ارزیابی قابلیت های استان فارس در توسعه گردشگری سلامت شیراز- قسمت ۱۱

کوه های سفید، گر، خرمن کوه، تودج و قله بل برخی از مهم ترین قلل استان فارس هستند
استان فارس از دشت ها و دره های زیادی برخوردار است که به علت داشتن طبیعت زیبا در پیرامون خود، گردشگاه های طبیعی و جذابی را تشکیل داده اند این دره ها و تنگ ها عبارتند از: تنگ خانی، تنگ هرایز، تنگ بوان، تنگ الله اکبر، تنگ بستانک (بهشت گمشده) ، تنگ ایج، تنگه لای تاریک، تنگ استهبان، تنگ پلنگان، تنگ لای زنگان، تنگ زی طشت، تنگ جزین یا گزین، تنگ خرقه و تنگ براق.
۳-۱۰ جاذبه های تاریخی و معماری استان فارس
۳-۱۰-۱ تخت جمشید
بنای تخت جمشید یکی از عظیم ترین، باشکوه ترین و زیباترین مجموعه های تاریخی ایران و جهان است ساخت این بنای مجلل به دست داریوش اول در سال ۵۱۸ پیش از میلاد آغاز شد. وی در نظر داشت به این وسیله پایتختی در موطن اصلی خویش احداث کند. که تا آن زمان نظیرش ساخته نشده بود. به همین دلیل جلگه وسیع مرودشت را که در مرکز خاک پارس واقع شده و دارای پیشینه تاریخی بس کهن بود انتخاب کرد و بر دامنه صخره ای کوه رحمت که از نظر پارسیان مکان مقدسی بود بنای تخت جمشید را بنیان نهاد. کار ساختمانی تخت جمشید در طول حکومت پسر او، خشایار شاه اول و نوه اش اردشیر ادامه یافت و بدین ترتیب ساخت بنا نزدیک به ۱۲۰ سال طول کشید. همچنین بر اساس نظر مورخین این بنا حدود ۲۰۰ سال آباد و مورد استفاده شاهان بوده است تا این که در پی حمله اسکندر مقدونی به ایران در سال ۳۳۰ پیش از میلاد به دست وی طعمه حریق شد و از آن پس متروک گردید. وسعت کلیه ساختمان های تخت جمشید در حدود ۰۰۰/۱۳۵ متر مربع و ارتفاع کف ساختمان های تخت جمشید نسبت به دشت از ۸ تا ۱۸ متر است. در حال حاضر آثار این بنای تاریخی در ۶۰ کیلومتری جنوب شهرستان شیراز واقع شده است. برای ایجاد مجموعه تخت جمشید در بعضی مواقع از معدنی که در حدود ۴۰ کیلومتری این مکان است سنگ های عظیمی را حمل کرده اند. در حد فاصل سنگ ها از ملاط استفاده نشده است اما در برخی نقاط سنگ ها را با بست های آهنی به هم متصل کرده اند. هریک از بناهای تخت جمشید از شکوه و عظمت خاصی برخوردارمی باشد. تخت جمشید را می توان تقریبا همانند ارگ ها و یا دژهای حکومتی و سکونت گاهی ایران در دوران اسلامی دانست، زیرا پادشاهان یا حاکمان ایالت ها یا شهرهای بزرگ در ایران بر اساس شیوه ای کهن، فضاهای سکونت گاهی، حکومتی و تشریفاتی خود را غالبا درون محوطه ای محصور و دارای استحکامات دفاعی می ساختند که در برابر تهدیدها و مخاطرات خارجی و داخلی حتی الامکان در امان باشند. این گونه مجموعه ها که آنها را دژ، کهندژ، قلعه یا ارگ می نامیده اند، افزون بر فضاهای سکونت گاهی، حکومتی و تشریفاتی، عرصه ها و فضاهای متنوعی برای برخی از انواع فعالیت های خدماتی و نظامی داشتند. چنین الگویی در طراحی شهری از دوران پیش از اسلام تا اواخر دوره قاجار در بسیاری از نواحی و مناطق سرزمین گسترده ایران وجود داشته است و تخت جمشید را چنان که داریوش در کتیبه ای به آن به عنوان یک دژ اشاره کرده است، باید نمونه ای از این گونه ارگ های سکونت گاهی- حکومتی- تشریفاتی دانست. به عبارت دیگر تخت جمشید یکی از پایتخت های هخامنشیان بود که در ایامی که هوای منطقه پارس مناسب بود، در آنجا اقامت می کردند. باید توجه داشت که تخت جمشید مانند سایر ارگ ها یا دژها در میان بیابان و دور از مرکز سکونت گاهی نبود، بلکه آن را در کنار شهری آباد و بزرگ ساخته بودند. الگوی ساختن تخت جمشید در کنار یک شهر مانند برخی دیگر از شهرهای ایرانی پیش از اسلام و همچنین در دوران اسلامی بوده است و آن جا را می توان نوعی ارگ یا دژ حکومتی- سکونت گاهی دانست که بخشی از امور حکومتی، سیاسی، اداری و اقتصادی امپراتوری هخامنشی در آنجا انجام می شد.
۳-۱۱ جاذبه های اجتماعی و فرهنگی استان فارس
جاذبه های اجتماعی استان فارس بخش دیگری از دیدنی های این منطقه را تشکیل می دهند. لباس های محلی و رنگارنگ عشایر قشقایی و ممسنی، شیوه ییلاق و قشلاق آن ها در پهنای این سرزمین و صنایع دستی هنرمندانه و آداب و رسوم خاص آن ها همواره برای بازدیدکنندگان و گردشگران اجتماعی و فرهنگی جذاب و دیدنی است. فضاهای عشایری استان فارس در میان دشت‌ها، دامنه کوه‌ها، صخره‌ها و در مسیر جاده های اصلی و فرعی جای گرفته‌ و موجب جلب هر بیننده غیربومی می‌ شوند. جشن ها و عیدهای مختلفی که در محدوده ی این استان برگزار می شوند، نیز از دیگر جاذبه های اجتماعی ناحیه به شمار می آیند.
غذاهای سنتی منطقه فارس همراه با دیگر انواع غذاهای سنتی، سالاد و دسرهای محلی از پرطرف دارترین جاذبه های اجتماعی منطقه محسوب می شوند. بارزترین جاذبه اجتماعی این استان چشم اندازهای زندگی کوچ نشینی است. زندگی عشایر قشقایی از نظر نوع زیست، لباس‌های رنگارنگ زنان و مردان، مراسم های خاص‌ و آداب و رسوم ویژه به همراه اتراق‌گاه ها، ایل راه‌ها، پل‌ها که در این منطقه وجود دارند؛ از زیباترین جلوه های زندگی عشایری ایران به شمار آمده و نقش مهمی در جلب گردشگر اجتماعی به این استان ایفا می کنند.
۳-۱۲ صنایع دستی استان فارس
هم اکنون تولید انواعی از صنایع دستی در مناطق عشایری و روستایی و نیز در شهرهای استان فارس رواج دارد. بیشترین تعداد صنعتگران دستی در گروه بافته های دار قالی، گلیم و گبه قرار دارد. پس از آن باید از خاتم سازی و خاتم کاری یاد کرد. پس از آن معرق چوب، منبت کاری چوب، ریزه کاری، نقاشی روی چوب سفال و سرامیک سازی، کاشی معرق کاشی هفت رنگ و نقاشی روی سفال. از رشته های رایج در استان فارس طراحی و نگارگری است. رنگرزی گیاهی و استفاده از مواد ملونه طبیعی در رنگرزی خامه و ابریشم نیز کاری پررونق در استان فارس است. در زمینه فلز کاری و هنرهای مرتبط با فلز نیز استان فارس از سابقه طولانی برخوردار و آثار نقره کاری و قلمزنی روی نقره آن شاخص است. سایر رشته های صنایع دستی رایج در این استان عبارتند از: گلیم بافی، قالی بافی، جاجیم بافی، رنگرزی سنتی، مفرش (خوابگاه)، خاتم سازی، منبت کاری، ساخت و قلمزنی نقره، گیوه بافی و گیوه دوزی، نمدمالی و کلاه مالی، رودوزی های سنتی، سفال و سرامیک و کاشی و برخی دیگر از انوع صنایع دستی همچون آئینه کاری، گل سازی، ساخت زیورآلات نیز مرسوم و متداول است.
۳-۱۳ زمین شناسی استان فارس
چین خوردگی در استان فارس کمتر بوده و حالت اولیه خود را نیز از دست نداده است. در این ناحیه قلل و فرورفتگی ها اغلب به موازات یکدیگر واقع شده اند و به دلیل بارندگی، رودخانه های بزرگ و دره های وسیع در آن یافت نمی شود. در کوه های استان فارس طبقات ائوسن، توده های عظیمی را تشکیل می دهد. زاگرس در نواحی خوزستان، لرستان و فارس بر روی سنگ های شیستی، آهکی و مارنی و تشکیلات جوان تر متعلق به دوره کرتاسه شیست ومارن تشکیل شده که دارای سنگواره پالئوسن می باشد. بعد از مدتی محیط رسوبی عمیق تر شده و لایه های آهکی به وجود آمده همراه با مارن و شیست می باشند. در حوضه رسوبی زاگرس رسوب گذاری از دوره الیگوسن به میوسن هم چنان ادامه داشته و سازند آهک آسماری تشکیل شده است.
در این سازند دو بخش تبخیری و ماسه سنگی شناخته شده است. بر روی سازند آهک آسماری، سازند فارس به طور هم شیب قرار دارد که قسمت زیرین آن گچی بوده و مانع اصلی خروج مواد نفتی شده است. در سازند فارس رخساره های نرم تنان، خار پوستان، مرجان ها و میکرو فسیل ها مختلف دیده شده است. بنابراین سن گروه فارس به طور کلی میوسن و قسمتی از پلیوسن می باشد.
۳-۱۴ گردشگری سلامت در استان فارس
استان فارس به ویژه شیراز با داشتن پتانسیل های بالقوه‌ و بالفعل پزشکی و قابلیت‌های منحصر به فرد گردشگری پزشکی ، یکی از مقاصد گردشگران سلامت در جهان است.شیراز از قدیم از مراکز اصلی پزشکی کشور و حتی منطقه به حساب می آمد ، این شهر با بیش از ۱۰ هزار پیوند قرنیه، پیوند کبد، پیوند مغز استخوان، کاشت حلزون، پیوند پانکراس و پیوند قلب یکی از مهمترین مراکز پیوند اعضا در کشور است .
این شهر در زمینه های دیگر درمانی ازجمله جراحی نخستین نخاع باز جنین در رحم مادر در خاورمیانه ،کاشت تلسکوپ مینیاتوری در چشم بیماران و پیوستن ایران به جمع ۲ کشور انجام دهنده این عمل ، تولید ۳ نوع پروتئین نو ترکیب برای تشخیص سل انسانی ، تولید پد انعقاد خون برای نخستین بار در کشور، انجام موفقیت آمیز پیوند پوست از بیمار مرگ مغزی ، درمان نوع خاصی از انحراف چشم با استفاده از عضله ساق پا در شیرازو تولد نخستین نوزاد به روش تفکیک و انتقال جنین نیز دارای توانمندی هایی است که موجب شده است همه ساله افرادی از کشورهای حوزه خلیج فارس، استان های منطقه جنوبی کشور و دیگر شهرستانهای استان برای بهره مند شدن از خدمات درمانی به شیراز سفر کنند.
ازجمله راهکارهای توسعه گردشگری سلامت استان ، تسهیل کسب ویزای درمانی بیماران و همراهان، افزایش پروازهای خارجی، رعایت استانداردهای جهانی در بخش گردشگری درمانی و کسب گواهینامه‌های بین‌المللی قابل دستیابی است.با توجه به تخصیص مجوز گردشگری سلامت به ۵ دفتر خدمات مسافرتی و جهانگردی در شیرازتشکیل شورای عالی گردشگری سلامت با ریاست مقام عالی استان و ساختار تشکیلاتی و شرح وظایف مشخص هر یک از دستگاههای اجرایی دولتی و بخش خصوصی مرتبط با این حوزه ، می تواند نقش مؤثری در توسعه گردشگری سلامت استان داشته باشد.
تاکنون هزار و ۱۲۰ پیوند کبد درشیراز انجام شده است و این در حالی است که تعداد پیوندهای کبد در کل کشور حدود ۱۰۰ مورد است .همچنین تاکنون بیش از ۴ هزار پیوند کلیه در شیراز انجام شده است که بیش از ۵۰ درصد آنها از افراد مرگ مغزی بوده و این در حالی است که در حال حاضر در دنیا معامله پیوند اعضا رواج پیدا کرده است.
شیراز، علاوه بر فعالیت قابل توجه علمی در زمینه پیوند عضو در زمینه توجه به اخلاق در این زمینه نیز مثال زدنی است ، به گونه ای که می توان گفت هیچ پیوندی از طریق خرید و فروش عضو در شیراز انجام نمی شود.
از طرف دیگر ساخت بیمارستان پیوند ابن سینا با کمک انجمن حمایت از بیماران کبدی در شیراز آغاز شده است و راه اندازی آن می تواند نقش بسزایی در جذب گردشگری از کشورهای منطقه و حتی سایر نقاط دنیا داشته باشد.سالانه در شیراز بیش از ۲۵۰ پیوند کبد انجام می شود که این میزان از یک موسسه بزرگ پیوند در آمریکا که ۱۴۳ پیوند دارد بیشتر است.
در حال حاضر برنامه های وزارت بهداشت برای راه‌اندازی گردشگری سلامت تا پایان امسال جدی است وبخش اعظمی از بسترهای لازم برای دست‌یابی به این هدف فراهم است.به اعتقاد مدیر اجرایی شرکت‌ گردشگری شیراز ، حضور فعال بخش خصوصی در عرصه گردشگری سلامت با برنامه‌ریزی دقیق ، حرف نخست را می زند .
افزایش میزان آگاهی و دانش افراد به موضوع سلامت، جهانی شدن و تجارت آزاد، رشد و توسعه حمل و نقل هوایی، کاهش شکاف فناوری بین کشورهای توسعه یافته و در حال توسعه، نرخ تبدیل ارز و گسترش فناوری اطلاعات به ویژه اینترنت از عواملی برمی شمرد که منجر به توسعه گردشگری سلامت استان می‌شود.
به گفته مسئول میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری لارستان با فراهم شدن امکان صدور روادید الکترونیکی در فرودگاه بین المللی لارستان فارس و تسریع در صدور روادید زمینه جذب گردشگران سلامت نیز بیش از پیش میسر شود .با توجه به ورود پرواز العربیه به این فرودگاه می توان گفت گردشگران با ملیت های مختلف ( بالغ بر ۲۵ کشور ) از طریق این فرودگاه به لار و از آنجا به سایر نقاط استان فارس به ویژه شیراز و دیگر کشور وارد می شوند که در صورت برنامه ریزی مناسب می توان از ظرفیت ورود این تعداد گردشگر برای توسعه گردشگری سلامت استان نیز بهره کافی برد .
جدول برخی از مهمترین بیمارستانها و مراکز درمانی شیراز

برای دانلود متن کامل این پایان نامه به سایت  pipaf.ir  مراجعه نمایید.

فهرست بیمارستانهای شیراز 
ردیف نام بیمارستان نوع تخصص وضعیت آدرس تلفن