آوریل 22, 2021

کشف در بیابانای مواظبت شده و پارکای ملی ابوظبی

1 min read
منطقه رام نشده ابوظبی رو در این مناطق طبیعی مواظبت شده و پارک های ملی،...

منطقه رام نشده ابوظبی رو در این مناطق طبیعی مواظبت شده و پارک های ملی، کشف کنین و لذت ببرین.

مقاله های در رابطه:

  • ۱۲ دلیل واسه سفر به ابوظبی
  • دیدنیای ابوظبی؛ پایتخت مدرن امارات

شرکت کنندگان تو یه مهمانی عصرگاهی باشکوه و صرف چای، از طبقات بالای برج های اتحاد در ابوظبی، می تونن به وسعت ای از آسمون خراش های مدرن بر لبه خلیج همیشه فارس، نگاه کنن و بعد کمی برگردن و نزدیکیا شهر رو در بیابانی گسترده، تماشا کنن.

بسیار ساده، ممکنه مرتکب این اشتباه شید که در این چشم انداز فوق العاده، لازم وجود نداره، اما باید بدونین این منطقه از نظر زندگی وحش، بسیار غنیه. در ادامه سه جای از بهترین ها رو تقدیم حضورتون می کنیم.

این مقاله به وسیله رابرت رید در تیم نشنال جئوگرافی نوشته شده. عکاس این مقاله، متیو پالیه.

ابوظبی

پارک ملی مانگرو، یکی از مهم ترین دارایی های مهم زیست محیطی امارات متحده عربی، به حساب می آید

۱. پارک ملی مانگرو

ابوظبی

کایاک ران ها، از پدال زدن در پارک ملی مانگرو، درست بیرون از شهر ابوظبی، لذت بسیاری می برند

وقتی که وارد یه کایاک (یه جور قایق) می شید، فراموش می کنین که در پایتخت امارات متحده عربی با بیشتر از یه میلیون نفر جمعیت هستین. در نزدیکیا های شرقی شهر، پارک ملی مانگرو (Mangrove National Park) رو با مساحتی بیشتر از ۱۸ کیلومترمربع جنگل های درختان مانگرو، در مد بالا، به وسیله کایاک ها می تونید تماشا کنین.

وقتی که در کایاک، آروم در حال پدال زدن هستین، با گذر از این محل زندگی غنی متراکم، می تونید به مشاهده فلامینگوها، مرغ های ماهیخوار و خرچنگ ها بدین. درختان مانگرو، با ارتفاعی بیشتر از ۴٫۶ متر، در این محل زندگی آب شور زندگی می کنن و دارای یه سیستم طولانی ریشه هستن که مثل لوله تنفسی، به این گیاهان هوا می رساند.

ابوظبی

پارک ملی مانگرو، محیط اکولوژیکی منحصربه فردی واسه اکتشافه و هم اینکه، مهلتی واسه استراحت  از زندگی شلوغ شهری رو واسه شما جفت و جور می کنه

تورهای زیادی واسه کایاک رانی در پارک ملی مانگرو وجود دارن. یکی از این شرکت های تور، سی هاوک (Sea Hawk) در بخش شرقی مانگرو مارینا (Mangroves Marina) با سه تور کایاک رانی در روز به ازای ۲۴۰ هزار تومن واسه هر فرد، است.

ابوظبی

اجاره کایاک واسه سه ساعت، از ۱۴۰ هزار تومن تا ۲۴۰ هزار تومن، متغیره. سی هاوک رو می تونید در تفرجگاه و هتل شرقی مانگرو و اسپای آنانترا، پیدا کنین

۲. باتلاق مواظبت شده الوثبا (AL Wathba wetland reserve)

ابوظبی

باتلاق مواظبت شده الوثبا، خونه بیشتر از ۲۵۰ گونه از پرندگان، و فلامینگوهای خارق العاده س

تجربه غیرمنتظره دیدن فلامینگوها در باتلاقی خوشگل، یهو در ۴۰ کیلومتری جنوب شرقی شهر ابوظبی ممکن می شه. در آخرای سال ۱۹۹۰ یه کارخانه تصفیه آب، به اشتباه، آب شور رو در دشتی میان چندین بزرگراه، ریخت و به تصادف باعث ایجاد این باتلاق ها شد. خیلی زود، نی ها در کنار این منبع آبی بزرگ شروع به رشد کردن و فلامینگوهای صورتی، هزاران فلامینگو، متوجه این نیزار فوق العاده شدن.

مصطفی التوم، فردی اهل سودان که ۱۰ سال در اون منطقه زندگی کرده و مسئول این باتلاقه، توضیح می دهد:

پیدا کردن آب و غذا اینجا، این باتلاق رو واسه فلامینگوها، بسیار خاص کرده.

گردشگران در باتلاق مواظبت شده الوثبا، با مساحتی برابر ۵٫۳ کیلومتر مربع، می تونن در مسیرهای مشخصی، پیاده روی کنن یا با درشکه های تک اسبه در محوطه ای که کمترین مزاحمت رو واسه فلامینگوها (و بیشتر از ۲۵۰ گونه دیگه پرندگان که در این منطقه، زندگی می کنن) جفت و جور می کنه، سواری کنن.

ابوظبی

در بعضی موارد، شما می تونید تا ۹ متری دسته های صدتایی فلامینگوها برید و اون ها رو در حال شکار میگوی آب شور در باتلاق تماشا کنین.

این باتلاق، از پاییز تا بهار، محل زندگی بیشتر از ۴ هزار فلامینگوه. در تابستون، خیلی از اون ها به طرف آسیای مرکزی، مهاجرت می کنن و بعضی از اون ها، در تموم سال، همانجا می مثل.

این منطقه مواظبت شده در نزدیکی E30 (جاده کامیون ال عین) و E11 (بزرگراه بی المللی قویفات)، فقط در روزای پنجشنبه و شنبه، واسه بازدید عموم بازه. باتلاق الوثبا، بیشتر، بسیار آروم و خلوته. محوطه تماشای پرندگان، نشونه گذاری نشده، اما وقتی که وارد پارک می شید در طرف چپ باتلاق (شرق)، قرار داره.

بیشتر بخوانید:

  • پارک های ملی ایران، پارکای فراموش شده و نامعلوم
  • پارکای ملی آمریکا؛ بازدید رایگان در سال ۲۰۱۷

۳. پارک زندگی وحش عربی

ابوظبی

سر بنی ناامیدی (Sir Bani Yas)، با وجود دهه ها مراقبت و مواظبت و سرمایه گذاری بر مسائل زیست محیطی، الان، خونه بیشتر از هزاران حیوانات وحشی بزرگ و میلیون ها درخت و گیاهه

ابوظبی، به دلیل وجود غزال هاش، نامگذاری شده. در نزدیکی شهر، نمی تونید بزهای کوهی کوچیک رو پیدا کنین، اما باید بدونین که اون ها اونجا رو به همراه صدها گونه در خطر دیگه ترک کرده ان و در بزرگ ترین جزیره ها بیابانی، اقامت گزیدند که تنها چند ساعت از غرب شهر ابوظبی، فاصله داره (از راه بزرگراه E11 و یه تاکسی آبی، می تونید به اونجا برسین).

ابوظبی

مانگروهای سر بنی ناامیدی، مکانی فوق العاده واسه کشف در زندگی وحش هستن

بازدید از سر بنی ناامیدی، درست به اندازه رفتن به موزه جدید لوور ابوظبی یا ساختمون باشکوه الدار (Aldar)، اولین ساختمون با ساختار دایره در جهان، می تونه هیجان انگیز باشه. سر بنی ناامیدی جزیره ای با ۸۸ کیلومتر مربع مساحت در گذشته بیابانی بی درخت بود.

با اینکه باید به شما بگیم که در ۴ دهه گذشته، میلیون ها درخت، این چشم انداز رو طوری تغییر داده ان که دیگه هیچ شباهتی به ساوانای (دشت بی درخت و بیابانی) کنیایی نداره.

 این جزیره، با وجود سواحل و فعالیت هایی که در سه هتل باشکوه (با مدیریت هتل های زنجیره ای تایلندی آنانترا)، به مهمانان پیشنهاد می شه، پر از زندگی وحش بومی و هم اینکه حیواناتی که از بیرون مرز کشور، به اونجا وارد شده ان، است. با سافاری، می تونید دراین زمین های آزاد و خوشگل، به تماشای زرافه ها، شترمرغ های سومالی، تیزشاخ آفریقای شرقی و عربی (beisa and Arabian oryx)، گوسفند بربری با شاخ های قفل شده به هم، شترمرغ استرالیایی (emus) و تعداد کمی چیتا، بدین.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.