبرنگ مات یا همون گواش. وقتی که گواش به روی کاغذ می رود، دیگه قابل پاک کردن نیس، پس جایی واسه اشتباه کردن نمی موند. نقاشی کردن تنها یه دسته از خطوط صاف و موازی، مثل وقتی که کل کارکنان سازمان در حال سفر با هم به جایی هستن، پنج تا شش ساعت زمان می برد.

جنگ ستارگان

جزئیات نقشه جنگ ستارگان (۲۰۰۹). تصویر از اندرو دگراف

بعضی نقشه های فیلمی، رقابت های منحصر به فردی رو ارائه کرده ان. دگراف می گوید مثلا، سفر در زمان در برگشت به آینده، بسیار حقه آمیز بود. ایشون بالاتر از نقشه ۱۹۵۵، نقشه ای از ۱۹۸۵ رو به اتمام رساند، رد شخصیت ها در گذشته در پایین افتاده و بعد دوباره به بالا می آیند. واسه سفر در زمان در جنگ ستارگان، اون از کرم چاله ها به کار گیری کرد، و شخصیت ها رو از صفحه بیرون می کرد تا دوباره در بخش دیگری از نقشه در استایل بازی های قدیمی پاچمن طاق دار (بالا) وارد شن.

جادوگر از یکی دیگه از موارد سخت بود، چون جغرافیای داخل فیلم به شکل بزرگی غیرقابل توضیح و به طور کامل ناپیوسته بود. دگراف می گوید:

طرز حرکت شخصیت ها در صحنه ها و چگونگی خروج اون ها از صحنه هیچ اساسی در واقعیت نداره، همین امر دلیل شد نقشه این فیلم یه نقشه خارق العاده امپرسیونیستی باشه، و هم اینکه نقشه ای قوی و حیرت انگیز.

علی رغم حجم کاری که هر نقشه نیاز داره، دگراف عاشق خلق اون ها و همین الان در جستجوی رقابت بعدیه. اون چندین درخواست واسه کشیدن نقشه فیلم تلقین (۲۰۱۰) داره، فیلمی که ذهن رو به رقابت می طلبد و صحنه های اون در طول لایه های جور واجور یه رویا رخ می دهد. فیلم بلید رانر و هم اینکه یه نقشه بلند و خیلی نازک از جون سخت، که تموم اون تو یه آسمون خراش رخ می دهد،  هم جزو گزینه های بعدی خود دگرافه.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.