انواع بانکداری:/پایان نامه درباره بانکداری الکترونیک

– انواع بانکداری در نظامهای اقتصادی

الف) سیستم بانکداری سنتی: این سیستم سیستمی بود که تمامی دریافتها و پرداختها و خدمات بانکی مثل: حوالجات، واریز وجوه ودریافت وجوه، و پرداخت قبوض و… فقط در شعبه دارنده حساب و تنها در وقت اداری انجام می‌شد. یعنی مشتری شخصاً و با امکانات شخصی نظیر کامپیوترهای شخصی، لب تاپها و امثال آنها نمی‌توانست کارهای بانکی خود را انجام دهد.

ب) سیستم بانکداری الکترونیک: توضیح مفصل آن در قسمت های مختلف تحقیق آمده است سیستمی است که تمامی امور بانکی مشتریان (مثل موارد ذکر شده در بالا) به صورت آنلاین و با ابزارهای مختلف در داخل وخارج شعب بانکها با ابزارهایی مثل (پایانه فروش[1]، دستگاه خودپرداز[2] و کامپیوتر شخصی، اینترنت و. .. ) انجام شده و در بیشتر مواقع نیازی به مراجعه فیزیکی و حضوری مشتری به شعب نیست و این یکی از اهداف و آرمان‌های بانکداری الکترونیک می‌باشد.

 

بانکداری نوین (الکترونیکی)

1. بازار نامحدود از لحاظ مکانی

2. رقابت نام های تجاری

3. ارائه خدمات گسترده

4. ارائه خدمات متنوع بر اساس نیاز و سفارش مشتری

5. بانکهای چند منظوره مجهز به امکانات الکترونیکی

6. تمرکز بر هزینه رشد و درامد

7. کسب درامد از طریق کارمزد

8. از نظر زمانی نامحدود و 24ساعته

9. رابط نزدیک وتنگاتنگ بین بانکی

10. به علت استفاده از رایانه حجم کاغذ و نیروی انسانی به شدت کاهش می‌یابد

بانکداری سنتی

1. بازار محدود

2. رقابت بین  بانکها

3. ارائه خدمات محدود

4. ارائه خدمات به شکل خاص

5. متکی به شعب

6. تمرکز بر هزینه

7. کسب درامد از طریق حاشیه سود

8. در زمان ساعات اداری

9. نبود رابطه نزدیک و مرتبط بانکی

10. به دلیل استفاده از کاغذ به تعداد زیادی نیروی انسانی نیاز دارد

 

جدول (2-1): مقایسه بانکداری الکترونیکی و بانکداری سنتی

 

منبع: نیکخواه (1393)

2-7- بانکداری الکترونیک

توسعه شگفت‌انگیز فناوری اطلاعات و گسترش آن به بازارهای پول و بانکی جهان، علاوه بر تسهیل امور مشتریان بانکها، روشهای جاری بانکداری را متحول و دگرگون ساخته است. با رشد روزافزون معاملات تجارت الکترونیک در سطح جهان و نیاز تجارت به حضور بانک جهت نقل و انتقال منابع مالی، بانکداری الکترونیک به عنوان بخشی تفکیک‌ناپذیر از تجارت الکترونیک دارای نقش اساسی در اجرای آن دارد. به جرأت می‌توان گفت که بدون بانکداری الکترونیک، تجارت الکترونیک نیز محقق نخواهد شد. سرعت توسعه صنعت انفورماتیک، باعث ایجاد تغییرات عمده‌ای در شکل پول و سیستمهای انتقال الکترونیکی آن ارائه نموده است. این مفهوم ایجاد کننده نوع جدیدی از بانکداری تحت عنوان «بانکداری الکترونیکی» می‌باشد با گسترش شبکه اینترنت و قابل دسترس بودن آن برای همگان، شیوه عرضه خدمات در بانکها متحول شده و این تحولات زمینه پدیده‌هایی مانندInternet Banking ، Mobile Banking و … گردیده است (محمودی، 1390).

بانکداری الکترونیک، به ایجاد محصولات و خدمات با بهای کم از طریق کانالهای الکترونیکی اطلاق می‌شود. این محصولات و خدمات می‌توانند شامل صورتحساب، وام، مدیریت سپرده‌ها، پرداختهای الکترونیکی و ایجاد محصولات و خدمات پرداخت های الکترونیکی همان پول الکترونیکی باشند. یک بانک الکترونیکی در واقع مؤسسه‌ای بدون هر گونه شعبه فیزیکی است. در واقع بانکی است که نیاز به امور کاغذی ندارد، محدود به مناطق جغرافیایی خاصی نیست و 24 ساعته به مشتریان سرویس می‌دهد. بانک الکترونیک نوع خاصی از بانک است که جهت ارائه سرویس به مشتریان از یک محیط الکترونیکی (مانند اینترنت) استفاده می‌کند. در واقع می‌توان گفت که بانک الکترونیکی یک نوع سرویس الکترونیکی است. در این نوع بانک تمامی عملیات بانکی اعم از دریافت یا واریز کردن پول، تأئید امضاء ملاحظه موجودی و دیگر عملیات بانکی بصورت الکترونیکی انجام می‌شود (محبوبی، 1392).

مهمترین نوع بانکداری الکترونیکی، بانکداری اینترنتی است که گاه این دو مترادف با هم معنی می‌شود. بانکداری اینترنتی به این معنی است که بانک به مشتریان توانایی تعامل با بانک را از طریق اینترنت می‌دهد و در نتیجه هزینه بانکها را کاهش، درآمد بانکها را افزایش و بانکها را برای مشتریان مناسبتر می‌نماید. همچنین بانکداری اینترنتی به عنوان یک کانال ارتباطی راه دور برای ارائه خدمات بانکداری اطلاق می‌شود، این خدمات شامل یک سری خدمات قدیمی از قبیل افتتاح حساب و یا انتقال پول و یک سری خدمات جدید همانند ارائه صورت حسابهای الکترونیکی است (قو و همکاران، 2013). یکی از بازارهای ضروری برای تحقق و گسترش تجارت الکترونیک وجود سیستم بانکداری الکترونیک است که همگام با سیستمهای جهانی مالی و پولی عمل و فعالیتهای مربوط به تجارت الکترونیک را تسهیل کند. در حقیقت می‌توان گفت که پیاده‌سازی تجارت الکترونیک، نیازمند تحقق بانکداری الکترونیک است. به همین دلیل، استفاده از سیستمهای الکترونیک در مؤسسات مالی و اعتباری جهان به سرعت رو به گسترش بود و تعداد استفاده کنندگان از خدمات بانکداری الکترونیک روز به روز در حال افزایش هستند در چند دهه اخیر تحولات شگرفی در نظام بانکداری به وجود آمده است. این تحولات را به چهار دوره می‌توان تقسیم نمود و در هر دوره تا حدی رایانه و نرم‌افزار جایگزین انسانها و کاغذ شده‌اند. به عبارت دیگر، فناوری جدید و الکترونیکی شدن بانکداری به آنها این امکان را می‌دهد که سرعت، کیفیت، دقت، هزینه و تنوع خدمات خود را افزایش دهند (جوزف و استون، 2012).

[1] Pos (Post Optract Sales)

[2] Atm (Automated Transaction Mechine)