آوریل 22, 2021

اولین پارک ملی آمریکا؛ عکسای مشکی و سفید قدیمی با عمر یه قرن

1 min read
یلواستون اولین پارک ملی آمریکا آمریکاس که از طبیعتی حیرت انگیز شامل آبفشون ها و...

یلواستون اولین پارک ملی آمریکا آمریکاس که از طبیعتی حیرت انگیز شامل آبفشون ها و محل بیرون آمدن آب زیر زمینی های جوشان آب گرم برخورداره. 

مجموعه ای از تصاویر باور نکردنی که تاریخ حیرت انگیز یکی از معروف ترین پارک های ملی جهان رو نشون می دهد، به مناسبت بزرگداشت روزی که یلواستون به عنوان پارک ملی معرفی شد، منتشر شد. تصاویر این مجموعه که قدمت بعضی از اون ها به یه قرن پیش برمیگرده، نشون می دهد که تئودور روزولت و کالوین کولیج، رئیس جمهورهای اسبق آمریکا، در دهه های ۱۹۰۰ از این پارک بازدید کرده ان.

یلواستون

ماهیگیری در یلولستون در عکسی از سال ۱۹۰۵. یلواستون در تاریخ ۱ مارس ۱۸۷۲ به عنوان پارک ملی به رسمیت شناخته شد و اولین منطقه ی آمریکاس که به طور رسمی تحت مواظبت دولت آمریکا قرار گرفت. این کار در اثر اصرار گروهی از کاوشگران انجام شد که تحت تاثیر زیبای طبیعی این منطقه قرار گرفته بودن.

یلواستون

اسب و کالسکه در پارک در عکسی از سال ۱۹۱۳. معمولا از اسب و کالسکه واسه هدایت مردم واسه گردش در مناظر باور نکردنی این پارک به کار گیری می شد. اینطوری، گردشگران پولدار واسه رفتن به پارک مجبور نبودن زحمتی رو محتمل شن.

پول-نام-تصویر

یلواستون

در عکس ها، گردشگران اسب سواری دیده می شن که در نفس گیرترین منظره هایی قرار گرفته ان که می توان از این پارک تو یه تصویر دید. در عکس دیگری هم زنی رو می بینیم که در حال عبور کردن از یکی از آبفشون های معروف پارک در سال ۱۹۱۸ه. این کار در زمان حال شدیدا ممنوع شده. این عکس در منطقه ی «Devil's Ink Pot» و در لحظه ی فوران آب گرفته شده. عکس مربوط به سال ۱۹۰۴ه.

یلواستون

تور گردشگری غرب آمریکای رئیس جمهور تئودور روزولت. این عکس در سال ۱۹۰۳ و وقتی گرفته شد که اون در حال بازدید از «Liberty Cap» در پارک ملی یلواستونه. روزولت، سیاستمدار و نویسنده ای بود که از سال ۱۹۰۱ تا ۱۹۰۹ به عنوان بیست و ششمین رئیس جمهور آمریکا ی آمریکا انتخاب شد. اون هم اینکه از مارس تا سپتامبر ۱۹۰۱ به عنوان بیست و پنجمین معاون رئیس جمهور آمریکا و از سال ۱۸۹۹ تا ۱۹۰۰ به عنوان سی و سومین فرماندار نیویورک فعالیت کرد. 

یلواستون

جمعیت بزرگی واسه تماشای پرزیدنت کالوین کولیج و همراهانش که از پله های برج فالز پایین می آیند، جمع شده ان. کولیج جمهوری خواه، سی امین رئیس جمهور آمریکا بود و در فاصله ی بین سال های ۱۹۲۳ تا ۱۹۲۹ فعالیت کرد. اینکه وکیلی اهل نیو انگلند بود، در ورمونت، کالیج، به دنیا اومد و فعالیت های سیاسی خود رو از ایالت ماساچوست شروع کرد و در آخر، فرماندار اون ایالت شد.

یلواستون

مهمانی فرماندار در «بازین کمپ» (Basin Camp) در پارک ملی یلواستون در تصویری که در سال ۱۹۱۹ گرفته شده. ده ها تن از مردان و زنان رو می توان در این عکس دید که در حال پذیرایی شدن با غذا و نوشیدنی های جور واجور هستن و میز فرماندار در انتهای اتاق دیده می شه.

یلواستون در تاریخ ۱ مارس ۱۸۷۲ به عنوان یه پارک ملی به ثبت رسید. این پارک اولین منطقه ی آمریکاس که به طور رسمی تحت مواظبت دولت قرار گرفت. این کار به خاطر اصرار گروهی از کاوشگرانی بود که تحت تاثیر زیبایی طبیعی اون قرار گرفته بودن.

فردیناندو هیدن، زمین شناسی که اولین سفر کشف به یلواستون رو رهبری می کرد به کنگره گفت که اگه این پارک مورد مواظبت قرار نگیرد، خیلی زود به وسیله تبهکاران دزدی می شه.

اون گفت:

خرابکارانی که همین حالا منتظر ورود به این سرزمین عجایب هستن، در عرض یه فصل همه ی این شگفتانه های خارق العاده ای که مادر طبیعت، هزاران سال از همه ی مهارت های زیرکانه ی خود واسه خلق اون ها بهره برده، رو طوری از بین میبرن که دیگه قابل بازیابی نباشن.

پس از این پیشنهاد ها، رئیس جمهور اولیسس اس. گرانت، قانون تخصیص زمین رو امضا کرد و زمین هایی رو که در نزدیکی رودخانه ی یولواستون وجود دارن، به عنوان یه پارک عمومی اعلام کرد.

یلواستون

ارتش سفید (White Troop) در دریل (Drill) در فورت یلواستون در تصویری که در سال ۱۹۰۴ گرفته شده. در این عکس، نظامیانی دیده می شن که پرچم در دست گرفته ان و یونیفورم های برابری پنهون ان و در حال رژه رفتن در یلواستون و دره های معروف و کوهستانی اون هستن. یونیفورم های نیروهای ارتش سفید حتی به اسب های اون ها هم تسری یافته و همون طور که در عکس می ببینن، اسب ها هم سفید هستن.

یلواستون

زنی پنهون تو یه لباس بلند و کفش هایی پاشنه بلند در «The Punch Bowl» در پارک ملی یلواستون. اون تلاش می کنه چیزی رو از داخل دهانه بیرون بکشه.

یلواستون

یکی از راهنماهای پارک ملی یلوستون (که در شروع قرن بیستم همیشه یه سرباز آمریکایی این مسئولیت رو بردوش داشت) به شکلی خطرناک نزدیک به لبه ی یه آبفشون وایس تاده. این عکس در سال ۱۹۰۳ گرفته شده.

یلواستون

گروهی از زنان که از آب های تازه ی محل بیرون آمدن آب زیر زمینی ی آپولینالیز (Apollinalis) در پارک ملی یلواستون لذت می برند. عکس بالا مربوط به سال ۱۹۰۵ه.

یلواستون

جاده ی باشکوه «ویرجینیا کانیون» و «ویرجینیا فالز» در پارک ملی یلواستون در سال ۱۹۰۵. در این عکس، یه کالسکه و چند اسب مشاهده می شن که در امتداد جاده ی خاکی در حال گذر هستن و پشت زمینه ی عکس، یه رودخانه در جریانه.

یلواستون

در عکس بالا، یه سرباز سواره در «Midway Geyser Basin» در سال ۱۹۰۳ مشاهده می شه.

یلواستون

گروهی از گردشگران در حال جستجو آرایش های زمینی در عکسی از سال ۱۹۰۳ مشاهده می شن. زنان، لباس هایی برازنده پنهون ان و استادانه خود رو منظم ان. اما تنها مردی که در عکس دیده می شه، یه دست کت و شلوار به تن داره و کلاه به سر گذاشته.

یلواستون در یکی از بزرگ ترین سوپرآتشفشان های جهان قرار گرفته؛ یعنی در بستری از فعالیت های گرمایی به وجود اومده توسط آبفشون غول پیکر «Old Faithful» است که تقریبا هر ۹۱ دقیقه در محل بیرون آمدن آب زیر زمینی ی «Grand Prismatic Spring» که بازدیدکنندگان زیادی داره، فوران می کنه.

بقیه نقاط محبوب پارک، که از همه طرف به وسیله کوه های راکی ​​محاصره شده، عبارت هستن از: یلواستون گراند کانیون و آبشارهای بزرگ یلوستون. حیوانات بسیاری در این پارک به چشم می خورند: گرگ ها، گاومیش ها، آهوهای وحشی، گوزن های شمالی و خرس ها. بازدیدکنندگان در روزای اول پارک، معمولا به خرس های مشکی غذا می دادن، اما تعداد ۵۲۷ زخمی در مدت هشت سال از ۱۹۳۱ تا ۱۹۳۹ در آخر باعث ممنوع بودن این کار شد. 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.