آوریل 21, 2021

ایجاد پوشش حفاظتی در تل آجری تخت‌ جمشید مجازه

ایجاد پوشش حفاظتی واسه نگهداری از تل آجری تخت جمشید، انتقاد رسانه ها و بعضی...

ایجاد پوشش حفاظتی واسه نگهداری از تل آجری تخت جمشید، انتقاد رسانه ها و بعضی کارشناسان میراث فرهنگی رو برانگیخت.

پیش تر پوشش حفاظتی واسه مسقف کردن محوطه باستانی هگمتانه، محوطه نیایشگاهی تپه نوشیجان واسه دوره ماده ها، هخامنشیان و ساسانی ها و محوطه ساسانی دره گز ایجاد شد، اما هیچ یک از این اقدامات به اندازه مسقف کردن «تل آجری تخت جمشید» با انتقاد شدید روبه رو نشده.

«محمدحسن طالبیان» معاون میراث فرهنگی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در واکنش به اینکه سازمان میراث فرهنگی متهم به دخل و تصرف در میدون تل آجری شده، اعلام کرد:

دخل و تصرف در میدون آثار تاریخی ممنوعه. اما ذیل همین موضوع آمده که کاوش، حفاظت و سایر اقدامات مرمتی و معرفی یک اثر با تشخیص کارشناسی سازمان میراث فرهنگی و مجوز پژوهشکده قدیم شناسی قابل انجامه.

اون با تأکید بر اینکه تموم فرایند تحقیق و حفاظت و معرفی تل آجری با مسقف کردن تل آجری قانونیه، اضافه کرد:

باید بدون این دست اون دست کردن بعد از کاوش یک محوطه، به حفاظت از اون پرداخت. بعدمبادرت به معرفی اثر کرد. این اقدامیه که در کشورهای دیگر هم صورت می گیرد.

معاون میراث فرهنگی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری ادامه داد:

در تل آجری تخت جمشید با محوطه ای روبه رو هستید که کاوش شده و چندین سال روی اون کار شده.

اگه دوباره بخواهید این محوطه رو زیر خاک دفن کنید چه اتفاقی می افتد؟ هر بار که بخواهید محوطه رو خالی کنید و تحقیقات رو ادامه بدهید به این سایت میراثی که درست وسط یک زمین کشاورزی با مالکیت خصوصی هستش آسیب می رسد.

حالا فرض کنید محوطه رو با خاک پوشاندید و بعد هم اون رو رها کردید و رفتید، چه اتفاقی می افتد؟ حفاری غیرمجاز و قاچاق صورت می گیرد چون وقتی که کاوش در یک محوطه انجام می شه و اطلاعات محوطه بیرون می آید، اگه اون رو رها کنید، حفاران غیرمجاز به اون منطقه جمله می برند. بنابراین باید کاری کنید که یک سیستم دائمی در محوطه ایجاد شه.‎

اون تأکید کرد:

تخت جمشید از زیاد بودن بازدیدکننده رنج می برد و اگه بشه بازدیدکننده تخت جمشید رو بین تل آجری و نقش رستم و نقش رجب پخش کرد، اون وقت بار فشار گردشگر بر تخت جمشید ورداشته می شه.

طالبیان با اعلام اینکه پیش تر نیز پلکان هدیه آوران آپادانا در تخت جمشید و در زمان مرحوم شیرازی پایه های سقف روی میدون قرار گرفت، اضافه کرد:

این اقدام درست بود چون اگه این پلکان مسقف نشده بود اون وقت تماشاگر فرسایش شدید بودیم.

اون در واکنش به انتقادهایی که در مورد قرار گرفتن پایه های پوشش حفاظتی تل آجری در میدون این محوطه تاریخی مطرح شده، تأکید کرد:

تل آجری و محوطه هایی که از زیر خاک بیرون می آیند یا باید پوشش داشته باشن یا دوباره با خاک پر شن. بعضی می گویند نباید در میدون اثر، پوشش حفاظتی زد. اصلا این گونه نیست.

پوشش حفاظتی اقدام مناسبیه منتها نکته دقیق اینه که جایی که پایه ها گذاشته می شه نباید ساختار تاریخی وجود داشته باشه.

به همین دلیل طرح ایجاد پوشش واسه تل آجری به شورای فنی و شورای راهبردی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری رفت و تأیید شد بعد هم پژوهشکده قدیم شناسی مجوز پی گردی تل آجری رو صادر کرد تا مشخص شه پایه ها دقیقا در کدوم نقطه باید قرار بگیرند.

معاون میراث فرهنگی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گفت:

پس از تکمیل پیگردی ها یک نقشه ارائه شد و سازه ای واسه پوشش ۲ هزار مترمربع از محوطه تل آجری بدون آنکه پایه ها وسط محوطه یا روی ساختارهای معماری قرار بگیرند ساخته شد.

سازه طراحی شده نیز به صورت اسپیس فریم طراحی شد تا قابلیت بزرگ و کوچک شدن داشته باشه و در کاوش های بعدی نیاز به طرح جدید واسه مسقف کردن محوطه نباشه.

:

از آقای دکتر رهبر سرپرست هیئت قدیم شناسی درگز بپرسید سقفی که واسه حفاظت از آثار ساسانی اون منطقه زدن کار خوبی بود یا خیر؟

اگه در درگز این اتفاق نیفتاده بود، کل اون مجموعه ساسانی یا باید زیر خاک می رفت یا به دلیل فرسایش از بین می رفت.

در هگمتانه و تپه نوشیجان هم اگه سقف نبود آثار از بین می رفت.‎

طالبیان با تأکید بر این موضوع که در کاوش های گسترده قدیم شناسی اگه اثر حفاظت و معرفی نشه، جامعه بی بهره می موند، اضافه کرد:

علاقه مندان می خواهند از محوطه های کاوش شده بازدید کنن. در تموم دنیا نیز همین اتفاق می افتد؛ محوطه باستانی سربازهای سفالین چین درست داخل یک سوله عظیم قرار داره.‎

:

با مسقف کردن تل آجری از این محوطه باستانی حفاظت کرده و پس از آنمبادرت به معرفی این اثر مهم می کنیم.

«فرهاد نظری» مدیرکل دفتر ثبت آثار و حفظ و زنده کردن میراث الهی و طبیعی سازمان میراث فرهنگی هم درخصوص «ایجاد پوشش حفاظتی» در محوطه تاریخی ثبت ملی شده تل آجری تخت جمشید اعلام کرد:

هر اقدام حفاظتى در میدون آثار تاریخى مثل پوشش هاى حفاظتى که باعث تخریب و تحریف نشه و امکان مطالعه و اقدامات حفاظتى در آینده رو سلب نکند و برگشت پذیر باشه مجازه، مشروط بر اینکه فرآیند فنى و ادارى و نظارتی پیش بینى شده در سازمان میراث فرهنگى رو طى کرده باشه.

:

در مورد طرح پوشش حفاظتى تل آجرى، توجه به اینکه این اثر در فهرست آثار ملى ثبت شده و مراحل شوراى فنى و راهبردى رو طى کرده و تأیید شده و فرآیند مجوز کاوش قدیم شناسى و مکان یابى پایه ها نیز از پژوهشگاه میراث فرهنگى اخذ شده، اقدام غیرقانونى انجام نشده.‎

محوطه تاریخی تل آجری ۴ کیلومتر با تخت جمشید فاصله داره و نزدیک جاده مرودشت به نقش رستمه.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.